اهمیت دفع مناسب ضایعات روش میکروپیگمنتیشن

در روش میکروپیگمنتیشن به دلیل این که تزریق به درون پوست مشتری صورت می‌گیرد، ممکن است فرد دچار کمی خونریزی در حین کار گردد و این امر خود یکی از دلایلی است که می‌تواند منجر به انتقال بیماری شود. به همین خاطر، ضایعاتی که در حین کار و پس از اجرای کار تولید می‌شوند خطرناک بوده و بایستی به کمک یک روش صحیح دفع شوند. اما، آیا شما به عنوان یک پیگمنتر باید برای شغل خود یک سازماندهی دفع زبالۀ مطمئن داشته باشید؟

اهمیت دفع مناسب ضایعات روش میکروپیگمنتیشن

احتمال عفونت در تاتو میکروپیگمنتیشن ابرو 

پیش از آن که به توضیح روش صحیح دفع زباله‌های ناشی از اجرای شیوۀ میکروپیگمنتیشن بپردازیم، بیایید با مفهوم زباله‌های عفونی آشنا شویم.
زباله‌های عفونی
همۀ ما با تعریف زباله به خوبی آشنا هستیم. زباله به معنای زائده‌هایی است که به طور مستقیم و غیر مستقیم از طریق فعالیت‌های انسان به صورت جامد، مایع و گاز تولید می‌شود. این زائده‌ها به چندین دسته تقسیم می‌شوند که خطرناک‌ترین آن‌ها زباله‌های پزشکی و عفونی می‌باشند. چرا که این پسماندها به دلیل این که ممکن است حاوی باکتری، ویروس و قارچ باشند، می‌توانند سبب انتقال عفونت و بیماری‌های خطرناک گردند. در روش میکروپیگمنتیشن به دلیل این که تزریق به درون پوست مشتری صورت می‌گیرد، ممکن است فرد دچار کمی خونریزی در حین کار گردد و این امر خود یکی از دلایلی است که می‌تواند منجر به انتقال بیماری شود. به همین خاطر، ضایعاتی که در حین کار و پس از اجرای کار تولید می‌شوند خطرناک بوده و بایستی به کمک یک روش صحیح دفع شوند. اما، آیا شما به عنوان یک پیگمنتر باید برای شغل خود یک سازماندهی دفع زبالۀ مطمئن داشته باشید؟ 

 زباله‌های ناشی از اجرای روش میکروپیگمنتیشن

ضایعات ناشی از اجرای روش میکروپیگمنتیشن که ممکن است حاوی میکروارگانیسم‌های زنده و سموم باشند، به طور شناخته شده و نیز غیرقابل انکاری سبب بروز بیماری در انسان خواهند شد. و یا این که در موارد دیگر میکروارگانیسم‌های موجود در آن‌ها را می‌توان به عنوان ضایعات خطرناک در نظر گرفت. خون و دیگر مایعات بدن که ممکن است به هنگام انجام کار از زیر پوست مشتری خارج شوند در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند و شاید بتوان آن‌ها را بر روی مواردی مانند پیش‌بندهای استفاده شده، حوله‌هایی که برای پاک نمودن به کار گرفته شده‌اند و همچنین سوزن‌های آلوده شده، مشاهده نمود. نحوۀ دفع بی خطر این زباله‌ها به موارد زیر بستگی دارد:
1) ماهیت زباله (زباله‌های تیز و یا غیر تیز)،
2) احتمال این که زباله‌های مورد نظر حاوی میکروارگانیسم‌های عفونی باشند،
3) مقدار تولید زباله.
اگر شما نسبت به نوع زباله‌ای که تولید نموده‌اید و یا این که چگونه آن‌ها را ذخیره و یا دفع کنید دچار شک می‌باشید، بهتر است از توصیه‌های مرکز سلامت محیط زیست واقع در شهر خود پیروی نمایید.

پسماندهای تیز

به دلیل این که شغل شما یعنی اجرای روش میکروپیگمنتیشن به صورتی است که بر پایۀ استفاده از سوزن بنا شده است، زباله‌هایی تولید خواهد شد که شامل لوازم تیز (سوزن‌ها و سایر موارد تیز) خواهد بود. لوازم تیز ممکن است به وسیلۀ مقدار کمی خون و سایر مایعات خارج شده از پوست مشتری آلوده گشته و به دلیل این که خون می‌تواند حامل عفونت‌های جدی مانند هپاتیت B ، C و همچنین HIV باشد، این لوازم بایستی با نهایت احتیاط و اطمینان از دفع صحیح آن‌ها، دور انداخته شوند. همچنین، از لوازم نوک تیز به عنوان ضایعات بالینی نیز یاد شده و به همین خاطر است که بر خطر ابتلا به عفونت توسط آن‌ها بسیار تأکید شده است. توجه داشته باشید که به عنوان یک پیگمنتر بایستی سوزن‌های استفاده شده را در یک ظرف محفوظ قرار داده، سپس آن‌ها را دور بیاندازید؛ چرا که ممکن است سبب آسیب‌دیدگی و انتقال عفونت گردند. به منظور جلوگیری از صدمات ناشی از زبالۀ تیز:
1) شما باید زباله‌های تیز را در یک محفظۀ تأییده شده قرار داده و دور بیاندازید؛ و این امر که کسب و کار شما تا چه میزان کوچک است حائز اهمیت نمی‌باشد. توجه داشته باشید ظروفی که می‌خواهید از آن‌ها استفاده نمایید بایستی توسط یک شرکت مدیریت زباله دفع شود تا خیال شما از بابت دور انداخته شدن صحیح این لوازم راحت گردد. بهتر است در طول هفته زباله‌های تیز خود را جمع‌آوری نموده و سپس جهت دور انداختن آن‌ها اقدام نمایید، 
2) سوزن مورد استفادۀ خود را پس از اتمام کار دور انداخته و به هیچ عنوان دوباره آن را بسته‌بندی و استفاده نکنید،
3) از ریسک بروز آسیب توسط سوزن‌ها اجتناب نموده و پس از استفاده از لوازم تیز فوراً آن‌ها را داخل ظروف محفوظ قرار دهید تا دور بیاندازید. درب ظرف حاوی سوزن‌ها را هنگام جابه‌جا نمودن آن بسته و مطمئن شوید که ظرف را برای پیشگیری از دستکاری و بیرون ریختن ضایعات تیز داخل آن، بدون نظارت در جایی قرار ندهید،
4) ظرف شامل سوزن‌های استفاده شده را کف سالن، لبۀ پنجره و در یک جایی خیلی بلند قرار ندهید؛ از قفسه‌های روی دیوار یا تِرولی مخصوص کار خود برای نگهداری آن استفاده نمایید. توجه داشته باشید که ظرف حاوی ضایعات تیز بایستی در ارتفاعی بالاتر از زانو و پایین‌تر از شانه‌های شما نگهداری شود،
5) ظرف خریداری شده جهت نگهداری ضایعات تیز بایستی دارای دسته برای حمل آن باشد؛ ظرف را به هیچ عنوان نزدیک بدن خود نگه ندارید،
6) به هیچ عنوان ضایعات تیز را برای جا دادن تعداد بیش‌تری از آن‌ها درون ظرف نگه دارنده، فشار ندهید،
7) هنگامی که ظرف مورد استفاده از نصف بیش‌تر (حدود سه چهارم آن) پر شد، بهتر است آن را به خوبی ببندید و از ریختن زبالۀ بیش‌تر درون آن خودداری نمایید،
8) بر روی ظرف یک عدد برچسب چسبانده و بر روی آن بنویسید که ظرف مورد نظرتان حاوی چیست تا فرد دیگری به اشتباه آن را برندارد،
9) اگر ظرف زباله‌های تیز شما قابل آسیب دیدن بود، بهتر است آن را در یک ظرف بزرگ‌تر و مقاوم نگهداری نمایید. به عبارت دیگر، توصیه می‌شود تمام زباله‌های تیز خود را در یک محل معین و محفوظ نگهداری کنید تا به اندازۀ معینی جمع شده و آن‌ها را دور بیاندازید.
توجه نمایید که ممکن است برای اجرای روش میکروپیگمنتیشن تیغ لازم باشد؛ در صورت نیاز از آن استفاده نموده و بلافاصله پس از استفاده آن را دور بیاندازید. هیچ گاه از یک تیغ حتی برای یک مشتری دو بار استفاده نکنید.

پسماندهای غیر تیز (نرم)

علاوه بر مدیریت ضایعات تیزی که در بالا یاد شده، زباله‌های دیگری نیز حین اجرای روش میکروپیگمنتیشن تولید می‌شود که لزوماً تیز و خطرناک نخواهند بود. زباله‌هایی مانند : دستکش، ماسک، پیش‌بند و حوله‌های یکبارمصرفی که برای انجام کار استفاده از آن‌ها ضروری بوده و به همین خاطر ممکن است به وسیلۀ خون و دیگر مایعات خارج شده از پوست مشتری آلوده شده باشند. بنابراین، با این که احتمال انتقال بیماری از طریق این ضایعات پایین می‌باشد، بهتر است نحوۀ دور ریختن آن‌ها نیز به خوبی مدیریت گردد.
بنابراین، می‌توان گفت زباله‌ها اعم از تیز و غیر تیز بایستی به طور صحیح دور انداخته شوند تا از انتقال هرگونه آلودگی و عفونت از یک مشتری به مشتری دیگر و یا حتی خود شما به عنوان پیگمنتر، پیشگیری شود.
    عفونت تاتوابرو آموزش میکروپیگمنتیشن احتمال آلودگی تاتو تاتو میکروپیگمنتیشن ابرو