آیا ایجاد تغییرات در رژیم غذایی می‌تواند به درمان آکنه کمک کند؟

قطعاً تحقیقات بیشتری در رابطه با این موضوع مورد نیاز است اما، رژیم غذایی افراد ممکن است نقش بسزایی در بروز آکنه داشته باشد. برخی شواهد نشان می‌دهد که فرد با مصرف کمی بیش‌تر اسیدهای چرب امگا3، مقدار کم‌تری محصولات لبنیاتی و غذاهایی با شاخص گلیسمی (شاخص گلیسیمی یا شاخص گلوکز که مقدار قندی که پس از مصرف نمودن انواع کربوهیدرات‌ها در واحد زمان در کل بدن آزاد می‌شود را، نشان می‌دهد) بالا، می‌تواند از افزایش آکنه جلوگیری کند و یا مقدار آن را کاهش دهد.

آیا ایجاد تغییرات در رژیم غذایی می‌تواند به درمان آکنه کمک کند؟
 
قطعاً تحقیقات بیشتری در رابطه با این موضوع مورد نیاز است اما، رژیم غذایی افراد ممکن است نقش بسزایی در بروز آکنه داشته باشد. برخی شواهد نشان می‌دهد که فرد با مصرف کمی بیش‌تر اسیدهای چرب امگا3، مقدار کم‌تری محصولات لبنیاتی و غذاهایی با شاخص گلیسمی (شاخص گلیسیمی یا شاخص گلوکز که مقدار قندی که پس از مصرف نمودن انواع کربوهیدرات‌ها در واحد زمان در کل بدن آزاد می‌شود را، نشان می‌دهد) بالا، می‌تواند از افزایش آکنه جلوگیری کند و یا مقدار آن را کاهش دهد. آکنه شایع‌ترین بیماری پوستی است و هر سال تعداد زیادی از افراد به آن مبتلا خواهند شد. این بیماری اغلب در دوران بلوغ، به ویژه در سنین 12 تا 24 سالگی، شایع می‌باشد. آکنه می‌تواند منجر به چربی پوست و انواع مختلفی از زائده‌های پوستی از جمله جوش‌ها شود. علائم بروز آن از خفیف تا شدید متفاوت بوده و می‌تواند بر کیفیت زندگی فرد اثر بگذارد. با این که در حال حاضر درمانی قطعی برای آکنه وجود ندارد، دامنۀ روش‌های درمانی مؤثر شامل داروهای تجویزی، ژل‌های بدون نسخه و کرم‌ها می‌باشد. همچنین، ایجاد تغییر در سبک زندگی می‌تواند به کاهش علائم و جلوگیری از بروز آن کمک کند. برخی معتقدند رژیم غذایی نقش مهمی را در سلامت پوست ایفا می‌کند. نتایج یک نظرسنجی در سال 2016  در ایالات متحدۀ آمریکا نشان داده است که 71% از شرکت‌کنندگان به این نتیجه دست یافتند که غذاهای سرخ شده و یا چرب باعث آکنه می‌شوند. دستۀ دیگری از افراد نیز بوده‌اند که تصور می‌نمودند مصرف شکلات، لبنیات و نوشابه از جمله موارد تأثیرگذار در سلامت پوست هستند. در جامعۀ پزشکی بحث‌های گسترده‌ای در مورد تأثیر رژیم غذایی در وضعیت سلامت افراد وجود دارد. این در حالی است که زمانی بسیاری از کارشناسان تصور می‌نمودند که رژیم غذایی هیچ نقشی در ایجاد آکنه ندارد، اما نتایج برخی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که این موضوع تأثیر بسیاری در بروز آکنه دارد. در این مقاله، اثرات رژیم غذایی بر روی پوست را بررسی نموده و این که کدام مواد غذایی ممکن است باعث برانگیختگی یا کاهش آکنه‌ها شوند را مورد بحث قرار می‌دهیم. ما همچنین نکات کلی برای درمان آکنه را شرح خواهیم داد.
رژیم غذایی چگونه بر روی پوست تأثیر می‌گذارد؟
آکنه هنگامی ایجاد می‌شود که منافذ پوست با سلول‌های مردۀ آن، باکتری‌ها و یا ترکیب هر دوی آن‌ها گرفته شود. این گرفتگی همچنین در شرایطی اتفاق می‌افتد که بدن سبوم زیادی را برای جلوگیری از خشک شدن پوست، تولید می‌کند. هنگامی که منافذ مسدود می‌گردد، می تواند منجر به التهاب شده و باعث ایجاد جوش و انواع دیگر ضایعات پوستی شود. در دوران بلوغ بدن میزان بیش‌تری از هورمونی به نام انسولین مانند فاکتور رشد 1 (IGF-1) تولید می‌کند. برخی مطالعات حاکی از آن است که IGF-1 ممکن است تولید سبوم را افزایش داده و علائم آکنه را بدتر نماید. همچنین، بعضی از غذاها می‌توانند سطح تولید IGF-1 را بالا ببرند. اجتناب از مصرف این غذاها ممکن است به بهبود علائم آکنه و نیز به پیشگیری از بروز برآمدگی کمک کند.
 مواد غذایی‌ای که باید از مصرف آن‌ها اجتناب نمود
طبق نتایج یک مطالعه در سال 2016، غذاهای یاد شده در زیر به احتمال زیاد سطح IGF-1 یک فرد را افزایش می‌دهد:
1. محصولات لبنی،
2. غذاهایی با شاخص گلیسمی بالا (GI) و بار گلیسمی بالا (GL).
اندازه‌گیری GI تعیین می‌کند که یک مادۀ غذایی با چه سرعتی و تا چه میزان می‌تواند سطح قند خون را بالا ببرد. همچنین، این امر به فرد امکان می‌دهد انواع مواد غذایی را از نظر سطح GI و مقادیری که دارا هستند، مقایسه کند. لیست‌های متعددی در رابطه با میزان GI موجود در غذاهای گوناگون موجود می‌باشد. البته، به عنوان یک قاعده بسیار کلی، غذاهای فرآوری شده از GI و GL بیش‌تری برخوردار هستند. با توجه به گزارش انجمن دیابت آمریکا، موارد زیر نمونه‌هایی از غذاهایی است که دارای GI بالایی می‌باشند:
1. نان؛ به ویژه نان سفید و شیرینی،
2. غلات صبحانه شیرین؛ مانند آن‌هایی که دارای پوستۀ ذرت، برنج پف کرده و پوستۀ سبوس هستند،
3. غلات فوری؛ مانند جو دوسر و دانه،
4. برخی از میوه‌ها و سبزیجات؛ مانند طالبی، آناناس، کدو تنبل و سیب‌زمینی،
5. ماکارونی غنی شده؛ مانند ماکارونی مبتنی بر برنج،
6. برنج سفید دانه کوتاه،
7. غذاهای میان وعده؛ مانند چوب شور، کیک برنج و پاپ کورن.
نمونه‌هایی از لبنیات نیز شامل شیر، پنیر، بستنی و ماست است. برخی از افراد مبتلا به آکنه ممکن است با اجتناب از مصرف این غذاها بهره ببرند. با این حال، آکادمی پوست آمریکا (AAD) معتقد است که با اجتناب نمودن از مصرف غذاهای دارای GI زیاد، ممکن است نسبت به کاهش مصرف لبنیات کار مفیدتری برای دستیابی به پوستی سالم انجام داده باشید. همچنین، خوردن شکلات ممکن است علائم بروز آکنه را بدتر کند. این اثر به احتمال زیاد نتیجۀ قند بالای موجود در شکلات است. هرچند، نتایج یک مطالعۀ کوچک نشان داده است که حتی مصرف شکلات‌های بدون شیرینی حاوی 100% کاکائو نیز ممکن است وضعیت بروز آکنه را در مردان جوانی که دارای سابقۀ بروز آکنه هستند، بدتر نماید. در حال حاضر، به نظر می‌رسد که شواهد کمی مبنی بر این که غذاهای چرب باعث ایجاد آکنه می‌شوند، وجود دارد. غدد سباسۀ بیش فعال با تولید بیش از حد سبوم، بسیار بیش‌تر نسبت به چربی و روغن موجود در مواد غذایی، سبب ایجاد پوست چرب در افراد می‌گردند.
 کدام غذاها ممکن است به بهبود وضعیت آکنه کمک کنند؟
تحقیقات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است که البته در مورد شناسایی غذاهایی که ممکن است با آکنه مبارزه کرده یا از بروز آن جلوگیری کنند، دارای نتایج نسبی می‌باشد. با این حال، در حالی که تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است، اثبات شده است که رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا3 ممکن است التهاب پوست را کاهش داده و علائم آکنه را بهبود بخشد. مواد غذایی غنی شده با اسیدهای چرب امگا3 به عبارت زیر می‌باشد:
1. ماهی؛ مانند ماهی خال مخالی، ماهی قزل آلا و ساردین،
2. سویا و محصولات سویا مانند توفو،
3. اسفناج و کلم،
4. لوبیا،
5. آجیل؛ مانند گردو و بادام،
6. دانه‌های کتان،
7. دانه‌های خردل.
اگرچه مطالعات بیشتری مورد نیاز است اما، شواهد محدودی نشان می‌دهد که غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و فیبر غذایی نیز ممکن است با بروز آکنه مقابله نمایند.
 در کنار هم قرار دادن یک رژیم ضد آکنه
با وجود عدم اطمینان کافی در مورد اثرات رژیم غذایی بر روی وضعیت آکنه، می‌توان گفت این که کدام غذاها را امتحان کنید و یا از مصرف کدام موارد جلوگیری نمایید، سخت می‌باشد. همچنین، یک راه‌حل درمانی ممکن است برای بعضی افراد کارساز و برای برخی دیگر بلااستفاده و بی تأثیر باشد. داشتن یک دفتر یادداشت برای رژیم غذایی می‌تواند به فرد کمک کند تا غذاهایی را که باعث بروز آکنه می‌شوند را شناسایی نماید. هر وعدۀ غذایی و میان وعده‌ای را که مصرف می‌کنید، ثبت نموده و نوع و شدت علائم آکنه پس از مصرف آن را که هر ثبت کنید. بهتر است این کار را برای چند هفته یا بیشتر انجام دهید و یادداشت‌های خود را در جلسۀ درمانی خود نزد پزشک یا متخصص پوست به همراه داشته باشید. به دنبال این امر، پزشک می‌تواند با مطالعۀ یادداشت‌های شما در مورد تغییرات رژیم غذایی توصیه‌های مؤثرتری را ارائه نماید. توجه داشته باشید که هنگام ایجاد تغییر در رژیم غذایی، صبور بودن امری بسیار مهم است. طبق گفتۀ آکادمی پوست آمریکا (AAD)، ممکن است 12 هفته طول بکشد تا تغییر در رژیم غذایی تأثیر قابل توجهی روی پوست شما بگذارد.
نکات کلی برای درمان آکنه
معمولاً، انواع داروهای بدون نسخه در دسترس همۀ افراد می‌باشند. احتمال می‌رود پزشک معالج شما در مورد یک دورۀ درمانی متناسب با شدت علائم آکنۀ موجود بر روی پوستتان، به شما مشاوره دهد. البته، در موارد حادتر و برای درمان آکنه‌های شدید، ممکن است پزشک معالج فرد را به متخصص پوست ارجاع دهد. نکات کلی در مورد مدیریت آکنه شامل موارد زیر می‌باشد:
1. شستشوی پوست و صورت؛ دو بار در روز و بعد از تعریق یا ورزش کردن،
2. شستشوی موها، به خصوص موهای روغنی آن هم به طور مرتب با شامپو،
3. استفاده از محصولات آرایشی و مراقبت از پوست ملایم و فاقد روغن،
4. اجتناب از کندن، خراشیدن یا دست زدن به جوش‌ها،
5. اجتناب از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب.
طبق گفتۀ آکادمی پوست آمریکا (AAD)، افراد بایستی رابطۀ استرس و آکنه را نیز در نظر بگیرند. استرس باعث می‌شود بدن میزان بیش‌تری از هورمونی به نام آندروژن را که باعث تحریک غدد چربی در پوست می‌شود، تولید کند. این امر منجر به تولید چربی بیش‌تر و در نتیجه سبب بروز آکنه گردد. همچنین، آکنه می‌تواند بر عزت نفس فرد تأثیر بگذارد و منجر به افسردگی بخصوص در نوجوانان و بزرگسالان شود. آکادمی پوست آمریکا (AAD) توصیه می‌کند که آکنه را جدی گرفته و مدیریت استرس‌های خود را به خوبی انجام دهید.
نتیجه‌گیری
برخی شواهد نشان می‌دهد که عوامل رژیم غذایی می‌توانند بر وضعیت آکنه اثر بگذارند؛ اگرچه تحقیقات نهایی و جامع‌تری لازم می‌باشد. برخی از افراد مبتلا به آکنه ممکن است از ایجاد تغییرات زیر در رژیم غذایی خود بهره‌مند گردند:
1. غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا3، فیبر و گیاهان را بیش‌تر مصرف کنید،
2. اجتناب از مصرف لبنیات و غذاهایی که دارای GI و GL بسیار بالا می‌باشند.پیروی از یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای راهی عالی برای ترکیب این تغییرات است. همچنین، یک دفتر یادداشت مخصوص رژیم غذایی می‌تواند به فرد کمک کند تا هر غذایی را که باعث بروز آکنه می‌شود، شناسایی و از وعده‌های غذایی خود حذف کند. البته، جاب است بدانید تنها ایجاد تغییرات در رژیم غذایی باعث از بین رفتن آکنه‌ها نمی‌شود و پیروی از روال معمول یک روش درمان بسیار مهم خواهد بود.
    مراقبت از پوست درمان آکنه تاثیر غذا بر جوش علت بروز آکنه آکنه چیست