آکنه چیست ؟ | هر آنچه باید در مورد آکنه پوست بدانید

آکنه نوعی اختلال است که بر روی غده‌های چربی پوست و فولیکول‌های مو تأثیر می‌گذارد. سوراخ‌های کوچک و یا همان منافذ موجود بر روی پوست شما به غدد سباسه (چربی) قرار گرفته زیر پوست شما پتصل می‌باشند. این غده‌ها ماده‌ای چرب به نام سبوم را ایجاد می‌کنند. منافذ توسط یک کانال به نام فولیکول به غدد وصل می‌شوند.

آکنه چیست ؟ | هر آنچه باید در مورد آکنه پوست بدانید
 
زیبایی ظاهری از آن دست مواردی است که در دنیای امروز بسیار مورد توجه مردم و اطرافیان قرار می‌گیرد. سلامت و شادابی پوست یکی از اساسی‌ترین مسائل در این زمینه است که امروزه افراد نسبت به آن حساسیت بسیاری از خود نشان می‌دهند‌. به همین خاطر همواره خود را با جدیدترین روش‌های درمان همراه نموده و از آن‌ها بهره می‌گیرند. اما، یکی از رایج‌ترین عارضه‌هایی که سلامت و زیبایی ظاهری پوست را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد، آکنه می‌باشد. در این مقاله، ما سعی داریم تا هر چیزی که مربوط به این عارضه می‌باشد را برای شما عزیزان شرح دهیم. با ما همراه باشید.

آکنه چیست؟

آکنه نوعی اختلال است که بر روی غده‌های چربی پوست و فولیکول‌های مو تأثیر می‌گذارد. سوراخ‌های کوچک و یا همان منافذ موجود بر روی پوست شما به غدد سباسه (چربی) قرار گرفته زیر پوست شما پتصل می‌باشند. این غده‌ها ماده‌ای چرب به نام سبوم را ایجاد می‌کنند. منافذ توسط یک کانال به نام فولیکول به غدد وصل می‌شوند. از طریق فولیکول‌ها، چربی‌های مربوط به سلول‌های مردۀ پوست به بالاترین سطح آن منتقل و از آنجا خارج می‌گردند. همچنین، در داخل این فولیکول‌ها تارهای نازک مو رشد و تا سطح بیرونی پوست ادامه می‌یابند. بعضی اوقات مو، سبوم و سلول‌های پوستی مرد] به یکدیگر وصل شده و موجب تورم در سطح پوست می‌گردند. در این بین، باکتری‌هایی نیز موجود است که همزمان با اتصال مو، چربی و سلول‌های مردۀ پوست به داخل این تورم نفوذ کرده و سبب افزایش میزان تورم می‌گردد. سپس، هنگامی که این تورم به وجود آمده در سطح پوست شروع به خراب شدن می‌کند، سطح آن درخشان شده، که به این بخش از این فرآیند آکنه می‌گویند. در حقیقت، آکنه جوشهای بزرگی است که از زمان شروع سن بلوغ بر روی پوست ظاهر شده و ناشی از بروز اختلال در ترکیب و میزان چربی ترشح شده توسط غدد سباسه و همچنین، اختلال در فرآیند شاخی شدن پوست، می‌باشد. مردم اغلب آکنه را با نام "جوش غرور جوانی" می‌شناسند. در بیش‌تر موارد بروز آکنه را می‌توان در صورت، گردن، پشت (کمر)، قفسۀ سینه و شانه‌ها مشاهده نمود. معمولاً این جوش‌ها یک تهدید جدی برای سلامتی افراد نخواهند بود، اما می‌توانند سبب ایجاد زخم بر روی پوست گردند.
 

چه کسانی دچار آکنه می‌شوند؟

 
بروز آکنه می‌تواند در هر فردی مشاهده شود، اما این اتفاق بیش‌تر در میان نوجوانان و بزرگسالان شایع می‌باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته در این رابطه، تخمین زده می‌شود که 80% افراد بین سنین 11 تا 30 سالگی دچار این عارضه می‌گردند.

 انواع آکنه پوست چیست؟

انواع متفاوتی جوش وجود دارد:
1. جوش‌های سرسفید : جوش‌هایی که زیر سطح پوست باقی می‌مانند،
2. جوش‌های سرسیاه : جوش‌هایی که به طرف سطح پوست بالا رفته و سیاه به نظر می‌رسند،
3. پاپول‌ها : برجستگی‌های صورتی رنگ کوچکی که می‌توانند لطیف باشند،
4. جوش چرک‌دار : جوش‌هایی که انتهای آن‌ها قرمز بوده و در سطح خود چرک دارند،
5. ندول‌ها : جوش‌های بزرگ، دردناک و جامد که در پوست دارای عمق می‌باشند،
6. کیست : جوش‌های عمیق، دردناک و پر از چرک که می‌توانند باعث ایجاد زخم شوند.
موارد یاد شده جزء متداول‌ترین انواع جوش‌ها می‌باشند.
 چه عواملی سبب بروز آکنه می‌شود؟
تا به امروز پزشکان نتوانسته‌اند یک دلیل قطعی برای بروز آکنه عنوان نمایند. اما، همۀ پزشکان متفق‌القول معتقدند برخی از موارد نقش بسیار مهمی در بروز آکنه دارند که به عبارت زیر است:
1. تغییرات سطح هورمون‌ها،
2. مصرف داروهای خاص،
3. استفاده از لوازم آرایش چرب،
4. وراثت.
نظریات بسیاری در مورد آنچه باعث ایجاد آکنه می‌شود، وجود دارد. برای مثال، بعضی معتقدند پوست کثیف، استرس و همچنین شکلات و غذاهای چرب در اکثر افراد باعث ایجاد آکنه نمی‌گردند. برای کسانی که آکنه بر روی پوستشان وجود دارد، برخی موارد می‌تواند سبب بدتر شدن وضعیت آن گردد:
1. فشار وارده توسط کلاه ایمنی مانند کلاه ایمنی دوچرخه، کوله پشتی یا لباس‌های دارای یقه‌های تنگ،
2. آلودگی و رطوبت زیاد،
3. فشردن یا خراشیدن جوش‌ها،
4. لایه‌برداری خشن از پوست،
5. استرس.
    آکنه پوست علت بروز آکنه چرا پوست جوش میزند؟ دلیل جوش چیست؟ انواع آکنه پوست مراقبت و زیبایی پوست