نحوۀ پیشگیری از چرب شدن پوست صورت | قسمت دوم

بر اساس نظریۀ یک متخصص پوست و مو به نام "کاویتا ماریولا"، در رابطه با چربی بیش از حد پوست این گونه می‌نویسد: "این مقدار بیش از حد چربی در همۀ نقاط صورت توسط غدد چربی موجود در پوست ایجاد می‌گردد. فعالیت این غدد بسته به هورمون‌ها، مواد استفاده شدۀ خارجی و شرایط زیربنایی مانند آکنه و روزاسه، می‌تواند متغیر باشد." شرایط محیطی مانند: خورشید تابستان و یا رطوبت هوای محل اقامت شما نیز نقش مهمی در نرم و یکدست بودن پوستتان ایفا خواهند کرد.

نحوۀ پیشگیری از چرب شدن پوست صورت | قسمت دوم
هرچند، پوست چرب می‌تواند منافذ را مسدود کرده و منجر به افزایش آکنه گردد، اما این نوع از پوست مزایای بسیاری نیز دارا می‌باشد. پربی به حفظ سلامت پوست کمک نموده و افرادی که دارای پوست چرب هستند از پوستی ضخیم‌تر برخوردار بوده و چروک کم‌تری بر روی پوست آن‌ها دیده خواهد شد. نکتۀ اصلی ایجاد تعادل بین داشتن سبوم بیش از حد و حفظ رطوبت طبیعی پوست است. برای کمک به کنترل چربی پوست و در جهت تکمیل مقالۀ قبلی، در زیر بعضی دیگر از نکاتی را که متخصصان پوست توصیه می‌نمایند برای شما عزیزان گرد هم آورده‌ایم.
11. صورت خود را هر ورز صبح، عصر و حتی پس از ورزش بشویید.
هنگام شستشو، در برابر وسوسۀ لایه‌برداری از پوست خود، حتی برای از بین بردن مواد آرایشی موجود بر روی پوستتان مقاومت کنید. ساییدن، پوست شما را تحریک نموده و منجر به بدتر شدن وضعیت آن خواهد گشت.
12. استفاده از محصولات فاقد چربی.
محصولات مراقبت از پوستی را انتخاب کنید که دارای برچسب "فاقد چربی" و "غیرکومدون‌زا" بر روی خود باشند. این امر بدان معنا است که محصولاتی که دارای این برچسب هستند، از جمله: پاک‌کننده‌ها، مرطوب‌کننده‌ها و مواد آرایشی، منافذ پوست شما را مسدود نمی‌کنند و باعث ایجاد آکنه نمی‌شوند.
13. از کف شستشوی صورت ملایم استفاده نمایید.
بسیاری از افراد بر این باورند که برای زدودن چربی اضافۀ پوست خود باید از محصولات شستشوی قوی صورت که مخصوص پوست‌های چرب می‌باشد استفاده نمایند. با این وجود، استفاده از محصول شستشوی صورت خیلی خشن می‌تواند سبب تحریک پوست و در نتیجه افزایش تولید سبوم گردد. به جای این کار، بهتر است به دنبال تهیۀ محصول شستشوی صورت ملایم و معتدل باشید.
14. از پاک‌کننده‌های پایۀ روغن و یا پایۀ الکل استفاده نکنید.
این پاک‌کننده‌ها می‌توانند پوست شما را تحریک نمایند. تحریک به این معنا که سبب باز یا مسدود شدن منافذ پوست و به دنبال آن افزایش تولید سبوم در پوست گردند.
15. با آرایش نخوابید.
شستشوی صورت پیش از خواب و زدودن مواد آرایشی‌ای که در طول روز بر روی آن بوده، بسیار حائز اهمیت می‌باشد. جذب هر نوع مادۀ موجود بر روی پوست، در طول شب و هنگام خواب بسیار بیش‌تر و بهتر صورت خواهد گرفت.
16. پوست خود را در طول روز لمس نکنید.
اگرچه، گاهی اوقات نمی‌توان در برابر لمس پوست صورت خود مقاومت نمایید، اما بایستی بدانید این کار سبب انتقال آلودگی، چربی و باکتری‌ها از روی دست به صورتتان می‌گردد. تنها زمانی که می‌خواهید پوست را شستشو دهید، یا مرطوب‌کننده و کرم ضدآفتاب و مواد آرایشی بر روی آن بمالید از دست‌هایتان استفاده نمایید؛ که البته این امر مشروط به شستشوی دقیق آن‌ها پیش از لمس پوست صورتتان می‌باشد.
17. از تونیک‌های آماده‌کنندۀ پوست برای پوست‌های چرب استفاده نمایید.
استفاده از یک تونیک بر روی پوست، به ویژه در ناحیۀ T-Zone، برای کمک به جلوگیری از درخشندگی بیش از حد پوست پس از آرایش توصیه می‌گردد. معمولاً از این محصول برای بازیگران تئاتر، تلویزیون و نیز در بعضی موارد آرایش عروس استفاده می‌گردد. استفاده از تونیک به شما کمک می‌کند تا در تمام مدت زمان کار خود، تمام طول روز و شب، آرایشی ثابت و بدون درخشندگی داشته باشید.
18. آبرسانی به پوست فراموش نشود.
آبرسانی به پوست پس از برخاستن از رختخواب و هنگام آمده شدن برای گذراندن روز خود، می‌تواند به کنترل تولید سبوم در پوست کمک نماید.
19. از لوازم آرایشی حاوی مواد معدنی استفاده نمایید.
لوازم آرایش حاوی مواد معدنی می‌توانند علاوه بر پوشانندگی خوب پوست، به اصطلاح عامیانۀ آن خوب خوابیدن بر روی پوست، سبب بازتاب مناسب نوری که بر روی آن می‌تابد گردند. این مواد آرایشی به دلیل سبک بودن ساختار آن‌ها، پوست را دچار درخششی کاملاً طبیعی خواهند کرد. لوازم آرایشی‌ای که پایۀ ترکیبات آن‌ها به جای روغن، آب می‌باشد، استفاده نمایید. 
20. با پوست چرب در هر ناحیه از بدن مبارزه نمایید.
اگر پوست چرب تنها به صورت ختم می‌شد، دیگر محصولاتی برای مقابله با آن در نواحی مختلف بدن کشف و تولید نمی‌شد. صابون‌های حاوی روغن درخت چای، محصولی مناسب برای کنترل چربی در نواحی مختلف بدن بوده و نسبت به سایر مواد ضدآکنه ملایم‌تر می‌باشند. استفاده از محصولات کنترل چربی در افرادی که دارای پوست چرب در نواحی مختلف بدن خود می‌باشند، از جمله موارد مهمی است که بایستی به آن توجه نمود.
د نتیجه این که، پوست هر فرد متفاوت بوده و هیچ روش مراقبت از پوست یکسانی برای همۀ افراد نمی‌توان در نظر گرفت. اگر نگران میزان سبومی هستید که پوست شما تولید می‌کند و یا با جوش‌های سرسیاه و دارای آکنه دست و پنجه نرم می‌کنید، بهتر است نزد یک پزشک متخصص پوست مراجعه نموده و تحت درمان قرار بگیرید. 
    پوست چرب چیست علت پوست چرب درمان پوست چرب شناخت پوست چرب ویژگی های پوست چرب مراقبت و زیبایی پوست پیشگیری پوست چرب