چه چیزهایی دربارۀ میکرودرم ابریژن باید دانست؟

میکرودرم ابریژن یک روش آرایشی محسوب می‌شود. این شیوه توسط یک متخصص مراقبت از پوست به وسیلۀ یک ابزار کوچک انجام شده و سلول‌های مردۀ لایۀ بالایی (سطحی) پوست را از بین می‌برد. این روش می‌تواند پوست را لایه‌برداری نموده، علائم پیری را کاهش داده و پوست را یکدست‌تر جلوه خواهد داد.

چه چیزهایی دربارۀ میکرودرم ابریژن باید دانست؟
 چه چیزهایی دربارۀ میکرودرم ابریژن باید دانست؟
میکرودرم ابریژن یک روش آرایشی محسوب می‌شود. این شیوه توسط یک متخصص مراقبت از پوست به وسیلۀ یک ابزار کوچک انجام شده و سلول‌های مردۀ لایۀ بالایی (سطحی) پوست را از بین می‌برد. این روش می‌تواند پوست را لایه‌برداری نموده، علائم پیری را کاهش داده و پوست را یکدست‌تر جلوه خواهد داد. میکرودرم ابریژن برای هر فرد با هر رنگ پوست، روشی ایمن می‌باشد. بدیهی است بهتر می‌باشد یک متخصص بهداشت و درمان این کار را انجام دهد، اما شما می‌توانید نمونۀ خانگی این دستگاه را تهیه نموده و در خانه این روش را امتحان نمایید. در این مقاله، نگاهی دقیق به روش میکرودرم ابریژن و تأثیرات ناشی از آن، عوارض جانبی احتمالی و چگونگی آماده شدن برای انجام این روش، خواهیم داشت.
 میکرودرم ابریژن چیست؟
میکرودرم ابریژن یک روش آرایشی غیرتهاجمی می‌باشد. فرد معالج، که بهتر است در انجام این کار تخصص داشته باشد، کریستال‌های ریزی را بر روی لایۀ سطحی پوست به وسیلۀ یک ابزار کوچک (دستک) مالش می‌دهد و این امر سبب لایه‌برداری از سطح پوست خواهد شد. هدف از انجام این روش جوان‌تر به نظر رسیدن پوست خواهد بود. توجه داشته باشید که هنگام انجام این روش نباید درد زیادی توسط مراجعه‌کننده احساس گردد. آکادمی پوست آمریکا (AAD) مدت زمان هر جلسۀ درمان برای صورت را 30 الی 40 دقیقه و برای قسمت گردن را 20 دقیقه تخمین می‌زند. پس از انجام آن، ممکن است برای چند روز در ناحیۀ درمان تورمی جزئی و یا علائمی مانند آفتاب‌سوختگی را مشاهده نمایید. بایستی بدانید پیش از آن که بتوان متوجۀ کاهش علائم پیری بر روی پوست شد، ممکن است بین 5 الی 16 جلسۀ درمان با یک متخصص پوست مورد نیاز باشد. بسته به نوع پوست و دلایل درمان، افراد می‌توانند به صورت هفته‌گی، دو هفته و ماهی یک بار، تحت درمان قرار بگیرند. بیش‌تر مردم روش میکرودرم ابریژن را برای جوان‌سازی پوست صورت و گردن خود انتخاب می‌نمایند؛ با این حال، یک متخصص پوست می‌تواند این شیوۀ درمانی را روی هر ناحیه‌ای انجام دهد. البته، توجه داشته باشید که نتایج دائمی نخواهند بود.
 موارد استفاده و مزایا
هدف از انجام روش میکرودرم ابریژن این است که چهرۀ یک فرد صاف، روشن، درخشان و خوشرنگ‌تر دیده شود. اغلب اوقات، افراد از این روش درمانی برای دستیابی به موارد زیر بهره می‌برند:
1. رفع ناهنجاری‌های پوست،
2. ترمیم ناهمواری‌های بافت پوستی،
3. رفع لکه‌های مربوط به سن،
4. رفع لکه‌های تیره‌ای که پس از بهبود آکنه به وجود می‌آید،
5. ملاسما؛ یک مسئلۀ رایج است که سبب بروز لکه‌های تیره و یا زخم بر روی پوست می‌گردد،
6. ‌اسکارهای ناشی از زخم و سوختگی.
همچنین، متخصصان پوست می‌توانند از این روش برای تقویت نتایج اقدامات ضدپیری و نیز روشن‌سازی پوست کمک بگیرند. میکرودرم ابریژن کمک می‌کند تا محصولات مراقبت از پوست بهتر جذب گردند.
 چگونه برای انجام این روش آماده شویم؟
پیش از انجام این روش بر روی پوستتان، بهتر است با یک متخصص پوست مشورت نمایید. متخصصان پوست معمولاً قبل از هر اقدامی یک جلسۀ مشاوره را به فرد بیمار پیشنهاد خواهند داد. آکادمی پوست آمریکا توصیه می‌کند هر فرد پیش از اقدام برای انجام هر کاری بهتر است دربارۀ موارد زیر اطلاعات کافی داشته باشند:
1. چه نتایجی را می‌توان انتظار داشت؟
2. تعداد جلسات درمان مورد نیاز،
3. عوارض جانبی بالقوۀ روش درمان،
4. عوامل خطر،
5. هزینۀ روش درمان.
همچنین، شما می‌توانید در صورت امکان تصاویر قبل و بعد افرادی را که پیش از شما تحت درمان میکرودرم ابریژن قرار گرفته‌اند را در محل درمان خود، مشاهده نمایید و یا با فرد مورد معالجه به گفت و گو بپردازید. در جلسۀ مشاوره، یک متخصص پوست بایستی پیش از هر پیشنهادی پوست شما را معاینه و تحت بررسی قرار دهد تا از مفید بودن این روش برای درمان شما اطمینان حاصل نماید.
 خطرات و عوارض جانبی میکرودرم ابریژن
افرادی که طی 6 ماه گذشته داروی آکنۀ "ایزوترتینوئین" مصرف نموده‌اند، ممکن است بهتر باشد کمی صبر نمایند. چرا که این افراد در معرض عوارضی مانند بروز اسکار (جای زخم) خواهند بود. دربارۀ هر نوع لکه و یا زخمی که بر روی پوستتان است و در حال رشد می‌باشد، با یک متخصص پوست صحبت نمایید. اینها می‌توانند نشانه‌هایی از سرطان پوست باشند. تا چند روز پس از انجام این روش، فرد ممکن است متوجه مواردی همچون:
1. تورم پوست،
2. قرمزی پوست؛ مانند قرمز ناشی از آفتاب‌سوختگی،
3. کبودی،
4. احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن،
5. افزایش حساسیت پوست به نور خورشید.
پس از انجام میکرودرم ابریژن پوست خود را در برابر آفتاب محافظت نمایید. این امر سبب دستیابی به نتایج بهتر و جلوگیری از خطرات و عوارض جانبی احتمالی می‌گردد.توجه داشته باشید که افراد مستعد آکنه بهتر است از این روش استفاده ننمایند.
 زمان بازیابی
بیش‌تر افراد برای دستیابی به بهبودی کامل پس از انجام این روش نیاز به زمان زیادی نخواهند داشت، مگر این که فردی دچار عوارض جانبی گردد که آن هم پس از گذشت چند روز به کلی رفع خواهد شد. در اکثر افراد پوست پس از گذشت 1 هفته درمان شده و برای انجام جلسۀ بعدی بهبودی کافی به دست خواهد آورد.
 هزینۀ میکرودرم ابریژن
در هر نقطه از دنیا و در هر کشوری هزینۀ انجام این روش متفاوت است. برای مثال، حتی در یک شهر نیز هزینۀ آن می‌تواند با توجه به موقعیت مکانی محل درمان (کلینیک، بیمارستان، ...) متغیر باشد. به طور کلی، هزینۀ این روش با توجه به موارد زیر متفاوت خواهد بود:
1. تخصص و کیفیت کار متخصص،
2. تعداد جلسات درمان،
3. نوع دستگاه میکرودرم ابریژن،
4. موقعیت مکانی محل درمان (کلینیک، بیمارستان، ...).
توجه داشته باشید که این روش‌ها ممکن است مشمول پوشش بیمه نگردد.
 آیا می‌شود این روش را در منزل انجام داد؟
انواع متفاوتی از نمونه‌های خانگی این دستگاه را می‌توان در فروشگاه‌ها و یا به صورت اینترنتی خریداری نمود. اما، آکادمی پوست آمریکا توصیه می‌کند پیش از انجام این روش در خارج از مطب، بهتر است با یک متخصص پوست مشورت نمایید. این امر به شما کمک می‌کند از مناسب بودن این روش برای پوست خود اطمینان حاصل نمود و در صورت بروز عوارض جانبی، دربارۀ راه‌های مقابله با آن‌ها اطلاعاتی کسب نمایید.
 خلاصه
میکرودرم ابریژن یک روش آرایشی است و هدف از انجام آن دستیابی به چهره‌ای لطیف، یکدست و یکرنگ می‌باشد. یک سری جلسات مرتب نیاز بوده و در طول آن متخصص به کمک یک وسیلۀ کوچک لایۀ بالایی را از بین خواهد برد. بسیاری از افراد میکرودرم ابریژن را برای کاهش اثرات قابل توجه پیری و یا از بین بردن لکه‌های باقی مانده از آکنه به کار می‌گیرند. این شیوه، روشی غیرتهاجمی است، اما می‌تواند عوارض جانبی نیز به وجود آورد. این عوارض می‌تواند شامل سوزش، لک، تورم و همچنین افزایش حساسیت به نور خورشید باشد. بهتر است یک متخصص پوست این روش را بروی پوست شما انجام دهد. با این حال، نمونه‌های خانگی این دستگاه نیز در بازار موجود است که با این وجود بهتر است پیش از هر اقدامی با یک متخصص پوست مشورت نمایید. 
    میکرودرم میکرودرم ابریژن نکات میکرودرم توصیه های میکرودرم فواید میکرودرم