شناخت پوست | تاثیر سبک زندگی و رژیم غذایی بر چربی پوست

ما می‌دانیم که پوست ما آینۀ تمام قد وضعیت عملکرد و سلامت سیستم‌های داخلی بدنمان می‌باشد. شرایط پزشکی مختلفی وجود دارد که می‌تواند سلامت و زیبایی پوست ما را تحت‌الشعاع قرار دهد. همچنین، عدم رعایت یک رژیم غذایی مناسب و سالم و نیز سبک زندگی افراد می‌تواند مسبب به وجود آمدن شرایط پوستی ناخوشایندی برای آن‌ها باشد. بنابراین، بهتر است کمی با این موارد و تأثیرات آن‌ها بر روی پوست آشنا گردید تا در صورت لزوم از اثرگذاری آن‌ها جلوگیری نموده و یا حتی به درمانشان بپردازید.

شناخت پوست | تاثیر سبک زندگی و رژیم غذایی بر چربی پوست

تاثیر سبک زندگی و رژیم غذایی بر چربی پوست

ممکن است تعجب‌آور باشد که با توجه به مقالۀ قبلی و نیز بیان عللی که مسبب به وجود آمدن پوست چرب هستند، چه موارد دیگری وجود دارد که می‌تواند منجر به چرب شدن بیش از حد آن گردد. همۀ ما می‌دانیم که پوست ما آینۀ تمام قد وضعیت عملکرد و سلامت سیستم‌های داخلی بدنمان می‌باشد. شرایط پزشکی مختلفی وجود دارد که می‌تواند سلامت و زیبایی پوست ما را تحت‌الشعاع قرار دهد. همچنین، عدم رعایت یک رژیم غذایی مناسب و سالم و نیز سبک زندگی افراد می‌تواند مسبب به وجود آمدن شرایط پوستی ناخوشایندی برای آن‌ها باشد. بنابراین، بهتر است کمی با این موارد و تأثیرات آن‌ها بر روی پوست آشنا گردید تا در صورت لزوم از اثرگذاری آن‌ها جلوگیری نموده و یا حتی به درمانشان بپردازید. دلایل تعجب‌آوری که سبب چربی پوست می‌گردند، به قرار زیر است:
شرایط پزشکی
از جمله مواردی که به شدت بر روی سلامت پوست ما اثر می‌گذارند می‌توان به عوامل پزشکی، یعنی بیماری‌ها و اختلالات موجود در عملکرد اعضای داخلی بدن، اشاره نمود. برای مثال، اختلالات هورمونی، مصرف مکمل‌ها و داروهای خاص و میزان استرس، از آن دسته عواملی هستند که بر روی پوست تأثیر بسزایی داشته و ما به طور مختصر به آن‌ها خواهیم پرداخت.
1.هورمون‌ها
به نظر می‌رسد که ما می‌توانیم اختلالات هورمونی را مقصر هر اتفاقی که در بدنمان رخ می‌رهد، بدانیم. برای مثال، مشکلات هورمونی به صورت بالقوه می‌تواند سلامت پوست شما را تحت تآثیر قرار بدهد. عدم تعادل میزان هورمون‌ها که می‌تواند ناشی از رژیم غذایی نامناسب، ورزش، و البته دوران قاعدگی، بارداری و یائسگی باشد، از آن دست مسائلی است که همواره موجب ایجاد نارضایتی افراد از پوستشان خواهد بود. این تغییرات هورمونی منجر به فعالیت بیش از حد غدد سباسه و به دنبال آن تولید بیش از اندازۀ سبوم و چرب شدن لایۀ سطحی پوست می‌گردد. معمولاً متخصصان پوست برای درمان چنین شرایطی استفاده از پاک‌کننده‌های ملایمی را تجویز می‌نمایند که بدون از بین بردن تمامی چربی موجود در پوست و ایجاد سوزش، می‌توانند سبوم اضافی تولید شده توسط غدد سباسه را از بین ببرند.
2.مصرف مکمل‌ها و داروهای خاص
شاید تا به حال متوجه نشده باشید که مصرف برخی ویتامین‌ها ممکن است بر روی سلامت پوست شما تأثیر منفی بگذارد. به عنوان مثال، در سال 2015 یک مطالعه بر روی مکمل‌های حاوی ویتامین صورت گرفت و نتایج حاصل از آن نشان داد که مکمل‌های حاوی ویتامین B12 ممکن است سبب بروز آکنه بر روی پوست گردد. بنابراین، پیش از مصرف هر دارویی از پزشک معالج خود بخواهید تا شما را از عوارض جانبی آن، به خصوص بر روی پوستتان، آگاه سازد.
3.میزان استرس
آیا شما فردی هستید که بسیار دچار استرس می‌شوید؟ پس بهتر است بدانید که استرس نه تنها از نظر عاطفی، بلکه از نظر جسمی نیز می‌تواند به شما آسیب وارد کند. به همین خاطر توصیه می‌شود به دنبال راه‌های مدیریت استرس بوده و آن‌ها را جزء برنامه‌های زندگی خود قرار دهید. وقتی انسان دچار استرس می‌شود، سطح ترشح هورمون استرس بدن (کورتیزول) بالا خواهد رفت. این امر به نوبۀ خود باعث افزایش تولید سبوم و در نتیجه منجر به چرب شدن پوست، بروز آکنه و سایر مشکلات مربوط به پوست می‌گردد؛ که البته این امر نیز متقابلاً بر روی میزان استرس ما اثرگذار خواهد بود. یادگیری چگونگی مدیریت استرس، می‌تواند از وخیم‌تر شدن وضعیت پوست جلوگیری نماید.
رژیم غذایی
تغذیه، یکی از مهم‌ترین عواملی است که بر سلامت و عملکرد تمامی ارگان‌های بدن و حتی پوست انسان اثرگذار می‌باشد. هرچه انسان یک رژیم غذایی سالم را رعایت نماید، می‌تواند از یک سلامت جسمی و نیز روحی خوب برخوردار گردد. از جمله مواردی که می‌تواند سبب بروز چربی در پوست گردد، استفادۀ بیش از حد از لبنیات در وعده‌های غذایی و نیز عدم نوشیدن آب کافی در روزمرۀ خود می‌باشد.
1.مصرف بیش از لبنیات
برخی از مواد غذایی مورد علاقۀ ما در گروه لبنیات قرار می‌گیرند، مانند: پنیر، شیر، ماست و کره. طبق مطالعات آکادمی پوست آمریکا، مطالعات نشان داده است که لبنیات به ویژه شیر ممکن است سبب بروز التهابات پوستی گشته و در نتیجه منجر به کاهش سلامت پوست گردد. به دلیل میزان هورمون‌های موجود در آن‌ها، محصولات لبنی می‌توانند سبب عدم تعادل در میزان تولید سبوم و در نهایت بروز چربی در پوست گردد. این امر به ویژه در افرادی که مستعد آکنه هستند، بیش‌تر مشکل‌ساز خواهد بود. آکادمی پوست آمریکا توصیه می‌کند در صورت عدم توانایی جهت کنترل میزان مصرف لبنیات، زمانی که دچار بروز چربی بیش از اندازه در پوست خود گشتید، از ماسک‌های متعادل‌ساز چربی پوست بهره بگیرید.
2.عدم نوشیدن آب کافی
ممکن است کمی این مورد ضد و نقیض به نظر برسد. به این معنا که عدم نوشیدن آب کافی نباید بیش‌تر سبب خشکی پوست شود تا چربی آن؟ جالب است بدانید، متخصصان خاطر نشان می‌نمایند که به طور بالقوه هیدراتاسیون معمولاً غدد سباسه را چرب‌تر می‌کند. نوشیدن مقدار کافی آب در طول روز منجر به کاهش انسداد غدد پوستی و نیز التهابات ناشی از آن می‌شود. توصیه می‌گردد، روزانه حداقل 2 لیتر آب نوشیده شود.
سبک زندگی افراد
ممکن است شما فردی باشید که به آرایش نمودن صورت خود بسیار علاقه‌مند باشید. و یا این که به دلیل عدم داشتن آگاهی لازم مواد و لوازم آرایشی و بهداشتی نادرستی را مصرف نمایید. حتی ممکن است هنگام خواب و استراحت از ملحفه‌های نامناسبی استفاده نموده و باعث بروز اختلالات پوستی گردید. عدم استفادۀ مناسب از هر یک از این موارد، می‌تواند سلامت پوست شما را از بین ببرد.
1.آرایش سنگین صورت
به این معنا که پوست خود را بیش از حد به مواد آرایشی آغشته و با آن‌ها بپوشانید. به خصوص اگر پوست مستعد لکه‌دار شدن باشد و چندین لکه بر روی آن خودنمایی کند، بی شک شما بیش‌تر مایل خواهید بود تا روی پوست خود را کامل و تا حدی کاملاً سنگین بپوشانید. اما، متخصصان هشدار می‌دهند که این امر می‌تواند سبب توسعۀ اختلالات ناشی از آن گشته، افزایش تولید سبوم را افزایش داده و منافذ پوست شما را مسدود سازد. همچنین، آن‌ها پیشنهاد می‌نمایند از محصولاتی که بافت‌های سبک‌تری داشته و میزان چربی آن‌ها کنترل شده است، استفاده نمایید. به طور کلی، متخصصان افراد به کم‌تر آرایش نمودن پوست صورتشان تشویق می‌نمایند.
2.استفاده از ضدآفتاب نامناسب
اگر شما روزانه از ضدآفتاب استفاده می‌نمایید، باید گفت این امر برای شما خوب خواهد بود. به این معنا که این کار یک قدم در جهت درست است؛ چرا که مصرف ضدآفتاب بدون توجه به نوع پوست برای همه امری ضروری می‌باشد. با این حال، بعضی از کرم‌های ضدآفتاب کمی چربی اضافه بر روی پوست بر جای خواهند گذاشت که می‌تواند منجر به بروز لکه و تحریک‌ پوستی گردد. استفاده از کرم‌های ضدآفتاب فاقد چربی و غیر کامدوژنیک (غیر کومدون‌زا)، آن نوع از ضدآفتاب‌هایی است که به افراد دارای پوست چرب توصیه می‌گردد.
3.ملحفۀ نامناسب
هنگام خرید ملحفۀ تخت خود، بهتر است جنس پارچه را مورد توجه قرار دهید. پارچه‌هایی از جنس الیاف طبیعی مانند پنبه انتخاب خوبی برای آن دسته از افرادی است که دارای پوست چرب می‌باشند؛ و این در حالی است که استفاده از پلی‌استر به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد. الیاف طبیعی می‌تواند به بهبود روند تولید سبوم کمک نموده و سبب جلوگیری از تحریک پوست می‌گردد. همچنین، بهتر است مواد شویندۀ ملایم‌تری را برای شستشوی ملحفۀ خود استفاده نموده و از مصرف نرم‌کننده جداً خودداری نمایید. 

    پوست چرب چیست علت پوست چرب درمان پوست چرب شناخت پوست چرب مراقبت و زیبایی پوست تاثیر تغذیه بر پوست