شناخت پوست | علت یا عوامل پوست چرب

در زیر هر یک از منافذی که بر روی پوستتان وجود دارد یک غدۀ سباسه وجود دارد که چربی یا سبوم پوست را تولید می‌کند. این امر سبب می‌شود پوست شما همواره مرطوب و سالم باقی بماند. این در حالی است که، در بعضی افراد غدد چربی بیش از حد طبیعی و معمول خود به تولید سبوم پرداخته و منجر به چربی نامتعادل پوست می‌گردد.

شناخت پوست | علت یا عوامل پوست چرب

انواع پوست | عوامل به وجود آورندۀ پوست چرب

توجه داشته باشید که آیا پوست شما کمی بیش از حد معمول درخشان است؟ واقعیت این است که پوست همۀ افراد در پوست خود دارای چربی می‌باشند. در زیر هر یک از منافذی که بر روی پوستتان وجود دارد یک غدۀ سباسه وجود دارد که چربی یا سبوم پوست را تولید می‌کند. این امر سبب می‌شود پوست شما همواره مرطوب و سالم باقی بماند. این در حالی است که، در بعضی افراد غدد چربی بیش از حد طبیعی و معمول خود به تولید سبوم پرداخته و منجر به چربی نامتعادل پوست می‌گردد. اگر شما از پوستی برخوردار می‌باشید که همواره براق به نظر می‌رسد، قطعاً پوست شما از نوع چرب پوست می‌باشد. تولید بیش از حد سبوم در پوست نیز می‌تواند باعث به وجود آمدن لکه در نواحی چرب آن گردد. جالب است بدانید پوست چرب حتی پس از گذشت چند ساعت از پاکسازی آن، باز هم می‌تواند شما را دچار احساس چربی پوستتان نماید. همچنین، احتمال شیوع و افزایش میزان چربی در پوست نیز وجود خواهد داشت. چرا که سبوم با سلول‌های مردۀ پوست مخلوط شده و در منافذ پوست شما انباشته خواهد شد. به طور کلی، دلایل به وجود آمدن پوست چرب را می‌توان به عوامل ژنتیکی، محیطی و سبک زندگی افراد نسبت داد. هرچند که شما نمی‌توانید به طور کامل از شر پوست چرب خود خلاصی یابید، با این می‌توانید برای کنترل و کاهش میزان آن اقداماتی را انجام دهید. کلید اصلی دستیابی به پوستی با میزان چربی کنترل شده، شناسایی 7 عاملی است که در ادامه برای شما عزیزان گرد هم آورده‌ایم.
1. ژنتیک
برخورداری از پوست چرب معمولاً به عوامل ژنتیکی وابسته می‌باشد. اگر یک از والدین شما دارای پوستی چرب می‌باشد، احتمالاً شما نیز دارای غدد چربی بیش فعال خواهید بود.
2. سن
با این که ممکن است پوست شما چرب نباشد، جالب است بدانید پوست با افزایش سن به تولید میزان کم‌تری سبوم خواهد پرداخت. پیری پوست سبب کاهش تولید پروتئینی مانند کلاژن گشته و فعالیت غدد چربی را کند خواهد کرد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد که دچار پیری پوست گشته‌اند، دارای پوستی خشک خواهند بود. به این معنا که به دلیل کمبود کلاژن و سبوم در پوست، خطوط ریز چین و چروک بیش‌تر در معرض دید قرار خواهد گرفت. یکی از مزایا پوست چرب، همین موضوع می‌باشد که نشانه‌های پیری پوست کم‌تر خود را بر روی پوستتان نشان خواهند داد.شاید شما در حال حاضر دارای پوستی چرب باشید، اما بایستی شرایط پوستی خود را در سنین بالاتر نیز در نظر بگیرید. برای مثال، ممکن است پوست افراد در سن 30 سالگی با نوع پوستشان در 20 سالگی آن‌ها کاملاً متفاوت باشد. مراجعه به یک متخصص زیبایی هر چند سال یک بار می‌تواند سبب ارزیابی پوست شما گشته و در صورت نیاز روند مراقبت از پوست شما را بسته به نوع آن تغییر دهد. به این ترتیب، شما می‌توانید همواره از پوستی سالم و بی عیب و نقص برخوردار باشید.
3. محل زندگی شما و زمان جاری سال
در حالی که ژنتیک و سن علل اصلی برخورداری از یک پوست چرب می‌باشند، محل زندگی شما و زمان سال (فصلی از سال که در حال گذر است) نیز می‌تواند سبب ایجاد تغییر در نوع پوست شما گردد. افراد ساکن در مناطق دارای آب و هوای گرم و مرطوب، بیش‌تر از پوست چرب برخوردار می‌باشند. همچنین، پوست شما ممکن است در طول تابستان دارای چربی بیش‌تری نسبت به میزان آن در پاییز و زمستان باشد. 
4. منافذ بزرگ شده
گاهی اوقات منافذ شما به دلیل افزایش سن و نوسانات وزن بدنتان، کشیده شده و بزرگ شوند. این امر نیز تمایل غدد سباسه را به تولید شبوم بیش‌تر، افزایش خواهد داد. شما نمی‌توانید منافذ بزرگ شده را کوچک نمایید، اما می‌توانید در طول روز با مراقبت بیش‌تر و بهتر از آن نواحی پوستتان که دارای منافذ بزرگ است از توسعۀ آن‌ها جلوگیری نمایید.
5. استفاده از محصولات نامناسب مراقبت از پوست
با استفاده از محصولات نادرست مراقبت از پوست برای نوع پوست خود نیز می‌توانید سبب ایجاد پوست چرب گردید. بعضی افراد از ترکیب‌های نامناسب پوستی کمک گرفته و به خیالشان به درمان چربی بیش از حد پوست خود می‌پردازند. این در حالی است که ممکن است پوستشان را برای تولید سبوم بیش از حد طبیعی، تحریک نمایند. اگر در ماه‌های زمستان پوست شما تمایل بیش‌تری به خشک بودن دارد، ممکن است نیاز داشته باشید برنامۀ مراقبت از پوست خود را کمی تغییر دهید.  برای مثال، در فصل بهار و تابستان از مرطوب‌کننده‌های سبک و ژل‌های پاک‌کننده استفاده نمایید. بهره‌گیری از محصولات صحیح مراقبت از پوست می‌تواند تفاوت زیادی در مقدار چربی باقی مانده در پوست شما ایجاد نماید.
6. انجام بیش از حد اقدامات مراقبت از پوست
به عنوان یک تذکر می‌توان گفت که شستشو و لایه‌برداری بیش از حد اغلب می‌تواند سبب بروز چربی پوست گردد. این تضاد شاید جالب به نظر برسد. چرا که هدف از شستشو و لایه‌برداری از پوست تنها به یک دلیل انجام می‌گیرد، آن هم رهایی از چربی بیش از حد موجود بر روی پوست صورت است. نمی‌توان انکار کرد هنگامی که شما در شستشوی پوست خود زیاده‌روی می‌کنید، سبب از بین رفتن بیش از حد چربی آن خواهید شد. این امر برای عملکرد غدد سباسه همانند یک هشدار عمل نموده و آن‌ها را در حالت اضطرار قرار می‌دهد. در نتیجه، این غدد به تولید بیش‌تر سبوم پرداخت و منجر به ایجاد پوست چرب می‌گردند. شستشوی پوست صورت، آن هم بیش از 2 دفعه در روز، به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد. عدم استفاده از ضدآفتاب نیز، از دیگر عوامل ایجاد پوست چرب می‌باشد. به این صورت که در صورت استفاده نکردن از ضدآفتاب، اشعه‌های مضر خورشید سبب خشک شدن پوست و تحریک غدد سباسه برای تولید هرچه بیش‌تر چربی خواهد شد.
7. از استفاده از مرطوب‌کنندۀ نامناسب صرف نظر نمایید
این که مرطوب‌کننده ممکن است باعث ایجاد پوست چرب گردد، نادرست می‌باشد. در حقیقت، اگر از داروهای درمان آکنه مانند: سالیسیلیک اسید یا بنزوئیل پراکسید استفاده می‌کنید، به طور حتم به مرطوب‌کنندۀ خوبی نیاز دارید تا از خشک شدن پوست خود جلوگیری نمایید. بدون مرطوب‌کننده ،هر نع پوستی خشک خواهد شد. بنابراین، به جای صرف نظر از استفاده از مرطوب‌کننده، بهتر است یک نوع مناسب شرایط پوستی خود را بیابید. مرطوب‌کننده‌های سبک و اساس آن بر آب است، برای پوست‌های چرب بهتر عمل خواهند کرد. استفاده از مرطوب‌کننده بایستی آخرین مرحلۀ اقدامات مراقبت از پوست روزانۀ شما باشد. محصولات "Oil-free" (فاقد چربی)، می‌تواند به تمیز نگه داشتن منافذ موجود بر روی پوست شما نیز کمک بسیاری کند.
نتیجه‌گیری
دلایل پیچیدۀ زیادی سبب چربی پوست خواهند بود. به عنوان مثال، پوست چرب ممکن است از خانوادۀ شما به ارث برسد، یا این که ممکن است شما در آب و هوای مرطوب زندگی کنید. پس از برنامه‌ریزی برای مراقبت از پوست خود، باید مدتی آن را رعایت نمایید. بعضی اوقات ممکن است 1 یا 2 ماه طول بکشد تا شاهد پیشرفت‌های اساسی باشید. اگر با گذشت این مدت زمان باز هم از پوستی چرب برخوردار بودید، بهتر است نزد یک پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید.
    پوست چرب چیست علت پوست چرب درمان پوست چرب شناخت پوست چرب ویژگی های پوست چرب مراقبت و زیبایی پوست