شناحت پوست | پوست چرب و علل بروز آن

هر فرد برای انعطاف‌پذیر و مرطوب بودن پوست خود به مقدار مشخصی از روغن طبیعی نیاز دارد. نوع پوست افراد با توجه به میزان روغن (چربی) موجود بر روی صورت آن‌ها مشخص می‌گردد. بر این اساس، می‌توان پوست را به انواع پوست خشک، چرب و ترکیبی (مختلط) تقسیم نمود. نوع چرب پوست، دقیقاً همان چیزی است که به نظر می‌رسد. چربی اضافی بر روی صورت، ظاهری براق و چرب ایجاد می‌کند.

شناحت پوست | پوست چرب و علل بروز آن

شناسایی و علت پوست چرب

منظور از پوست چرب چیست؟ چه ویژگی‌هایی نشان از چربی پوست دارد؟ آیا راهی برای تشخیص آن وجود دارد؟ چگونه می‌توان پوست چرب را درمان و یا از آن جلوگیری نمود؟
این‌ها سوالاتی است که معمولاً برای افراد پیش خواهد آمد. امروزه، به دلیل این که سطح دانش افراد در رابطه با مسائل متفاوت تا حدودی بالا رفته و آن‌ها به دنبال یافتن راهی برای پاسخ به سوالات خود هستند، مسائل بسیاری برای آن‌ها به سوال تبدیل خواهد شد. برای مثال، شناخت انواع پوست، ویژگی‌ها و نحوۀ درمان آن، تغذیه‌ی مناسب هر یک از انواع پوست و سایر موارد این چنینی از جمله مواردی است که احتمال می‌رود به سوالاتی برای افراد تبدیل گردد. اما، یکی از انواع پوستی که ما در این مطلب مایل به توضیح آن می‌باشیم، نوع چرب پوست می‌باشد. با ما همراه باشید تا شما را با پوست انسان از نوع چرب آن، آشنا سازیم.
پوست چرب چیست؟
هر فرد برای انعطاف‌پذیر و مرطوب بودن پوست خود به مقدار مشخصی از روغن طبیعی نیاز دارد. نوع پوست افراد با توجه به میزان روغن (چربی) موجود بر روی صورت آن‌ها مشخص می‌گردد. بر این اساس، می‌توان پوست را به انواع پوست خشک، چرب و ترکیبی (مختلط) تقسیم نمود. نوع چرب پوست، دقیقاً همان چیزی است که به نظر می‌رسد. چربی اضافی بر روی صورت، ظاهری براق و چرب ایجاد می‌کند. اگر پوست چرب خود را درمان ننمایید، منافذ پوستتان مسدود و بزرگ گشته و سلول‌های مردۀ پوست به روی هم انباشته خواهند شد. در نتیجه، جوش‌های سرسیاه، کورک و سایر انواع دیگر آکنه که در این نوع پوست شایع می‌باشند، بر روی پوست شما پدیدار خواهد شد.
علم پنهان پشت چربی پوست
غددی به نام سباسه در پوست وجود دارند که وظیفه‌ی ترشح یک مادۀ روغنی به نام سبوم (چربی9 را بر عهده دارند. سبوم سبب چربی پوست گشته و از خشک و حساس شدن آن جلوگیری می‌کند. این چربی به همراه عرق از طریق منافذ پوست به بیرون ترشح می‌شود. هنگامی که این روند به شکل طبیعی صورت گیرد و در شکل‌گیری آن اختلالی پیش نیاید، سبوم نه تنها پوست را نرم می‌کند، بلکه سلول‌های مردۀ پوست و سایر مواد زائد را از منافذ آن خارج می‌نماید. با این حال، زمانی که غدد سباسه بیش از حد به تولید چربی می‌پردازند، چربی اضافی تولید گشته و پوست شما براق به نظر خواهد رسید. همچنین، منافذ پوست مسدود شده و منجر به تعدادی از نواقص و زائده‌های پوست می‌گردد.
چگونه می‌توان فهمید پوست شما از نوع چرب پوست می‌باشد؟
اگر پوست شما دارای ویژگی‌های زیر باشد، شما دارای پوستی چرب می‌باشید:
1.پوست صورت شما براق باشد و در طول روز چرب به نظر برسد،
2.مواد آرایشی بر روی پوستتان باقی نمی‌ماند و این طور به نظر می‌رسد که از روی آن ریزش داشته،
3.مناطق چرب‌تر پوست صورت دارای جوش‌های سرسیاه، کورک و یا انواع دیگر آکنه خواهد بود،
4.منافذ باز، به ویژه در بینی، چانه و پیشانی شما قابل مشاهده می‌باشد.
به مناطق T-Zone (پیشانی، بینی و چانه) توجه بیش‌تری داشته باشید. این نواحی از صورت به طور طبیعی دارای غدد چربی فعال‌تری نسبت به مناطق دیگر بوده و ممکن است سبوم اضافی تولید کنند. جالب است بدانید، برای مثال، اگر پیشانی و بینی شما چرب باشد و دیگر نواحی یاد شده در حالت طبیعی خود و یا خشک قرار گرفته باشد، پوست شما از نوع چرب نمی‌باشد، بلکه شما دارای پوستی از نوع مختلط خواهید بود. پوست هر فرد می‌تواند انواع متفاوتی داشته باشد، و دلیل این امر می‌تواند تغییرات در هورمون‌ها، آب و هوا و سطح استرس افراد باشد.
چه کسی از پوست چرب برخوردار خواهد شد؟
برخورداری از پوست چرب به طور معمول ارثی خواهد بود. اگر پوست شما چرب است، احتمالاً به این خاطر است که پدر و مادر شما نیز دارای نوع مشابهی از آن می‌باشند. اما، تولید چربی اضافی در پوست می‌تواند نتیجۀ افزایش سطح هورمون‌ها باشد. برای مثال، در دوران بلوغ و در بعضی موارد مانند دوران قاعدگی در بانوان، در دوران بارداری و یا حتی در دوران یائسگی، چربی پوست بیش‌تر خواهد شد. چرا که غدد سباسه در این مواقع فعال‌تر خواهند بود. البته، اگر برخورداری از پوست چرب شما را دیوانه کرده، بایستی بدانید خبرهای خوبی نیز در این زمینه وجود دارد. افرادی که دارای پوست چرب هستند، تمایل بیش‌تری برای داشتن رطوبت در پوست خود نشان می‌دهند که سبب کاهش چروک‌های زودرس بر روی پوست آن‌ها می‌گردد.

 

    شناخت پوست شناسایی پوست چرب شناخت پوست چرب علت پوست چرب پوست چرب چیست