شناحت پوست | انواع و شرایط پزشکی مسبب خشکی پوست

علائم اصلی خشکی پوست خارش است. افرادی که دارای پوست خشک می‌باشند، اغلب می‌توانند لکه‌های ناهموار، خشک و قرمز که همواره همراه با خارش هستند بر روی پوست خود مشاهده نمایند. مناطقی از پوست که تحت تأثیر خشکی قرار می‌گیرند شامل: بازوها، دست‌ها، ساق پا، شکم و نواحی دارای اصطحکاک مانند مچ و کف پاها می‌باشد.

شناحت پوست | انواع و شرایط پزشکی مسبب خشکی پوست
 انواع پوست | علائم، انواع و شرایط پزشکی مسبب خشکی پوست
برای این که همواره بتوان پوستی سالم و شاداب داشته باشیم، بایستی ابتدا با نوع پوست خود آشنا شویم. با توجه به مقاله‌ی پیشین و محتوای آن در رابطه با پوست خشک، بهتر می‌بینیم شما را با علائم و انواع پوست خشک و همچنین، شرایط پزشکی‌ای که ممکن است از طریق آن‌ها شما دچار خشکی پوست گردید را، آشنا سازیم.   
 علائم و نشانه‌های خشکی پوست چیست؟
علائم اصلی خشکی پوست خارش است. افرادی که دارای پوست خشک می‌باشند، اغلب می‌توانند لکه‌های ناهموار، خشک و قرمز که همواره همراه با خارش هستند بر روی پوست خود مشاهده نمایند. مناطقی از پوست که تحت تأثیر خشکی قرار می‌گیرند شامل: بازوها، دست‌ها، ساق پا، شکم و نواحی دارای اصطحکاک مانند مچ و کف پاها می‌باشد. هرچه خشکی پوست شدیدتر باشد، ممکن است منجر به عمیق‌تر شدن ترک‌ها و شکاف‌ها حاصل از آن گردد. علائم و نشانه‌های خشکی پوست عبارتند از:
1. خارش،
2. پوست خشک زمخت (زبر)،
3. نشانه‌ها قرمز مربوط به پوست دارای اگزما،
4. انعطاف کم،
5. رنگی مات و کدر،
6. دارای پوست و ترک‌های ریز،
7. بدون آکنه،بسته بودن منافذ،
8. چروک‌های عمیق و زودرس به خصوص در پیشانی و اطراف چشم‌ها،
9. وجود دانه‌های سفیدی به نام میلیا اغلب در اطراف چشم‌ها و گونه‌ها.
احساس خارش ممکن است شدت خشکی پوست را بدتر کند. خارش می‌تواند منجر به ایجاد چرخه‌ی "خارش-خراش" گردد. یعنی هرچه فرد احساس خارش کند، در پاسخ به آن دچار خراش می‌شود. یه این معنا که با هر خارش دچار خراشیدگی بر روی پوست می‌گردد. شایع‌ترین مناطق خشکی پوست به قرار زیر است:
1. ساق پا،
2. دست‌ها،
3. بازوها.
خراشیدن و مالش مداوم پوست ممکن است باعث ضخیم شدن پوست گردد. به دنبال این امر ممکن است برجستگی‌های کوچک، قرمز و ناهموار بر روی پوست ظاهر شده و در صورت خراش و تحریک، منجر به باز شدن آن‌ها و بروز آلودگی گردد.
 چند نوع پوست خشک وجود دارد؟
ضخ ناشی از آفتاب : مانند پوست کشاورزان؛ به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید لایه‌ی شاخی ضخیم شده و سبب کدر شدن رنگ پوست نیز می‌گردد،
2. معمولی و پیر شده : با افزایش سن پوست تمایل بیش‌تری به خشک شدن داشته و pH آن قلیایی می‌گردد،
رت شکننده یا حساس : دارای حساسیت بوده و نازک می‌باشد. به آفتاب، کرم‌های حاوی مواد معطر و بعضی افزودنی‌ها حساس هستند. در صورت قرار گرفتن در معرض هر یک از این موارد دچار قرمزی، خارش و التهاب می‌گردد. توجه داشته باشید که لایه‌برداری و استفاده از محصولات پاک‌کننده‌ی قوی بر روی این نوع از پوست خشک به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد.
 
 آیا ژنتیک نقشی در خشکی پوست ایفا می‌کند؟
پوست خشک ممکن است توسط یک بیماری ژنتیکی به نام "اتیوز" به وجود آید. انواع مختلفی از ابتلا به بیماری اتیوز وجود دارد. "اتیوز وولگاریس" که یک نوع اختلال پوستی است که سبب خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می‌گردد، شایع‌ترین نوع بیماری اتیوز می‌باشد. این بیماری نوعی عاضه‌ی پوستی است که اغلب در میان تمام افراد خانواده اتفاق می‌افتد. خشکی پوست یک مظهر عمده از درماتیت آتوپیک است که ریشه‌ی ژنتیکی دارد. 
 چه شرایط پزشکی‌ای سبب خشکی پوست می‌گردد؟
برخی از تغییرات فیزیولوژیکی و شرایط پزشکی ممکن است منجر به خشکی پوست گردند. شروع خشکی پوست می‌تواند به دلیل شروع دوره‌ی کهنسالی و یا تغییرات هورمونی، مانند شروع دوره‌ی یائسگی در زنان، باشد. در بعضی موارد، افرادی که دارای شرایط پزشکی همچون: کم کاری تیروئید، دیابت یا سوءتغذیه (به عنوان مثال کمبود ویتامین A) می‌باشند، ممکن است از خشکی و خراشیدگی پوست رنج ببرند. شرایط پزشکی‌ای زیر ممکن است سبب خشکی پوست گردد:
1. کم کاری تیروئید،
2. دیابت،
3. سوء تغذیه
4. درماتیت آتوپیک.
 
 آیا دارویی وجود دارد که سبب خشکی پوست گردد؟
داروهایی برای شرایط پزشکی‌ای همچون: فشار خون بالا (مانند دیورتیک‌ها)، داروهای کاهش‌دهنده‌ی کلسترول و آکنه (مانند رتینوئیدها، ترتینوئین و ایزوترتینوئین) نیز ممکن است باعث خشکی پوست گردند
    پاکسازی پوست مراقبت از پوست تاثیر ph بر پوست آموزش پاکسازی پوست آموزش انتخاب مواد پاکسازی پوست