شناخت پوست | راه های تشخیص انواع پوست

در اینجا منظور از شناخت انواع پوست، تشخیص چرب، خشک، مختلط و یا معمولی (نرمال) بودن پوست افراد می‌باشد. برای این که بتوان انواع پوست را شناسایی نمود راهکارهای مختلفی وجود دارد. 1) لمس و مشاهده‌ی آن به کمک LOOP، 2) استفاده از دستمال و یا کاغذ جاذب روغن و 3) به کارگیری لامپ WOOD

شناخت پوست | راه های تشخیص انواع پوست

راهکارهای تشخیص انواع پوست

در اینجا منظور از شناخت انواع پوست، تشخیص چرب، خشک، مختلط و یا معمولی (نرمال) بودن پوست افراد می‌باشد. برای این که بتوان انواع پوست را شناسایی نمود راهکارهای مختلفی وجود دارد. 1) لمس و مشاهده‌ی آن به کمک LOOP، 2) استفاده از دستمال و یا کاغذ جاذب روغن و 3) به کارگیری لامپ WOOD از جمله راهکارهایی است که می‌توان به کمک آن‌ها نوع پوست را تعیین نمایید.
 

 شناخت و تشخیص انواع پوست

 
نحوه‌ی تشخیص نوع پوست به وسیله‌ی راهکارهای یاد شده در بالا به روش‌های زیر صورت می‌پذیرد:
1. لمس و مشاهده‌ی آن به کمک LOOP : در این راه‌حل به وسیله‌ی LOOP که نوعی لامپ بوده و دارای یک عدسی بزرگ‌کننده می‌باشد به بررسی پوست می‌پردازیم. زمانی که پوست را در زیر این عدسی بزرگ‌کننده مشاهده می‌نماییم، اگر پوست دارای پوسته‌های ریز همراه با ترک‌های کوچک باشد، آن پوست از نوع خشک می‌باشد؛ اگر پوست براق و روغنی و دارای کومدون‌های سرسیاه و سرسفید باشد، آن پوست از نوع چرب می‌باشد؛ و اگر پوست دارای چند حالت مختلف به طور همزمان باشد، آن پوست از نوع محتلط می‌باشد. پوستی که با مشاهده در زیر این عدسی هیچ یک از حالت‌های گفته شده را دارا نباشد، پوست نرمال (عادی) نامیده می‌شود. 
2. استفاده از دستمال و یا کاغذ جاذب روغن : پیش از به کارگیری هر یک از این 2، ابتدا بایستی پوست صورت را با آب و صابون شستشو داده و به مدت 4 الی 5 ساعت آن را به حال خود می‌گذاریم. پس از گذشت این مدت زمان به کمک یک دستمال و یا کاغذ جاذب روغن می‌توان نوع پوست را تعیین نمود. به این صورت که دستمال یا کاغذ را به روی صورت یعنی پیشانی، بینی، گونه‌ها و چانه قرار می‌دهیم. اگر روی هر یک از آن‌ها لکه‌های روغنی (چربی) در حد وسیعی دیده شود، آن پوست از نوع چرب می‌باشد؛ اگر اثر روغنی خفیفی بر روی آن دیده شود، آن پوست از نوع عادی و نرمال می‌باشد، اگر هیچ لکه‌ی چربی بر روی آن‌ها نباشد و کاغذ یا دستمال با اصطحکاک بر روی پوست کشیده شود، آن پوست از نوع خشک می‌باشد؛ و در آخر اگر هر یک از آن‌ها در قسمت پیشانی، چانه و بینی دارای چربی بوده و در قسمت گونه‌ها خشک، آن پوست از نوع مختلط می‌باشد.
3. به کارگیری لامپ WOOD : به کارگیری این لامپ به این صورت است که 3 ساعت پیش از استفاده بهتر است حمام نمود و هیچ نوع لوازم آرایشی و یا کرم، حتی کرم ضدآفتاب، استفاده نشده باشد. حتی توصیه می‌گردد پیش از به کارگیری این روش، فرد مراجعه‌کننده عملیات پاکسازی را بر روی پوست خود انجام داده باشد؛ چرا که سبب تشخیص هرچه بهتر نوع پوست وی خواهد گشت. پس از آن در یک محیط کاملاً تاریک پوست را به مدت یک دقیقه مشاهده می‌نماییم. به دلیل این که لامپ WOOD برای مشاهده‌ی پوست از اشعه‌ی UV کمک می‌گیرد، بهتر است فرد مراجعه‌کننده چشم‌های خود را حین انجام مشاهده بسته نگه دارد. توجه داشته باشید که فاصله‌ی لامپ با پوست بایستی چیزی حدود 5 الی 6 سانتی‌متر باشد. نحوه‌ی تشخیص پوست در این روش به این صورت است که هر نوع از انواع پوست در زیر نور لامپ، به یک رنگ متفاوت دیده خواهد شد. این امر به این معنا است که اگر:
سفید مایل به آبی باشد : پوست نرمال است،
کاملاً سفید و بدون سایه‌ی آبی باشد : پوست ضخیم است،
بنفش پر رنگ باشد : پوست کم آب خفیف است،
بنفش کم رنگ باشد : پوست کم آب شدید است،
زرد باشد : پوست چرب است،
صورتی باشد : پوست دارای آکنه است،
قهوه‌ای باشد : پوست دارای لک است،
دارای دانه‌های سفید باشد : پوست دارای پوسته است.
بنابراین، با استفاده از هر یک از راه‌حل‌های بالا می‌توان نوع پوست را تعیین نموده و برای درمان و کنترل وضعیت سلامت آن، اقدام نمود.
    پاکسازی پوست مراقبت از پوست آموزش پاکسازی پوست آماده‌سازی پوست قبل از پاکسازی صورت دستگاه پاکسازی پوست