شناخت پوست | وظایف و تغذیه پوست

پوست نیز وظایف بسیار مهمی علاوه بر عمل نمودن به عنوان پوشش بدن را بر عهده دارد. وظایف مهمی همچون محافظت از بدن در برابر عوامل خارجی و محیطی، حس نمودن محیط اطراف، تصفیه نمودن عوامل وارد شده به بدن، کنترل دمای بدن، نشان‌دهنده‌ی علائم بیماری‌ها و حساسیت‌ها، مدیریت ساخت ویتامین D در بدن و حفظ رطوبت بدن را بر عهده دارد.

شناخت پوست | وظایف و تغذیه پوست

وظایف و نقش پوست 

هنگامی که صحبت از اعضای بدن به میان می‌آید بسیاری از افراد تنها اعضای حیاتی و یا به عبارتی اعضای داخلی بدن مانند قلب، مغز، کبد، کلیه و موارد این چنینی را به خاطر می‌آورند و توجه هیچ یک از آن‌ها به یکی از مهم‌ترین اعضای بدن یعنی پوست معطوف نخواهد بود. در حقیقت، پوست گسترده‌ترین و همچنین یکی از حیاتی‌ترین اعضای بدن در هر فرد می‌باشد. درست است که مغز فعالیت‌های مهمی همچون حرکت انسان را کنترل می‌کند، یا این که یکی از وظایف مهم قلب انسان پمپاژ خون و رساندن آن به اعضای بدن می‌باشد، اما؛ پوست نیز وظایف بسیار مهمی علاوه بر عمل نمودن به عنوان پوشش بدن را بر عهده دارد. وظایف مهمی همچون محافظت از بدن در برابر عوامل خارجی و محیطی، حس نمودن محیط اطراف، تصفیه نمودن عوامل وارد شده به بدن، کنترل دمای بدن، نشان‌دهنده‌ی علائم بیماری‌ها و حساسیت‌ها، مدیریت ساخت ویتامین D در بدن و حفظ رطوبت بدن را بر عهده دارد. همانطور که مشاهده می‌کنید هیچ یک از این وظایف موضوعی معمولی نبوده و حتی می‌توان گفت تا حدود بسیار زیادی حائز اهمیت نیز، است. در ادامه، شرحی مختصر از وظایف پوست به عنوان عظیم‌ترین عضو بدن ارائه خواهیم کرد.

وظایف پوست 

1. محافظت : همانطور که در مقالات پیشین گفتیم، پوست به دلیل این که در سراسر بدن وجود داشته و بدن را کاملاً پوشش می‌دهد، می‌تواند از بدن در برابر هجوم میکروب‌ها، باکتری‌ها و به طور کلی تمامی آلودگی‌های محیطی و عوامل خارجی، محافظت نماید. این پوشش سرتاسری به بدن برای مقاومت در برابر عوامل فیزیکی مانند: فشار و شوک‌های وارده به بدن، نفوذ اشعه‌ی مضر ماوراءبنفش نور خورشید، تحمل سرما و همچنین نفوذ عوامل شیمیایی، کمک نماید. وجود pH اسیدی در پوست سبب می‌شود تا میکروب‌ها هیچ راه نفوذی به بدن پیدا نکنند و همچنین، به دلیل وجود سلول‌های لانگرهانس نیز قدرت پوست برای مقابله با هجوم میکروب‌ها بالا خواهد رفت.
2. احساس : با توجه به مقاله‌ای که درباره‌ی لایه‌ی درم پوست در اختیارتان گذاشتیم، بایستی با نقش پوست در لمس و درک محیط پیرامون به خوبی آشنا شده باشید. وجود پایانه‌های عصبی در لایه‌ی درم این اجازه را به پوست می‌هد تا هنگام تماس با چیزی و یا قرار گرفتن در یک محیط متفاوت احساس جدیدی را تجربه نماید. به این معنا که پایانه‌های عصبی پوست هنگام گرما، سرما یا لمس و فشار تحریک شده و پیام دریافتی را به مغز ارسال می‌نماید و به دنبال آن ما محیط اطراف خود را کاملاً احساس خواهیم کرد.
3. تصفیه‌ی بدن : غدد عرق موجود در لایه‌ی میانی یا همان لایه‌ی درم پوست، با ترشح عرق و خارج شدن آن از بدن تمامی سموم و مواد مضر موجود در بدن را دفع نموده و بدن را تصفیه می‌نمایند.
4. کنترل دمای بدن : کنترل درجه‌ی حرارت بدن نیز از وظایف پوست می‌باشد. به این صورت که پوست ترشح عرق و تنگ و گشاد نمودن عروق موجود در خود سبب تنظیم و کنترل دمای بدن می‌گردد. توجه داشته باشید که دمای مناسب و متعادل بدن چیزی حدود 98.6 درجه‌ی فارنهایت و یا به طور عامیانه و شناخته شده‌ی آن 37 درجه‌ی سلسیوس می‌باشد.
5. نشانه‌‌ی بیماری و حساسیت : پوست می‌تواند به عنوان یک آینه برای نشان دادن وضعیت درونی بدن عمل نماید. بسیاری از بیماری‌ها علائم خاصی را بر روی پوست به وجود آورده و سسب می‌شود تا ما به وضعیت درونی خود مشکوک گردیم. برای مثال، پوست در برابر موادی که منجر به بروز حساسیت می‌شوند ماده‌ای به نام هیستامین را ترشح نموده و این امر سبب می‌شود تا ما از حساسیت خود نسبت به مواد حساسیت‌زا آگاه گردیم.
6. ویتامین D : تولید ویتامین D در بدن پستانداران به وسیله‌ی پوست صورت می‌پذیرد. به این صورت که پوست با قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید می‌توان به تولید ویتامین D بپردازد. به عبارتی، پوست بدن با جذب اشعه‌ی ماوراءبنفش نوع B، کلسترول موجود در بدن را به این ویتامین ضروری تبدیل می‌نماید. افراد دارای پوست روشن اگر تقریباً 2 الی 3 بار در هفته 15 الی 20 دقیقه در زیر نور خورشید قرار گیرند برای تولید ویتامین D کافی می‌باشد و این در حالی است که افراد مسن‌تر و یا دارای پوست تیره مدت زمان بیش‌تری را برای تولید این ویتامین نیاز خواهند داشت.
7. حفظ رطوبت : از دیگر وظایف پوست می‌توان به حفظ رطوبت و شادابی آن اشاره نمود. پوست با ایجاد یک لایه‌ی چربی به نام سبوم و یا سرامیدها بر روی سطح خود مانع از خروج آب موجود در پوست شده و میزان خروج آب از بدن را کنترل می‌کند. در علم پزشکی پوست آبی که از سطح پوست خارج می‌شود را TEWL (Trans Epidermal Water Loss) می‌نامند. برای مثال، پوستی که از نوع خشک تشخیص داده شده باشد از TEWL بالایی برخوردار می‌باشد.
حال که با وظایف پوست هرچند مختصر اما به خوبی آشنا شدیم،  بهتر است به چگونگی تغذیه شدن پوست در بدن، بپردازیم.

چگونگی تغذیه پوست 

تغذیه‌ی پوست و می‌توان گفت بسیاری از اعضای بدن توسط گردش خون صورت می‌پذیرد. همانطور که میدانید تمامی اعضای بدن از تجمع سلول‌های مخصوص به آن دستگاه تشکیل شده‌اند. خون به عنوان یک ماده‌ی مایع حیاتی در بدن به عنوان ناقل مواد غذایی مورد نیاز و حیاتی سلول‌ها جهت رشد و از همه مهم‌تر اکسیژن‌رسان در رگ‌های بدن جاری می‌باشد. سلول‌های تخصصی تشکیل‌دهنده‌ی خون گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید، پلاکت‌ها و پلاسما (مایعی که سلول‌های خون را در برگرفته است) می‌باشند. به این خاطر که خون به خوبی در بدن جریان یابد، بایستی از طریق دستگاه گردش خون که شامل 3 نوع رگ به نام‌های سرخرگ، سیاهرگ و مویرگ می‌شود، در بدن پخش گردد. سرخرگ‌ها دیواره‌های ضخیم، ماهیچه‌ای داشته و از قابلیت ارتجاعی خوبی برخوردا می‌باشند. این رگ‌ها خون تمیز دارای اکسیژن و مواد غذایی را به سلول‌ها رسانده و به رشد بهتر آن‌ها کمک می‌نمایند. اما، بر خلاف سرخرگ‌ها، سیاهرگ‌ها وظیفه‌ی بازگرداندن خون کثیف و آلوده و دارای دی‌اکسیدکربن و مواد زائد به قلب را بر عهده داشته و دارای دیواره‌ی نازک بوده و در عین حال نسبت به سرخرگ‌ها قطورتر می‌باشند. البته، سیاهرگ‌ها از قابلیت ارتجاعی کم‌تری برخوردار بوده و دارای خون غلیظ‌تری نسبت به سرخرگ‌ها می‌باشند. و در آخر مویرگ‌ها هستند که در تمامی نقاط بدن وجود داشته و وظیفه دارند تا خون را به تمام اندام‌ها بدن رسانده و مواد را بین خون و سلول‌های بدن مبادله نمایند. بنابراین، نتیجه می‌گیریم که تمامی اعضای بدن متشکل از سلول‌های مختص خود هستند که برای ادامه‌ی حیات به اکسیژن و مواد غذایی نیاز داشته، و این نیاز از طریق خون‌رسانی به هر یک از آن‌ها رفع خواهد شد. پوست نیز در خود تعدا زیادی مویرگ جای داده است و از طریق آن‌ها اکسیژن و مواد مورد نیاز خود را جذب نموده و به تقویت، ترمیم و رشده هر چه بهتر و بیش‌تر سلول‌های خود می‌پردازد.
    پوست مراقبت از پوست پوست چیست؟ شناخت پوست وظایف پوست تغذیه پوست