شناخت پوست | لایه های پوست - عناصر درم

پوست دارای لایه‌های متفاوتی بوده و ساختمان آن را می‌توان به 3 بخش: 1) اپیدرم، 2) درم و 3) هیپودرم تقسیم نمود . درم لایه‌ی میانی تشکیل‌دهنده‌ی پوست بوده و آن را با نام "پوست حقیقی" نیز می‌شناسند. این لایه از 2 بخش تشکیل می‌گردد.

شناخت پوست | لایه های پوست - عناصر درم

عناصر تشکیل دهنده لایه درم

در مقاله قبلی با نام شناخت پوست | لایه های پوست - درم به توضیح لایه ی درم در پوست و تعدادی از عناصر تشکیل دهنده آن مانند رشته های کلاژن و الاستین را توضیح دادیم حال به تعریف دیگر عناصر تشکیل دهنده می پردازیم 
 
4. فولیکول مو : در واقع، لایه‌ی اپیدرم پوست در بعضی نواحی خود به داخل لایه‌ی درم فرو رفته و یک کیسه‌ی لوله مانند را به وجود می‌آورد که به آن "فولیکول مو" می‌گویند. زمانی که مجرای مو مسدود گردد، منجر به بروز آکنه بر روی پویت و در ناحیه‌ی مسدود شده می‌گردد.
 
5. غدد سباسه : غدد سباسه یا غدد چربی، در بیش‌تر نواحی بدن از جمله کف دست و پا وجود دارند. این غدد در لایه‌ی درم پوست قرار داشته و مستقیماً با فولیکول در ارتباط می‌باشند و مجرای ترشحی آن در فولیکول مو باز می‌شود. غدد سباسه مسئول ترشح "سبوم" یا همان "چربی" می‌باشند. سبوم می‌تواند به عنوان یک نرم‌کننده‌ی طبیعی برای پوست عمل نموده و با پوشاندن سطح اپیدرم مانع از هدر رفتن آب موجود در پوست گردد. این ماده دارای کلسترول، تری‌گلیسیرید و استرهای مو می‌باشد. باکتری‌های بی‌هوازی تری‌گلیسیرید را تجزیه‌ی شیمیایی نموده سبب بروز التهاباتی مانند جوش‌های ریز و آکنه در سطح پوست می‌گردند.
 
6 غدد عرق : غدد عرق تقریباً در تمام نواحی بدن و در بخش درم رتیکولار پوست قرار دارند. این غدد ماده‌ای از خود ترشح می‌نمایند که حاوی کلر، پتاسیم، سدیم، اوره و بی‌کربنات بوده و pH حدود 4.5 الی 5.5 دارد و به روی سطح پوست تخلیه می‌گردد. این ماده را "عرق" می‌نامند. تنظیم درجه‌ی حرارت بدن وظیفه‌ی این غدد می‌باشد. در طی شبانه‌روز حدود 1 الی 2 لیتر مایعات حاوی نمک از طریق سوراخ‌های پوست دفع شده و سبب سم‌زدایی از آن می‌گردد.غدد عرق را "غدد ترشحی" نیز می‌نامند و این غدد تنها آب تولید و ترشح می‌نمایند و هیچ بویی تولید نمی‌نمایند.
 
7. غدد آپوکرین : غدد آپوکرین در تنها در نواحی زیربغل و تناسلی موجود بوده و همانند غدد سباسه ماده‌ای را ترشح می‌کنند و آن را به مجرای پوست می‌ریزند. عملکرد این غدد هنوز آن چنان شناخته نشده است و تنها در همین اندازه اطلاعات وجود دارد که ترشحات آن‌ها به وسیله‌ی باکتری‌های موجود در سطح پوست تجزیه و تخمیر گشته و سبب ایجاد بوی نامطبوع در بدن می‌گردد. وظیفه‌ی تولید بوی بدن بر عهده‌ی این غده می‌باشد. استرس اصلی‌ترین عامل ترشح در این غدد بوده و بیشتر از هر زمان دیگری حتی ورزش کردن سبب ایجاد بو در بدن می‌گردد.
 
8. اعصاب و ارگان‌های حسی : سیستم عصبی بدن به 2 بخش مرکزی و محیطی تقسیم می‌گردد. سیستم عصبی مرکزی همان مغز و نخاع بوده و سیستم عصبی محیطی همان اعصاب حسی و حرکتی می‌باشند. عصب در واقع رشته‌ای است که وظیفه‌ی انتقال اطلاعات و پیام‌ها را در داخل سیستم عصبی مرکزی و همچنین تبادل آن‌ها بین سیستم عصبی مرکزی و محیطی را، بر عهده دارد. برای مثال، مغز دستور حرکت را صادر نموده و اعصاب این پیام را از مغز به اندام‌ها رسانده و سبب تحرک در اندام‌ها می‌گردند.همچنین، در پوست پایانه‌های عصبی‌ای وجود دارد که مسئولیت حس لامسه را بر عهده داشته و می‌توانند تجربه‌ی لمس، فشار، دما و درد را برای انسان به همراه داشته باشند. هر یک از این موارد به صورت پیغام‌های الکتریکی (جنس این پیام‌ها الکتریسیته می‌باشد) از ناحیه‌ی صورت گرفته به مغز ارسال شده و فرد دچار حس لمس، فشار، گرما، سرما و درد خواهد گشت.اما، هر یک از این حس‌ها چگونه حاصل می‌گردد؟
 
 حس لامسه و فشار : این حس دارای 3 نوع گیرنده‌ی اصلی می‌باشد: گیرنده‌های پاچینی، پایانه‌های عصبی آزاد و سلول‌های حلقوی موجود در ریشه‌ی مو. این گیرنده‌ها به صورت یکسان و یکنواخت در بدن وجود نداشته و میزان حساسیت آن‌ها در نواحی مختلف بدن متفاوت می‌باشد. بیش‌ترین تعداد آن‌ها در سر انگشتان دست و کم‌ترین آن‌ها در ناحیه‌ی پشت عضلات ساق پا، قرار دارند.
گ حس دما : گیرنده‌هایی برای حس گرما و سرما در پوست وجود دارد که به دامنه‌ی محدودی از درجه‌ی حرارت که همان صفر بیولوژیکی است بستگی دارد. انسان با تغییر دما به راحتی خود را سازگار می‌سازد.
 
حس درد : حس درد بر خلاف سایر حس‌ها در تمامی نواحی بدن احساس خواهد شد. حتی گاهی در مناطقی قطع شده است. همچنین، ممکن است در ناحیه‌ای شما دردی را احساس نمایید، حال این که این درد مربوط به ناحیه‌ی دیگری است. به این نوع درد "درد برگشتی یا ارجاعی" می‌گویند. گیرنده‌های درد، پایانه‌های عصبی آزادی بوده که علاوه بر پوست در تمامی نواحی بدن، یافت می‌شود. درد به همان اندازه که آسیب می‌بینیم احساس نمی‌شود. به این معنا که شاید آسیب جزئی با درد فراوان همراه باشد و این در حالی است که ممکن است آسیبی جدی و وسیع با دردی کم را تجربه نماییم.
 
حال در مقاله بعدی به نام شناخت پوست | لایه های پوست - هیپودرم به لایه ی بعدی پوست که هیپودرم عمیق ترین لایه ی است می پردازیم 
    شناخت پوست آناتومی پوست مراقبت و زیبایی پوست لایه های پوست لایه ی درم عناصر تشکیل دهنده لایه درم