شناخت پوست | شکل گیری بافت های بدن

شناخت پوست یکی از اصلی ترین مواردی است که برای فراگیری و انجام تمامی رشته ها و روش های مراقبت و زیبایی پوست مانند : پلکسر ، میکرونیدلینگ ، میکرودرم و ... باید به آن مسلط باشید زیرا قبل از انجام هر روش درمانی و زیبایی برای پوست شما باید اول با تئوری پوست آشنایی داشته باشید

شناخت پوست | شکل گیری بافت های بدن

شناخت پوست 

همانطور که در مقاله‌ی شناخت پوست | سلول و اهمیت آن در تشکیل اعضای بدن سلول پایه‌ای‌ترین عضو تشکیل‌دهنده‌ی بدن می‌باشد. اولین چیزی که از به هم پیوستن سلول‌ها در بدن ایجاد می‌گردد، بافت نام دارد. هر بافت در بدن از تجمع هزاران سلول تشکیل می‌شود. بافت استخوان، بافت ماهیچه، بافت‌ یا عضلانی، بافت عصبی، بافت پوششی، بافت همبند یا پیوندی، بافت غضروفی، بافت چربی و بافت خونی، انواع بافت‌های موجود در بدن می‌باشند. سلول‌های هر بافت از نظر ساختمان و وظایفی که بر عهده دارند کاملاً شبیه به هم هستند. برای مثال، بافت عصبی در بدن وظیفه‌ی انتقال پیام‌های عصبی را بر عهده دارد. در بدن انسان 4 نوع بافت: عصبی، ماهیچه‌‌ای، پوششی و هم‌بند وجود دارد. لازم به یادآوری است که بافت غضروفی، استخوانی، خونی و چربی زیر مجموعه‌ی بافت‌های هم‌بند تخصص یافته می‌باشند.
بافت عصبی : بافت عصبی از به هم پیوستن مجموعه‌ای از سلول‌های عصبی یا نورون تشکیل شده است. این بافت یکی از اساسی‌ترین بافت‌ها در بدن مهره‌داران می‌باشد.  بافت عصبی از اکتودرم در دوران جنین منشأ گرفته و مهم‌ترین ویژگی آن تحریک‌پذیری، هدایت و انتقال پیام‌های عصبی می‌باشد. این بافت شامل دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و دستگاه عصبی محیطی (اعصاب بدن) می‌باشد.
بافت ماهیچه‌ای : بدن جانداران برای این که بتواند حرکت داشته باشد نیاز به وجود بافت‌های ماهیچه‌ای دارد. در حقیقت بافت‌های ماهیچه‌ای با تکیه به اسکلت بدن سبب حرکت اعضای بدن جانداران و کنترل آن‌ می‌گردند. برای شکل‌گیری یک بافت ماهیچه‌ای بایستی سلول‌های ماهیچه‌ای گرد هم آمده و برای به حرکت درآوردن اندام‌ها سبب انقباض ماهیچه‌ها گردند. سلول‌های ماهیچه‌ای طویل بوده و به وسیله‌ی بافت‌های پیوندی به یکدیگر متصل می‌شوند و ماهیچه‌ها را تشکیل می‌دهند. یکی از ویژگی‌های خاص سلول‌های ماهیچه‌ای این است که در سیتوپلاسم خود دارای رشته‌های منقبض شونده‌ای هستند که منجر به انقباض و انبساط سلول‌های ماهیچه‌ای و در نتیجه بافت‌های ماهیچه‌ای می‌گردند. بافت‌های ماهیچه‌ای به 3 دسته‌ی: صاف، مخطط و قلبی تقسیم می‌گردند.
بافت پوششی : به لایه‌ی پوشاننده‌ی سطوح داخلی و خارجی بدن، بافت پوششی می‌گویند. این بافت وظیفه‌ی حفاظت، جذب و ترشح در بدن را بر عهده دارند. سلول‌های تشکیل‌دهنده‌ی بافت پوششی با توجه به وظیفه‌ای که در هر قسمت از بدن انجام می‌دهد، دارای اشکال و تعداد لایه‌های متفاوت می‌باشد. با توجه به تعداد لایه‌های سلولی که در هر بافت وجود دارد، بافت پوششی را به 2 دسته‌ی ساده و مطبق تقسیم می‌نمایند. ه مچنین، بافت پوششی را بر اساس شکل سلول‌های تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها به 3 دسته‌ی سنگفرشی، مکعبی و منشوری تقسیم می‌نمایند.
1. بافت پوششی ساده 
سنگفرشی : در ریه و پوشش داخلی رگ‌های خونی
مکعبی : در مجاری غدد ترشحی
منشوری : در دیواره‌ی معده و روده وجود دارد
 
2. بافت پوششی مطبق :
سنگفرشی : در پوست بدن
پوشش مری و واژن
مکعبی: در مجاری دفعی بزرگ
منشوری : در چشم و پوشش کام نرم وجود دارد
 
بافت پیوندی (هم‌بند) : این بافت، بافت‌ها و ارگان‌های مختلف را به یکدیگر متصل می‌کند. به دلیل پشتیبانی این بافت از ارگان‌های مختلف آن را بافت پشتیبان نیز می‌نامند. بافت غضروفی، بافت خونی، بافت چربی و بافت استخوانی نوع تخصص‌یافته‌ی این نوع بافت‌ها هستند. بافت پوششی روی بافت پیوندی قرار می‌گیرد و سلول‌های بافت عصبی و عضلانی با بافت پیوندی احاطه شده است. تقویت و نگهداری مکانیکی اندام‌‌های بدن وظیفه‌ی این بافت بوده و همچنین، پل ارتباطی بین بافت‌ها، انتقال‌دهنده‌ی مواد مغذی و سلول‌ها نیز، بافت پوششی می‌باشد. سلول‌های ایمنی بدن در این بافت وظایف خود را انجام می‌دهند و التهاب که یک واکنش مهم ایمنی در بدن است و همچنین محافظت از بدن در برابر زخم و عفونت به وسیله‌ی این بافت صورت می‌پذیرد. در زیر شرحی کوتاه از بافت‌های هم‌بند تخصص یافته ارائه خواهیم کرد:
 
1. بافت غضروفی : قابلیت ارتجاعی داشته و معمولاً در انتهای استخوان‌ها و محل اتصال آن‌ها به یکدیگر وجود دارد،
2. بافت استخوانی : سخت‌ترین نوع بافت پیوندی است و برای مثال، به عنوان محافظ (جمجمه، قفسه‌ی سینه)، ساختمان (اسکلت)، حرکت (به کمک عوامل دیگری سیستم حرکتی بدن را می‌سازد)، انتقال صوت (انتقال صوت از طریق استخوانچه‌های گوش میانی)، وظایفی را در بدن بر عهده دارد،
3. بافت چربی : دارای تعداد زیادی سلول چربی هستند. چربی سفید همان چربی معمولی است و محل ذخیره‌ی آن یک جا نبوده و در ناحیه‌ی شکم، اطراف پهلوها و اطراف ارگان‌های داخلی جمع می‌شوند،
4. بافت خونی : بافتی است که سلول‌های آن در مایعی به نام پلاسما شناور هستند. 7 تا 8 درصد وزن بدن را تشکیل می‌د‌هد و عامل توزیع مواد غذایی، حرارت، اکسیژن در بدن و انتقال دی اکسید کربن و مواد زائد حاصل از فعالیت سلول‌ها از بافت‌ها به ارگان‌های دفعی است.
 
شناخت پوست یکی از اصلی ترین مواردی است که برای فراگیری و انجام تمامی رشته ها و روش های مراقبت و زیبایی پوست مانند : پلکسر ، میکرونیدلینگ ، میکرودرم و ... باید به آن مسلط باشید زیرا قبل از انجام هر روش درمانی و زیبایی برای پوست شما باید اول با تئوری پوست آشنایی داشته باشید در مقاله بعدی به نام شناخت پوست | آناتومی پوست - اپیدرم به توضیح لایه اپیدرم که همان لایه‌ی سطحی یا بیرونی پوست بوده می پردازیم
    مراقبت و زیبایی پوست شناخت پوست بافت های بدن چیست تئوری پوست