انواع مواد پاک کننده مراقبت از پوست | صابون‌ها

انواع مختلفی از صابون موجود می‌باشد، با این حال همه‌ی آن‌ها به عنوان یک محصول شوینده و گاهی یک روش درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اجزای تشکیل‌دهنده‌ی صابون‌ها، قطرات چربی حاوی آلودگی را از روی صورت زدوده و آن‌ها را پاک می‌نمایند. وظیفه‌ی رفع این چربی‌های آلوده از روی پوست بر دوش ماده‌ای به نام میسل (Micelles) بوده، که در انواع صابون‌ها موجود می‌باشد.

انواع مواد پاک کننده مراقبت از پوست | صابون‌ها

شناخت انواع مواد پاک کننده مراقبت از پوست 

یکی از محصولات شوینده‌ جهت استحمام و شست و شوی دست و صورت که همواره و به طور روزمره افراد آن را مورد استفاده قرار می‌دهند، صابون می‌باشد. امروزه با پیشرفت علم پزشکی و اکتشافات بسیاری که توسط انسان صورت گرفته است، انواع مختلفی از صابون با مواد تشکیل‌دهنده‌ی گوناگون ابداع شده است که فواید و خاصیت مخصوص خود را دارا می‌باشند. با ما همراه باشید تا شرحی کوتاه از نحوه‌ی کارکرد، عوارض، انواع صابون‌ها و همچنین صابون‌های مناسب انواع پوست در اختیارتان، قرار دهیم.

تاثیر نوع صابون در سلامت پوست

همانطور که می‌دانید صابون از خاصیت پاک‌کنندگی پوست برخوردار می‌باشد. با این که انواع مختلفی از صابون موجود می‌باشد، با این حال همه‌ی آن‌ها به عنوان یک محصول شوینده و گاهی یک روش درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اجزای تشکیل‌دهنده‌ی صابون‌ها، قطرات چربی حاوی آلودگی را از روی صورت زدوده و آن‌ها را پاک می‌نمایند. وظیفه‌ی رفع این چربی‌های آلوده از روی پوست بر دوش ماده‌ای به نام میسل (Micelles) بوده، که در انواع صابون‌ها موجود می‌باشد. همچنین، همانطور که در مقاله‌ی مربوط به سورفاکتانت‌ها آورده‌ایم، استفاده از این ماده در اکثر صابون‌ها به دلیل خواص و مزیت آن‌‌ها، بسیار رایج می‌باشد. از آلودگی‌هایی که می‌توان به کمک صابون از شر آن‌ها خلاص شد، می‌توان به غبار، مواد ناشی از تجزیه سبوم، دود موجود در هوا، مواد باقی‌مانده‌ی لوازم آرایشی، قطرات عرق و چربی و همچنین سایر مواد موجود در هوا، اشاره نمود.

انواع صابون‌ها

انواع متفاوتی از صابون‌ها با توجه به نوع پوست وجود دارد. هر فرد پس از تعیین نوع پوست خود بایستی صابون متناسب با آن را تهیه و با صابون مورد نظر به شست و شوی پوست خود بپردازد. انواع مختلفی از صابون‌ها اعم از صابون‌های چرب، خنثی، طبی و اسیدی، با توجه به نیازها و نوع پوست افراد، کشف و تولید گشته است.
 
صابون‌های چرب : این نوع از صابون‌ها دارای pH قلیایی بوده و موادی مانند لانولین و گلیسیرین به آن‌ها اضافه می‌گردد. وجود گلیسیرین سبب شفاف شدن صابون می‌گردد. به عنوان مثال، صابون‌های گلیسیرینه و پرساوون از این دست محصولات می‌باشند. توجه داشته باشید که صابون چرب آسیبی به لایه‌ی شاخی پوست نرسانده و تنها در سطح پوست pH قلیایی ایجاد می‌کنند،
 
صابون‌های خنثی : pH در این صابون‌ها طبیعی بوده و اگر چیزی در رابطه با آن بر روی بسته‌بندی صابون نوشته نشده باشد، می‌توان گفت pH آن از نوع خنثی می‌باشد. صابون‌هایی مانند: صابون‌های بچه نوتروژن (Neutrogena) و داو سفید، از جمله نمونه‌های این نوع محصولات می‌باشند. این نوع از صابون‌ها منجر به ایجاد آسیب در چربی‌های لایه‌ی شاخی خواهد شد اما، هیچ تأثیری بر pH پوست نخواهد داشت. بعضی صابون‌ها هستند که با عنوان "صابون خنثی چرب" شناخته می‌شوند. این مدل صابون‌ها عوارض صابون‌های چرب و صابون‌های خنثی را به تنهایی به دنبال نخواهند داشت. صابون داو سفید، صابونی خنثی چرب بوده و هم دارای چربی و هم دارای pH خنثی می‌باشند.
صابون‌های طبی : این صابون‌ها معمولاً به دستور پزشک و در جهت درمان ضایعه‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اجزای تشکیل‌دهنده‌ی این صابون‌ها را می‌توان: مواد گوگردی، آنتی باکتریال، آنتی بیوتیک و حتی مواد ضد آکنه، تشکیل دهد. توجه داشته باشید که بهتر است افرادی که از پوست سالم برخوردار می‌باشند از استفاده از این نوع صابون‌ها، خودداری نمایند. حتی افرادی که دارای آکنه بوده و تحت درمان می‌باشند بایستی به محض مشاهده‌ی شروع روند درمان، یعنی آغاز خشک شدن پوست،استفاده از این محصولات را متوقف نمایند. دلیل این امر آن است که، صابون‌های طبی اگر چرب نباشند به لایه‌ی شاخی پوست آسیب رسانده، همچنین سبب قلیایی شدن pH پوست می‌گردد و نیز، موجب بر هم خوردن تعادل میکروب‌های طبیعی پوست خواهند شد. گاهی اوقات این نوع صابون‌ها برای رفع بوی بد بدن نیز پیشنهاد می‌گردد. صابون‌های Nobacter, Activex و دالاسین جزء این دسته صابون‌ها می‌باشند،
صابون‌های اسیدی : این صابون‌ها سبب قلیایی شدن پوست نمی‌شوند اما، می‌توان گفت شوینده‌های خوبی هم برای پوست نمی‌باشند. اگر این صابون‌ها چرب باشند، با عنوان صابون‌های اسیدی چرب شناخته می‌شوند. از جمله مواد تعدیل‌کننده‌ی pH در این صابون‌ها می‌توان از اسید سیتریک و اسید لاکتیک نام برد. به عبارتی، صابون‌های اسیدی بهترین نوع صابون برای تمامی افراد خواهند بود. صابون‌های Kappus, Marsasoft, Geroderm از جمله صابون‌های اسیدی می‌باشند.

عوارض صابون‌ها

هر ماده‌ی جدیدی که در جهت استفاده و مراقبت از پوست کشف می‌گردد، علاوه بر فواید می‌تواند دارای عوارض و مضراتی باشد. استفاده از این محصولات، بیش‌ترین تأثیر را بر روی لایه‌ی شاخی پوست می‌گذارد. پیش از آن که بیان عوارضی که صابون بر روی پوست از خود بر جای می‌گذارد، بپردازیم؛ بهتر است کمی در رابطه با چندین مکانیزم دفاعی‌ای که لایه‌ی شاخی پوست دارا می‌باشد، صحبت کنیم:
چربی‌های موجود بر روی پوست مانع از نفوذ میکروب‌ها به پوست می‌گردد،
میزان آبی که از سطح پوست خارج می‌شود را کنترل می‌کند. آبی که از سطح پوست خارج می‌گردد را Trans Epidermal Water Loss (TEWL) می‌نامند. برای مثال، پوست‌های خشک دارای TEWL بالایی می‌باشند،
 سومین مکانیزم دفاعی‌ای که لایه‌ی شاخی پوست دارا است، pH اسیدی می‌باشد.pH   اسیدی، مانع از هجوم میکروب‌ها به پوست می‌گردد.
استفاده از صابون همواره سبب بروز آسیب به چربی‌های لایه‌ی شاخی شده (مگر این که خلاف آن ثابت گردد)، و منجر به ایجاد 2 مشکل عمده‌ی: 1) هجوم میکروب‌ها به دلیل شکست سد دفاعی و 2) دفع آب پوست و در نتیجه خشک شدن آن (هرچند، پوست دارای قدرت ترمیم بالایی می‌باشد)، می‌گردد. همچنین، به کارگیری آن سبب قلیایی شدن pH پوست شده و سد دفاعی اسیدی پوست از بین رفته و زمینه‌ی تهاجم میکروب‌ها فراهم خواهد گشت. البته، pH پوست بین 30 دقیقه الی 2 ساعت دوباره به سطح طبیعی خود باز خواهد گشت. جالب است بدانید میکروب‌هایی به طور طبیعی در سطح پوست وجود دارد که به 3 دلیل دارای خاصیت تهاجمی برای آن نمی‌باشند:
اول این که لایه‌ی شاخی با قابلیت‌های خود مانع از نفوذ آن‌ها می‌گردد،
دوم این که در پوست میزان قابل توجهی pH اسیدی وجود دارد،
و سوم این که این مقدار از میکروب‌ها بر روی پوست دارای تعادل می‌باشند.
 
حال که با انواع مدل‌های موجود صابون و عوارض آن‌ها آشنا گشته‌اید، بهتر است به چند نکته‌ای که برای شما عزیزان گردآوری نموده‌ایم، پیش از تهیه‌ی هر نوع صابونی توجه نمایید.

نکات مهم در انتخاب بهترین نوع صابون برای پوستتان 

نکاتی که بایستی در انتخاب صابون جهت استفاده‌ی روزمره و یا مداوم خود به آن‌ها توجه داشته باشید، به این قرار است: 
اول این که؛ هر ماده‌ی چربی را می‌توان به عنوان یک مرطوب‌کننده نیز در نظر گرفت. بنابراین، چربی‌هایی که داخل صابون وجود دارد به نوعی مرطوب‌کننده‌ی پوست نیز می‌باشند. اما، پس از شست و شوی پوست این مواد چربی نیز از بین رفته و به همین خاطر پوست نیازمند یک لایه مرطوب‌کننده‌ی جدید خواهد بود. در نتیجه، بهتر است پس از اتمام شست و شو و گرفتن نم پوست از یک کرم و یا پماد مرطوب‌کننده استفاده نمایید، که البته به کار بردن مرطوب‌کننده بایستی با توجه به نوع پوست صورت پذیرد. افراد با پوست خشک باید از صابون‌های حاوی مرطوب‌کننده بهره ببرند، و این در حالی است که افراد دارای پوست چرب می‌توانند از صابون‌های حاوی گلیسیرین نیز استفاده نموده و صابون‌ها کومدوژن نباشد،
 
 دوم این که؛ بعضی از انواع صابون‌ها هستند که دارای موادی مانند ویتامین‌ها (مثل ویتامین E)، فرآورده‌های طبی و مواد کمیابی که به طور طبیعی در گیاهان و میوه‌ها وجود دارند، می‌باشند. امروزه در تلویزیون شاهد تبلیغاتی در رابطه با انواع این صابون‌ها می‌باشیم که البته ارزش طبی آن‌ها تاکنون اثبات نشده و نمی‌توان به ادعای موجود در این تبلیغات اطمینان نمود. یکی از دلایل این امر شسته شدن صابون بلافاصله پس از استعمال آن بوده، که به این خاطر هیچ‌گونه ماده‌ای از آن بر روی پوست باقی نخواهد ماند. همچنین، بعضی از صابون‌ها در بازار موجود هستند که به دلیل داشتن رنگ و عطر در ترکیبات خود، ممکن است سبب بروز واکنش‌های آلرژیک و التهابات پوستی در افراد گردند. به همین خاطر، استفاده از این مدل صابون‌ها به افراد دارای پوست‌های حساس و ملتهب، به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد. یک سری صابون‌ها هم هستند که دارای رنگ و عطر نبوده و از طرفی دارای بتائین بوده و سبب سوزش چشم نمی‌گردند؛ به این دسته از صابون‌ها اصطلاحاً صابون‌های ملایم و یا هیپوآلرژیک می‌گویند.

صابون‌های مناسب انواع پوست

با توجه به این امر که پوست انواع مختلفی داشته و هر فرد دارای نوع متفاوتی از آن است، صابون‌های متفاوتی نیز جهت به کارگیری موجود می‌باشد.
صابون‌های مناسب پوست خشک : پوست‌های خشک به دلیل ایجاد حساسیت برای افراد بایستی با صابون‌های مخصوص خود شسته شود. صابون‌های همچون: 1)سیندت چرب، 2) سیندت معمولی، 3) چرب خنثی، 4) چرب یا خنثی. در صورت عدم وجود هر یک از این موارد افراد دارای پوست خشک بایستی از صابون‌های معمولی استفاده نموده و بلافاصله پس از شست و شو پوست را با یک مرطوب‌کننده‌ی متناسب با پوست خود، چرب نمایند،
صابون‌های مناسب پوست چرب : پوست چرب را می‌توان به 2 دسته‌ی: 1) بدون آکنه و 2) آکنه‌دار تقسیم نمود. 1) اگر پوست چرب از نوع بدون آکنه باشد، بایستی از صابون سیندت معمولی برای شست و شوی آن بهره گرفت. اما، اگر این صابون در دسترس نبود بهتر است به ترتیب از صابون‌های خنثی و چرب خنثی استفاده نمایید. 2) اگر پوست از نوع چرب آکنه‌دار باشد، 2 حالت خواهد داشت: یا تحت درمان است و یا تحت درمان نیست. اگر تحت درمان باشد، بایستی با آن مثل پوست چرب بدون آکنه رفتار کرد. اما، اگر پوست تحت درمان نباشد، می‌توان از صابون‌های آنتی باکتریال استفاده نمود. به این نکته نیز توجه ویژه داشته باشید که اگر پوست از نوع چرب آن باشد و صابون‌های تجویز و یا تهیه شده از نوع سیندت چرب و یا چرب خنثی باشد، به هیچ عنوان نباید ترکیبات کومدوژن مانند ترکیبات نارگیلی را، دارا باشد.
نکات مهم روش صحیح شستن و خشک نمودن پوست
برای شست و شی صورت بهتر است به چند نکته حائز اهمیت توجه داشته باشید:
 از صابون‌هایی که متناسب با پوستتان است بهره ببرید،
 در زمان شست و شوی صورت با ملایمت با آن رفتار نموده و از ساییدن بیش از حد آن جداً خودداری نمایید،
خشک نمودن پوست با حوله اگر با خشونت صورت گیرد، می‌تواند سبب بروز التهاب در پوست گردد،
برای خشک نمودن پوست با حوله، بهتر است آن را روی محل شسته شده به آرامی گذاشته و دوباره بردارید،
برای شست و شوی انواع پوست، بهتر است آب ولرم را به کار گیرید. البته، در رابطه با پوست‌های خشک استفاده از آب نسبتاً خنک، توصیه می‌گردد. 
    انواع صابون مراقبت از پوست انواع مواد پاکننده پوست بهترین صابون انتخاب صابون مناسب با پوست