آموزش پاکسازی پوست صورت | مرطوب کننده های پوست

میزان رطوبت در پوست زنده 80 درصد و در لایه‌ی شاخی آن بین 10 الی 30 درصد می‌باشد. با آب‌رسانی به پوست سبب کمی متورم شدن آن شده و به دنبال آن چین و چروک‌های موجود بر روی آن از بین خواهد رفت. به این ترتیب طراوت و شادابی را به پوست هدیه خواهد کرد. رایج‌ترین محصولات مرطوب‌کننده به 2 صورت امولینت‌های O/W (Oil-in-water) یعنی دارای روغن کم‌تر و آب بیش‌تر مانند کرم‌ها لوسیون‌های صورت و همچنین امولینت‌های W/O (Water-in-oil) یعنی دارای روغن بیش‌تر و آب کم‌تر مانند کرم‌های دست، وجود دارند.

آموزش پاکسازی پوست صورت | مرطوب کننده های پوست

نقش مرطوب کننده ها در مراقبت و زیبایی پوست 

یکی دیگر از اعمالی که برای داشتن پوستی سالم و شاداب نیازمند رعایت آن می‌باشیم، مرطوب نگه داشتن پوست است. پس از شست و شوی کامل صورت و استفاده از تونر، می‌توان گفت رطوبت کافی پوست یکی از عواملی است که در بهبود وضعیت آن کمک شایانی خواهد داشت. شناخت مرطوب‌کننده‌ی مناسب پوست بسیار حائز اهمیت می‌باشد. اما، مرطوب‌کننده چگونه به ترمیم و بهبود پوست کمک می‌کند؟ انواع مختلف آن چیست؟ آیا مواد تشکیل‌دهنده‌ی مرطوب‌کننده‌ها متفاوت می‌باشد؟ با ما همرا باشید تا با مرطوب‌کننده‌ها، انواع و مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها آشنا شوید.

مرطوب‌کننده (Moisturizer)

آب حیاتی‌ترین ماده‌ی مورد نیاز انسان است. میزان آن در پوست زنده 80 درصد و در لایه‌ی شاخی آن بین 10 الی 30 درصد می‌باشد. با آب‌رسانی به پوست سبب کمی متورم شدن آن شده و به دنبال آن چین و چروک‌های موجود بر روی آن از بین خواهد رفت. به این ترتیب طراوت و شادابی را به پوست هدیه خواهد کرد. رایج‌ترین محصولات مرطوب‌کننده به 2 صورت امولینت‌های O/W (Oil-in-water) یعنی دارای روغن کم‌تر و آب بیش‌تر مانند کرم‌ها لوسیون‌های صورت و همچنین امولینت‌های W/O (Water-in-oil) یعنی دارای روغن بیش‌تر و آب کم‌تر مانند کرم‌های دست، وجود دارند. در واقع، امولینت‌ها وضعیت چربی‌های از دست رفته‌ی پوست را بهبود می‌بخشند. به این معنی که به کارگیری این مواد در لوازم آرایشی و بهداشتی به عنوان پایه و اساس اولیه‌ی آن‌ها مرسوم می‌باشد، تا بتواند آب و چربی این لوازم را به صورت یکنواخت دربیاورد. برای حفظ رطوبت پوست می‌توان به 3 روش آن را انجام داد:
استفاده از ترکیبات پوشاننده (Occlusive)
استفاده از ترکیبات جاذب رطوبت (Humectants)
رطوبت‌رسانی داخلی (Internal Moisturizing)

انواع مرطوب کننده های پوست

انواع مرطوب‌کننده‌های پوست موجود به 3 دسته‌ی بالا تقسیم می‌گردند. در ادامه به توضیح مختصر هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

مرطوب‌کننده‌ی پوشاننده (Occlusive)

به این خاطر این محصولات را پوشاننده می‌نامند که پس از استفاده، مواد موجود در آن‌ها لایه‌ی شاخی پوست را پوشانده و نمی‌گذارد تمامی آب موجود در پوست از آن خارج گردد. معمولاً به کارگیری این محصول را برای افراد دارای پوست‌ خشک پیشنهاد می‌کنند، چرا که سبب حفظ رطوبت در پوست آن‌ها و همچنین امکان نرم‌ شدن پوست را ایجاد خواهد کرد. بهتر است این نوع مرطوب‌کننده‌ها را پس از شستن و گرفتن نم صورت استفاده نمایید، تا مقداری از رطوبت به جا مانده بر روی پوست را حفظ نماید. از قابل دسترس‌ترین مرطوب‌کننده‌های پوشاننده می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
1.وازلین (Petrolatum): این ماده 170 بار بیش‌تر از روغن زیتون در برابر تبخیر آب مقاومت دارد و ترکیب خالصی از کربوهیدرات‌های مشتق نفت می‌باشد. وازلین ایجاد جوش‌های زیر پوستی و حساسیت نمی‌کند؛ اما، افراد به این دلیل که بسیار چرب می‌باشد علاقه‌ای به استفاده از آن ندارند
2.پارافین (روغن معدنی – Mineral Oil) : استفاده از این مرطوب کننده منجر به تولید کلاژن و ترمیم سلول‌های مرده‌ی پوست می‌گردد. لکه‌ها و تیرگی‌های پوست را از بین برده و سبب طراوت و شادابی پوست خواهد شد
3. لانولین (Lanolin) : این ماده حاصل از ترشحات غدد سباسه‌ی گوسفند می‌باشد و دارای 2 ویژگی مشترک با چربی‌های لایه‌ی شاخی پوست می‌باشد: اول این که، لانولین حاوی کلسترول که یکی از اجزای اصلی چربی لایه‌ی شاخی پوست است، می‌باشد؛ و دوم این که، لانولین و چربی‌های لایه‌ی شاخی در حرارت‌های فیزولوژیک در 2 حالت جامد و مایع وجود دارند
4.روغن نارگیل
5.روغن سویا
6.روغن دانه‌ی انگور
7.روغن ماهی
8.پروپیلن گلیکول
9.سوربیتول اولئات
خاصیت پوشانندگی روغن‌های گیاهی نسبت به روغن‌های حیوانی و معدنی کمتر می‌باشد. با این حال این روغن‌ها به قدر کافی از قدرت پوشانندگی برخوردار هستند. هرچند که تفاوت چندانی میان روغن‌های حیوانی هم قابل مشاهده نبوده و تقریباً میزان اثرگذاری آن‌ها در یک سطح می‌باشد.

مرطوب‌کننده‌ی‌ جاذب رطوبت (Humectants)

محصولاتی هستند که رطوبت را جذب نموده و با عنوان مرطوب‌کننده‌های غیر چرب شناخته می‌شوند. این نوع از مرطوب‌کننده‌ها دارای چند خاصیت می‌باشند:
* بخار آب موجود در هوا را با نسبت‌های متفاوت جذب و به سمت لایه‌ی شاخی می‌برند،
* آب را از سطح پوست به سمت عمق پوست برمی‌گردانند،
* رطوبت بخش‌های پایین‌تر پوست را به سمت اپیدرم می‌آورند،
* مدت زمان تماس سلول‌های پوست با مولکول‌های آب را افزایش می‌دهند.
هومکتانت‌ها به چند دسته تقسیم می‌گردند:
* ماکرومولکول‌ها : این مواد دارای مولکول‌های بزرگ بوده و توان نفوذ به لایه‌ی شاخی پوست را ندارند. این نوع از هومکتانت‌ها حاوی موادی مانند: گلیکوزآمینوگلیکان‌ها به خصوص هیالورونیک اسید، کلاژن، الاستین و سایر پروتئین‌ها می‌باشند. کلاژن خاصیت رطوبت‌رسانی داشته و با توجه به این که درشت مولکول است تنها در لایه‌ی درم اثرگذار بوده و در نواحی سطحی آسیب‌دیده‌ی پوست و چین و چروک‌ها خود را جای داده و سبب بهبود وضعیت آن‌ها می‌گردد،
* لیپوزوم‌ها : ترکیباتی فسفولیپیدی بوده و به همین خاطر نفوذ بیش‌تر در پوست خواهند داشت. البته، چون از نظر اندازه ریز می‌باشند، آب کم‌تری را به داخل پوست جذب می‌نمایند،
* پلی‌اُل‌ها : موادی که از مولکول‌های کوچک تشکیل شده‌اند و توانایی کافی در جذب آب را دارا می‌باشند. گلیسیرین، سوربیتول و پروپیلن گلیکول از جمله‌ مواد تشکیل‌دهنده‌ی پلی‌اُل‌ها هستند. گلیسیرین اثرگذارترین ماده‌ی موجود در این ترکیب بر روی پوست است، چرا که هم جاذب رطوبت بوده و هم کمی چرب می‌باشد. همچنین، پروپیلن گلیکول‌ها مایعی بدون بو بوده و از خاصیت جذب رطوبت و پوشانندگی برخوردار است. این ماده آنتی‌میکروبیال و کراتولیتیک (لایه‌بردار) نیز می‌باشد که نفوذ داروهای دیگر به پوست را تسهیل می‌نماید.

رطوبت‌رسانی داخلی (Internal Moisturizing)

علاوه بر 2 نوع مرطوب‌کننده‌ای که پیش‌تر درباره‌ی آن‌ها توضیح دادیم، ما به ایجاد رطوبت در عمیق‌ترین لایه‌های پوست نیز، نیاز داریم. بنابراین، استفاده از بعضی محصولات مانند "Rentinyl Palmitate" که مشتقی از ویتامین A می‌باشد، می‌تواند تأثیر بسزایی در جذب رطوبت به داخل لایه‌های عمیق‌تر پوست داشته باشد. هنگامی که این محصول را بر روی پوست مالش می‌دهید، این ماده به عمق پوست نفوذ نموده و سبب تولید هیالورونیک اسید در آن بخش می‌گردد و به دنبال آن رطوبت‌رسانی به این قسمت از پوست را موجب می‌شود. ویتامین A می‌تواند تولید سلول در لایه‌ی اپیدرم را سرعت ببخشد. توصیه می‌گردد از کرم‌های روز و شب یا همان امولسیون‌ها استفاده نمایید. کرم‌های شب حاوی لایه‌بردار و کرم‌های روز حاوی ضدآفتاب می‌باشند.

مرطوب کننده های پوست طبیعی در بدن

در تکمیل موارد گفته شده در بالا، جالب است بدانید که دسته‌ای دیگر از مرطوب‌کننده‌ها وجود دارند که طبیعی بوده و در بدن یافت می‌شوند. این مرطوب‌کننده‌ها را می‌توان چهارمین نوع آن‌ها دانست که ترکیباتی محلول در آب قوی بوده و توانایی بالایی در جذب آب به مقدار بالا دارا می‌باشند. این ترکیبات عبارتند از:
1.اوره : این ماده که با غلظت زیر 10 درصد مرطوب‌کننده و با غلظت بالای 10 درصد لایه‌بردار است
2.اسید لاکتیک: اسید لاکتیک ها با غلظت زیر 10 درصد مرطوب‌کننده می‌باشد
3. اسید پیرولیدون کربوکسیلیک اسید : اسیدهای ضعیفی هستند و بر اثر حل شدن در آب تعدادی از مولکول‌های آن‌ها پروتون اسیدی خود را به مولکول‌های آب می‌دهند و به سرعت به حالت تعادل می‌رسند. این ماده به حفظ رطوبت پوست بسیار کمک می‌نماید.
    مراقبت از پوست آموزش پاکسازی پوست صورت انواع مرطوب کننده پوست بهترین مرطوب کننده پوست چیست ؟ انتخاب مرطوب کننده پوست محافظ رطوبت پوست