آموزش پاکسازی پوست صورت | انواع مواد پاک کننده پوست - شیرپاک کن

با توجه به تحقیقاتی که بر روی محصولات شوینده‌ی مناسب پوست، صورت گرفته است مواردی همچون: شیر پاک‌کن‌ها، تونرها، مرطوب‌کننده‌ها، سورفاکتانت‌ها و صابون‌ها، از جمله مواردی هستند که می‌توان از آن‌ها برای بهبود بخشیدن به وضعیت پوست، کمک گرفت. یکی دیگر از مراحل پاکسازی پوست صورت استفاده از همین مواد شوینده متناسب با پوست است که شما باید با آن ها آشنایی داشته

آموزش پاکسازی پوست صورت | انواع مواد پاک کننده پوست - شیرپاک کن

انواع مواد پاک کننده پوست | شیرپاک کن 

سلامت، شادابی و بی عیب و نقص بودن پوست به خصوص پوست صورت همواره جزء علایق افراد به ویژه بانوان بوده است. از این رو رعایت مسائلی مانند بهداشت فردی، عدم استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب، شست و شوی صحیح پوست صورت با مواد پاک کننده مناسب و مواردی از این دست، می‌تواند شما را در داشتن پوستی جوان و درخشان یاری رساند. همانطور که در مقاله‌ی پیشین یادآور شدیم، پیش از آن که اقدام به خرید یک محصول شست و شوی صورت بنمایید، بهتر است نوع پوست و pH آن را مشخص گردد. چرا که ممکن است در اثر تهیه‌ی یک محصول نامناسب برای پوست خود آن را دچار آسیب نمایید. با توجه به تحقیقاتی که بر روی محصولات پاک کننده مناسب پوست، صورت گرفته است مواردی همچون: شیر پاک‌کن‌ها، تونرها، مرطوب‌کننده‌ها، سورفاکتانت‌ها و صابون‌ها، از جمله مواردی هستند که می‌توان از آن‌ها برای بهبود بخشیدن به وضعیت پوست، کمک گرفت.

1.شیر پاک‌کن (Cleansing Milk)

شیر پاک‌کن‌ها، کرم‌ها و امولسیون‌هایی (نوعی کلوئید مایع در مایع است که در آن قطره‌های ریز یک مایع (مانند روغن) در مایعی دیگر (مانند آب) بی‌آنکه با یکدیگر درآمیزند، پراکنده‌ است) هستند که می‌توان از آن‌ها برای پاکسازی پوست صورت به کار گرفت. از این محصول می‌توان برای شست و شوی آرایش و یا حتی صورت بدون آرایش بهره گرفت. یکی از مواد تشکیل‌دهنده‌ی شیر پاک‌کن‌ها پارافین مایع بوده که توانایی چرب نمودن پوست و در عین حال جدا نمودن ذرات چرب و روغنی از آن را، دارا می‌باشد. اما، انواع متفاوتی از شیر پاک‌کن‌ها متناسب با انواع مختلف پوست وجود دارد.

انواع شیرپاک کن 

- مخصوص پوست خشک (Dry or Sensitive Skin CM) : این محصولات بیش‌تر دارای مواد مرطوب‌کننده از نوع پوشاننده می‌باشند،
- مخصوص پوست چرب (Oily or Greasy Skin CM) : این محصولات فاقد چربی بوده و مانع از بروز کومدون بر روی پوست می‌باشند. همچنین، از دیگر مواد تشکیل‌دهنده‌ی این محصول می‌توان به مرطوب‌کننده‌های نوع هومکتانت (نوعی از مرطوب‌کننده‌ها که به جذب‌کننده‌ی رطوبت نیز معروف می‌باشند) اشاره نمود،
- مخصوص پوست نرمال (Normal Skin CM) : بیش‌تر این محصولات غنی شده با ویتامین E می‌باشند،
- مخصوص پوست مختلط (Combined or Mixed Skin CM) : این محصولات مرطوب‌کننده و در بسیاری از موارد ضد چروک و التهاب می‌باشند، 
- مخصوص انواع پوست (All Kinds of Skin CM) : معمولاً از جمله مواد تشکیل‌دهنده‌ی این محصولات ویتامین E و انواع پروتئین‌ها می‌باشند.

نکته این که، انواع مختلف شیر پاک‌کن‌ها نسبت به صابون از ملایمت بیش‌تری برای شست و شوی صورت برخوردار می‌باشند و این امر به این خاطر است که چون حاوی چربی مورد نیاز پوست هستند به پوست آسیبی نرسانده و نیز پوست را از هرگونه مواد آرایشی چرب بهتر از صابون، پاک می‌نماید. توصیه می‌گردد افرادی که دارای پوست‌های خشک و حساس می‌باشند برای شست و شوی پوست صورت خود به جای صابون از شیر پاک‌کن که محصول ملایم‌تری می‌باشد، استفاده نمایند. این در حالی است که افراد دارای پوست‌های چرب حتی می‌توانند طی روز از صابون‌های معمولی برای شست و شوی پوست خود استفاده نمایند که البته این امر نباید دفعات زیادی تکرار گردد. چرا که این امر سبب تحریک غدد سباسه جهت ترشح سبوم (چربی) گشته و در نتیجه پوست را چرب‌تر می‌نماید. پوست‌های چربی که دارای آکنه نیز بوده و تحت درمان قرار ندارند بایستی شیرپاک‌کن مناسبی را تهیه نموده و با آن به شستن صورتت خود بپردازند؛ و این درحالی است که توصیه می‌گردد اگر فردی با این نوع پوست تحت درمان پزشک می‌باشد، از محصولی که معالج وی تجویز نموده است، استفاده نماید.

آموزش و نحوه استفاده از شیرپاک کن

مقداری از شیر پاک‌کن را بر روی پوست گذاشته و با انگشتان از داخل صورت (بینی) به سمت خارج آن (گونه) مالیده و پس از مدت کوتاهی آن را با آب می‌شوییم. توجه داشته باشید که پوست‌های خشک را با آب نسبتاً خنک و سایر انواع پوست را با آب ولرم شست وشو دهید. استفاده از شیر پاک‌کن‌های پودری به افرادی که دارای پوست چرب می‌باشند به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد، چرا که این مواد در داخل منافذ پوست نفوذ کرده و باقی خواهد ماند. همچنین، توجه نمایید که شیر پاک‌کن را در اطراف چشم استفاده ننمایید؛ به این خاطر که پوست اطراف چشم از نازک‌ترین اپیدرم و درم برخوردار بوده و به کار بردن آن سبب تحریک و حساس شدن دور چشم می‌گردد.

    مواد شوینده پوست مراقبت از پوست آموزش پاکسازی پوست صورت شیرپاک کن چیست