آموزش پاکسازی پوست صورت | بررسی ph پوست

هنگامی که صحبت از شست و شو و پاکسازی پوست صورت به میان می‌آید، نکات متعددی وجود دارد که شما عزیزان بایستی آن‌ها را به خوبی رعایت نمایید. یکی از مواردی که توجه به آن برای انتخاب یک ماده‌ی مناسب برای پاکسازی و شست و شوی پوست بسیار حائز اهمیت است، تعیین pH پوست می‌باشدمقدار بهینه‌ی pH در بدن بین 4.7 الی 5.75 تعیین شده

آموزش پاکسازی پوست صورت | بررسی ph پوست

بررسی ph پوست در مراقبت و پاکسازی از پوست؟

هنگامی که صحبت از شست و شو و پاکسازی پوست صورت به میان می‌آید، نکات متعددی وجود دارد که شما عزیزان بایستی آن‌ها را به خوبی رعایت نمایید. یکی از مواردی که توجه به آن برای انتخاب یک ماده‌ی مناسب برای پاکسازی و شست و شوی پوست بسیار حائز اهمیت است، تعیین pH پوست می‌باشد.pH پوست یا همان هیدروژن بالقوه به سطح اسیدیته‌ی مواد اشاره دارد. به این معنا که این ماده اسیدی بوده و با توجه به نظر متخصصان پوست حفظ آن در حد کافی و لازم آن برای سلامت پوست بسیار حیاتی می‌باشد.پس تعیین ph پوست یکی از موارد آموزش پاکسازی پوست صورت است .
 

توضیح کوتاهی درباره‌ی مقیاس pH پوست

 
مقیاس pH از 1 تا 14 متغیر بوده و می‌توان گفت مقدار متوسط آن (7) به نوعی خنثی به حساب می‌آید. مقادیر پایین آن در حالت اسیدی و مقادیر بالایی آن در حالت قلیایی یا غیر اسیدی خود قرار دارند. شاید تعجب نمایید که pH پوست سالم در حالت اسیدی آن قرار دارد. مقدار بهینه‌ی pH در بدن بین 4.7 الی 5.75 تعیین شده و میزان آن در انواع مختلف پوست متفاوت می‌باشد. این ماده دارای 2 خاصیت مهم می‌باشد:
1.اول این که از فعالیت تهاجمی میکروب‌ها در پوست جلوگیری می‌نماید. چرا که بیش‌تر صدماتی که از طریق بیماری‌های ناشی از میکروب و آلودگی به پوست وارد می‌شود، در یک محیط قلیایی رخ خواهد داد.
2.نکته دوم اینکه اگر پوست دچار آسیب‌هایی نظیر سوختگی، اگزما و از این قبیل بیماری گردد، کافی است با استفاده از شوینده‌هایی که خاصیت اسیدی چرب دارند استفاده نموده تا بتوانیم خاصیت اسیدی pH پوست را افزایش دهیم. این کار به پوست در ترمیم سلول‌های خود کمک می‌نماید.
اما، یک نکته‌ی مهم دیگری که بایستی به آن توجه نمود این است که میزان و وضعیت pH در سنین مختلف، متفاوت می‌باشد. برای مثال، در نوزادان به دلیل این که pH هنوز اسیدی نشده، احتمال ابتلا به عفونت بالاتر می‌رود. بنابراین، بهتر است برای شست و شوی پوست نوزاد پیش از پوشک نمودن او از شوینده‌های اسیدی یا خنثی استفاده نمایید. همچنین، در دوره‌ی کهنسالی به دلیل کاهش حالت اسیدی پوست و افزایش pH، بهتر است از شوینده‌های اسیدی برای کنترل میزان pH  و خاصیت اسیدی پوست بهره ببرید. جالب است بدانید که pH در تمام نقاط بدن خاصیت اسیدی نداشته و نقاطی مانند: باسن، دستگاه تناسلی و زیر بغل سعی در حفظ اسیدیته‌ی طبیعی خود دارند. این در حالی است که مناطقی مانند: صورت، قفسه‌ی سینه و دست‌های شما تمایل بیش‌تری به قلیایی بودن خواهند داشت. بعضی از عواملی که می‌توانند بر روی pH پوست اثر بگذارند می‌توان به:
1.آکنه،
2.آلودگی هوا،
3.محصولات ضدباکتریایی،
4.تغییر در فصول، با رطوبت مختلف،
5.لوازم آرایشی،
6.مواد شوینده،
7.صابون‌ها و ژل‌های ضدباکتریایی،
8.سبوم (چربی) و رطوبت پوست،
9.تعریق،
10.آب لوله‌کشی،
11.قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب،
12.شست و شوی بیش از حد و مکرر پوست
 
اشاره نمود. اگر جذب اکسیژن و دفع Co2 سلول‌های پوستی به خوبی صورت پذیرد، همچنین، سبوم و کراتین به میزان کافی و مناسب در پوست وجود داشته باشد، و نیز، غدد عرق بدن ترشح کافی داشته و میکروب‌های ضروری موجود بر روی پوست به خوبی عمل نمایند؛ می‌توان اطمینان داشت که pH پوست در بهترین حالت اسیدی خود قرار دارد. بنابراین، می‌توان گفت تعیین pH پوست مهم‌ترین نکته‌ای است که بایستی پیش از تهیه‌ی هر نوع ماده‌ی پاک‌کننده پوست به آن توجه ویژه داشت.
 

چگونه میزان pH را در سالن زیبایی خود تعیین نماییم؟

 
برای این که بتوان میزان pH پوست را در سالن تعیین نمود، می‌توان از کیت‌های خانگی استفاده نمود. این کیت‌ها به شکل نوارهایی می‌باشد که با قرار دادن آن به مدت کوتاهی بر روی پوست میزان pH تعیین خواهد گشت. خریداری کیت‌های مناسب و با کیفیتی که برای پوست در نظر گرفته شده‌اند، بهترین راه اندازه‌گیری آن در منزل می‌باشد. آزمایش بزاق و ادرار نیز می‌تواند در تعیین pH کلی بدن به شما کمک نماید، اما برای تعیین میزان دقیق آن در پوست کارایی آن چنانی نخواهند داشت.پس شما نیز میتوانید در سالن زیبایی خود از این کیت های اندازه گیری استفاده کنید 

تعیین pH از طریق یک متخصص پوست

هنگامی که نزد یک متخصص پوست مراجعه نمایید پس از معاینه‌ی پوست شما و تجویز دارو، برای این که بتواند یک پاک‌کننده‌ی موثر را برای شست و شوی پوست شما تجویز نماید، از روش آزمایش مایع pH کمک گرفته و میزان آن را تعیین می‌نماید. توجه داشته باشید که شما می‌توانید از پزشک معالج خود برای انتخاب لوازم آرایشی و بهداشتی و سایر مواردی که با پوستتان مرتبط می‌باشد کمک بگیرید.
 
مشاهده کنید و تخمین بزنید :
با مشاهده دقیق پوست می‌توان یک ایده‌ی کلی در رابطه با سطح pH پوست کسب کرد. به عبارت دیگر، پوستی که دارای بافت نرم و بدون لکه و خشکی می‌باشد، به عنوان یک پوست با سطح متعادلی از pH در نظر گرفته می‌شود. این در حالی است که سوزش، آکنه، قرمزی و لکه‌های خشک همگی ممکن است نشانه‌هایی از pH بالای پوست باشد که به مقطع قلیایی pH پوست متمایل می‌باشد.
بهترین را برای حفظ سلامت پوست و متعادل‌سازی pH چیست؟
1.پوست را با شوینده‌های ملایم بشویید.
این که شوینده‌ی ملایم برای شما به معنای استفاده از یک محصول شیمیایی با فرمول خاص و یا تمیز نمودن پوست با مواد شوینده‌ی گیاهی است به کنار، به یاد داشته باشید که آب مورد استفاده‌ی شما نیز، بر روی پوست شما اثر می‌گذارد. هرچه مواد شست و شوی پوست شما قلیایی‌تر باشد، پوست شما را بیش‌تر تحریک خواهد کرد. تمیزکننده‌های اسیدی ممکن است به مقابله با آکنه کمک نمایند و سبب شوند تا pH پوست شما به سطح زیر 6 برسد. این در حالی است که ترکیبات دیگری وجود دارد که خاصیت قلیایی داشته و به حفظ سلامت پوست شما در شرایط اگزما و یا پسوریازیس کمک شایانی خواهد کرد. توجه داشته باشید که بهتر است شست و شوی صورت خود را مدت زمان بیش‌تری نسبت به روزهای گذشته انجام دهید، چرا که ریختن آب به تنهایی و تمیز نمودن به سرعت پوست، تأثیر چندانی در بهبود وضعیت pH آن نخواهد داشت.
2.از یک تونر (شاداب‌کننده)  استفاده نمایید.
یک تونر پوست می‌تواند به خنثی نمودن هرگونه ماده‌ی قلیایی باقی‌مانده که بر سطح pH بهینه‌ی پوست شما اثر می‌گذارد، کمک نماید. شما می‌توانید از یک تونر و یا محصول سفت کننده‌ی پوست برای تقویت و مستحکم نمودن پوست خود بهره بگیرید.
3.پوست را مرطوب نمایید.
پوست خود را به کمک یک مرطوب‌کننده همواره مرطوب نگه دارید. روغن‌های مرطوب‌کننده، لوسیون‌ها، ژل‌ها و کرم‌های سفت‌کننده‌ی پوست مختلفی برای انتخاب در دسترس شما وجود دارد. حتی این امکان وجود دارد که شما هر یک از موارد گفته شده را با توجه به تغییر فصل، جایگزین نمایید.  سعی نمایید رطوبت پوست خود را به درستی حفظ نمایید. این که پوست شما به چربی متمایل است، به رطوبت اضافی نیاز دارد و یا این که به بعضی محصولات حساس است مسأله‌ی چندان مهمی نیست، چرا که محصولات متنوع و دارای ساختار متفاوت بسیاری در بازار وجود دارد. این محصولات همچنین شامل روغن‌هایی می‌باشد که منافذ پوست شما را مسدود نمی‌کند و برای پوست‌های خشک نیز، مناسب می‌باشد.
4.پوست را لایه‌برداری نمایید.
لایه‌برداری از پوست آن هم هفته‌ای یک بار با مواد لایه‌بردار ملایم می‌تواند در اعمال مراقبت از پوست روزانه‌ی شما اثرگذار باشد. حفظ پوست سالم همچنین می‌تواند به کمک اسیدهای گیاهی که گاهی اوقات در لایه‌بردارهای شیمیایی و محصولات مربوط به روش میکرودرم ابریژن یافت می‌شود، صورت پذیرد. بهتر است پیش از استفاده از این موارد با یک متخصص پوست مشورت نموده تا از عملکرد آن‌ها بر روی پوست خود مطلع گردید.
 
نتیجه‌گیری
 
pH، تنها یکی از جنبه‌های سلامت کلی پوست می‌باشد. مراقبت از پوست به کمک تمیزکننده و مرطوب‌کننده‌ی مناسب نوع پوستتان، می‌تواند به متعادل‌سازی چربس پوست کمک نموده و پوست را در سالم‌ترین حالت ممکن آن نگه دارد. بهره‌گیری از ضد آفتاب به صورت روزانه نیز می‌تواند پوست را در برابر آسیب‌های احتمالی اشعه‌ی ماوراءبنفش و ذرات دیگر، محافظت نماید. هرگونه نگرانی خاص در رابطه با مواردی مانند: درماتیت، آکنه، ... بایستی با پزشک متخصص در میان گذاشته شده و با توجه به تشخیص وی به درمان آن بپردازید.
با توجه به نکاتی که در رابطه با این که pH چیست و چه فواید و اثراتی بر روی پوست ما دارد با شما عزیزان در میان گذاشتیم، در مقاله‌ی بعدی به بیان انواع پاک‌کننده‌های مناسب با توجه به نوع پوست و همچنین نحوه‌ی صحیح استفاده از هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت. 
    پاکسازی پوست مراقبت از پوست تاثیر ph بر پوست آموزش پاکسازی پوست آموزش انتخاب مواد پاکسازی پوست