عوامل آسیب رسان به پوست | قسمت دوم

به دلیل این که پوست انسان به عنوان یک لایه‌ی محافظ و بیرونی بر روی بدن انسان همواره در تماس با محیط پیرامون و عوامل محیطی قرار دارد، ممکن است دچار آسیب گردد. البته، توجه داشته باشید که علاوه بر این عوامل خارجی مانند نور خورشید، تعدادی عامل درونی و شخصی همچون استرس، بی‌تحرکی، تغذیه‌ی نامناسب و ... نیز وجود دارد ، که می‌توان گفت در سلامتی پوست چندان بی تأثیر نخواهند بود. در ادامه، ما به بیان 10 مورد از عوامل آسیب‌رسان به پوست، خواهیم پرداخت

عوامل آسیب رسان به پوست | قسمت دوم

عوامل آسیب رسان به زیبایی پوست و راه های مراقبت از پوست 

در مقاله قبلی به نام عوامل آسیب رسان به پوست | قسمت اول به شش مورد از عواملی که به پوست آسیب وارد میکنند پرداختیم حال در این مقاله به ادامه موارد مهمی که با رعایت آن ها به سادگی می توانید به زیبایی پوست خود کمک کنید می پردازیم :

7.خوابیدن بدون پاک نمودن مواد آرایشی از روی پوست : 
محصولات آرایشی و بهداشتی که از ترکیبات بی‌کیفیت شیمیایی تشکیل شده‌اند، می‌توانند سبب تغییر رنگ پوست گردند. همچنین، این مواد می‌توانند منجر به قرمزی، برآمدگی، تغییرات رنگ‌دانه‌ای و دیگر عارضه‌های پوستی گردد. استفاده‌ی مداوم از مواد آرایشی مبتنی بر مواد آرایشی می‌تواند اثرات منفی بر روی پوست گذاشته و حتی موجب آسیب دائمی بر روی آن گردد. مواد آرایشی به دلیل جنس به کار رفته در اغلب آن ها که حالتی چرب دارند ، در طول روز آلودگی های محیط را جذب می کند. پوست بالاترین میزان جذب مواد را در طول شب و به هنگام خواب دارا می‌باشد. به همین خاطر است، که اگر به خوبی مواد آرایشی تمیز نگردد و ماده و یا آلودگی‌ای بر روی آن باقی بماند، پوست هرگونه ماده، باکتری، آلودگی و مواد شیمیایی باقی مانده را جذب نموده و این امر منجر به بروز مشکلات پوستی و چین و چروک می‌گردد. دقت داشته باشید که پس از پاک کردن آرایش از روی پوست ، بهتر است که برای اطمینان بیش‌تر آن را با آب ولرم و شوینده‌ی مناسب پوست خود نیز بشویید.
8.استعمال دخانیات :
 با کشیدن سیگار و سایر مواد مخدر روند ایجاد چین و چروک، تغییر رنگ و پیری پوست سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد. دخانیات پوست را شکننده و سلول‌های آن را ضعیف نموده و سبب کاهش شادابی و سلامت آن می‌گردند. از دیگر مواردی که به موجب استعمال دخانیات در پوست ایجاد می‌گردد، از بین رفتن درخشندگی و تغییر رنگ و تیره شدن پوست از صورتی به رنگ خاکستری می‌باشد. علت بروز این پدیده تنگ شدن رگ‌های خونی و در نتیجه کاهش جریان خون، اکسیژن‌رسانی و مواد مغذی و مورد نیاز پوست به سلول‌های پوستی می‌باشد. علاوه بر این، دخانیات سبب تخریب کلاژن و نازکی پوست می‌گردد.
9.دستکاری پوست و فشار دادن آکنه (جوش) :
 حساسیت بیش از حد افراد بر روی ظاهر پوست آن‌ها به خودی خود می‌تواند سبب یکی از عوامل ایجاد ضایعه‌های پوستی باشد. فشار دادن جوش‌ها و سعی در تخلیه نمودن آن‌ها و دستکاری هر نوع ضایعه‌ی پوستی دیگر، نه تنها به بهبود وضعیت آن‌ها کمکی نخواهد کرد، بلکه سبب پخش التهاب، عفونت و عمیق‌تر شدن حفره‌های پوستی نیز می‌گردد. این امر می‌تواند منجر به ایجاد زخم و بدتر شدن وضعیت پوست نیز، گردد. بهتر است به جای تحریک پوست و سعی در برطرف ساختن هر یک از موارد گفته شده از طریق روش‌های فردی، به دنبال شیوه‌های پزشکی و مناسب برای درمان آن‌ها باشید.
10.مصرف دارو :
 هر بیماری‌ دارو و روند درمان خاصی را نیازمند می‌باشد. حال آن که بعضی مواقع مصرف بعضی داروها علاوه بر کمک به درمان بیماری مورد نظر، می‌تواند اثر منفی و مخرب بر روی ظاهر پوست افراد داشته باشد. با این حال، بعضی افراد برای درمان بیماری‌ای که به آن مبتلا می‌باشند ناچار به مصرف بعضی داروها هرچند با تأثیر مخرب بر روی پوست خود، خواهند بود. به این نکته توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه‌ی بعضی داروها مانند: آنتی‌بیوتیک‌ها، کورتون، داروهای اعصاب و داروهای متعدد دیگری، می‌تواند اثر سوء بر روی پوست شما داشته باشد. بنابراین، پیش از استفاده از هر نوع دارویی با یک پزشک متخصص مشورت نموده و از عوارض احتمالی ناشی از آن آگاه گردید.

    مراقبت از پوست درماتولوژیست عوامل آسیب پوست نکات مراقبت پوست روش های مراقبت پوست