عوامل آسیب رسان به پوست | قسمت اول

به دلیل این که پوست انسان به عنوان یک لایه‌ی محافظ و بیرونی بر روی بدن انسان همواره در تماس با محیط پیرامون و عوامل محیطی قرار دارد، ممکن است دچار آسیب گردد. البته، توجه داشته باشید که علاوه بر این عوامل خارجی مانند نور خورشید، تعدادی عامل درونی و شخصی همچون استرس، بی‌تحرکی، تغذیه‌ی نامناسب و ... نیز وجود دارد ، که می‌توان گفت در سلامتی پوست چندان بی تأثیر نخواهند بود. در ادامه، ما به بیان 10 مورد از عوامل آسیب‌رسان به پوست، خواهیم پرداخت

عوامل آسیب رسان به پوست | قسمت اول

عوامل آسیب رسان به زیبایی پوست

به دلیل این که پوست انسان به عنوان یک لایه‌ی محافظ و بیرونی بر روی بدن انسان همواره در تماس با محیط پیرامون و عوامل محیطی قرار دارد، ممکن است دچار آسیب گردد. البته، توجه داشته باشید که علاوه بر این عوامل خارجی مانند نور خورشید، تعدادی عامل درونی و شخصی همچون استرس، بی‌تحرکی، تغذیه‌ی نامناسب و ... نیز وجود دارد ، که می‌توان گفت در سلامتی پوست چندان بی تأثیر نخواهند بود. در ادامه، ما به بیان 10 مورد از عوامل آسیب‌رسان به پوست و مراقبت از پوست ، خواهیم پرداخت :

1.نور خورشید :

بیش‌تر ما در هنگام تولد، پوستی صاف، بدون لک دارا خواهیم بود. اما، با گذشت زمان و پشت سر گذاشتن هر سال از زندگی خود این پوست بافت و رنگ بیش‌تری به خود می‌گیرد. لکه‌ها، جوش‌های چرکی و چین و چروک‌ها مواردی هستند که به مرور زمان به وجود می‌آیند که در واقع آسیب‌های ناشی از نور خورشید و اشعه‌های مضر آن می‌باشند. اگرچه پرتوهای خورشید دارای فواید بسیاری می‌باشند، اما، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آن می‌توان منجر به بروز بیماری‌های پوستی گردد. اشعه‌های مضر فرابنفش نور خورشید موجب تولید یک ماده‌ی شیمیایی مرتبط با ملانین پوست گشته، و به این ترتیب سبب ایجاد لک، چین و چروک، پیری و افتادگی زودرس پوست، حتی در سنین پایین، خواهد شد. همچنین، نور خورشید از مهم‌ترین علل ابتلا به سرطان پوست می‌باشد. بنابراین، بهتر است پیش از خروج از منزل پوست صورت و نواحی دیگری را که در معرض نور خورشید قرار خواهند گرفت، با کرم ضد آفتاب مناسب پوست خود بپوشانید.


2. استرس :

یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین عواملی که سبب آسیب‌‌های پوستی و پیری آن می‌گردد، استرس می‌باشد. این عامل- خصوصاً از نوع مزمن آن – سبب ایجاد یک واکنش شیمیایی در پوست گشته، که به دنبال آن پوست را حساس‌تر و واکنش‌پذیرتر خواهد کرد. همچنین، در زمان بروز استرس هورمون‌هایی مانند کورتیزول در بدن آزاد می‌گردد که اثر تخریبی بر روی بافت کلاژن، الاستین و عروق خونی تغذیه‌کننده‌ی پوست دارد. به این صورت که با انقباض عروق خونی، تغذیه و اکسیژن‌رسانی به پوست مختل شده و دفع مواد سمی پوست کاهش خواهد یافت. هورمون کورتیزول توسط غدد موجود در پوست نیز، سبب تولید چربی بیش‌تر در آن می‌گردد. با توجه به مواردی که به موجب بروز استرس در بدن بر روی پوست ایجاد می‌گردد، پوست رنگ‌پریده و حتی گاهی کدر متمایل به زرد یا خاکستری شده و مستعد تیرگی، لک و بروز کودی به صورت خود به خود خواهد شد. استرس می‌تواند سبب تشدید وضعیت بیماری‌های پوستی مانند آکنه گردد.


3.خواب نامطلوب و ناکافی :

در مورد پوست، به دلیل این که کمبود خواب باعث رها شدن هورمون استرس کورتیزول می‌گردد، این عامل خود به نوعی منجر به بروز التهاب و تشدید شرایطی مانند آکنه، پسوزیاریس و حتی اگزما خواهد گشت. همچنین، از دیگر نشانه‌هایی که به سبب کم‌خوابی قابل مشاهده می‌باشد می‌توان به تیرگی پوست، بروز کبودی، چین و چروک‌های زود هنگام و تورم اطراف چشم‌ها اشاره نمود. توصیه می‌گردد بین 7 الی 9 ساعت خواب شبانه درا در برنامه‌ی روزانه‌ی خود قرار دهید.


4.تغذیه‌ی نامناسب :

پوست انسان منعکس‌کننده‌ی وضعیت کلی سلامت درونی و سن او می‌باشد. تغذیه و بازتاب آن بر روی پوست همواره در طول زمان و در میان تمام پزشکان و متخصصان پوست در سراسر دنیا موضوع جالبی بوده است. طبق گفته‌ی دانشمندان ویتامین‌ها، کاروتنوئیدها، توکوفرول‌ها، فلانوئیدها و انواع عصاره‌های گیاهی دارای خاصیت ضداکسیدانی قوی بوده و در صنعت پزشکی پوست به عنوان داروهای موضعی یا مکمل‌های خوراکی برای افزایش جوانی پوست، به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، بعضی مواد غذایی هستند که فاقد مواد مغذی بوده و می‌تواند بر سلامت پوست تأثیر بگذارد. توصیه می‌گردد به جای زیاده‌روی در مصرف شکر، چربی و کربوهیدرات از میوه‌ها، سبزیجات تازه یا آب‌پز، غلات سبوس‌دار و اسیدهای چرب ضروری در برنامه‌ی غذایی خود استفاده نمایید.


5.عدم مصرف آب کافی :

بعضی دانشمندان و حتی افراد معتقد می‌باشند که آب می‌تواند به شما چهره‌ای درخشان، سالم و جوان ببخشد، و این در حالی است که بعضی دیگر مخالف این عقیده می‌باشند. هرچند، با توجه به این که قسمت عمده‌ی هریک از سلول‌های بدن و نیز سلول‌های پوستی را آب تشکیل می‌دهد، بنابراین، می‌توان گفت آب تأثیرگذارترین عامل در حیات و شادابی تمامی سلول‌های موجود در بدن می‌باشد. قطعاً بدون آب اندام‌ها به درستی عمل نخواهند کرد. حفظ رطوبت کافی پوست و سم‌زدایی آن امری بسیار ضروری بوده که این امر بدون کمک آب میسر نخواهد بود. نوشیدن 8 لیوان آب در شبانه‌روز و استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده برای تأمین رطوبت پوست لازم می‌باشد.


6.سم بی‌تحرکی :

عدم تحرک کافی افراد می‌تواند عملکرد بدن آن‌ها را دچار اختلال نماید. این عادت نادرست می‌تواند تأثیر منفی بر روی وزن و به دنبال آن پوست افراد بگذارد. پیاده‌روی و انجام تمرینات ورزشی منجر به اتساع عروق شده و در نتیجه جریان خون بهتر صورت خواهد گرفت. انجام ورزش‌هایی مانند: یوگا، پیلاتی، مدیتیشن و ماساژ که به روح و جسم انسان آرامش می‌دهند، با کاهش استرس و ایجاد هماهنگی بین جسم و ذهن، می‌توانند موجب عملکرد بهتر ارگان‌های بدن و نیز سلامت پوست انسان گردند.
درنتیجه با رعایت موارد ذکر شده به راحتی می توانید از آسیب رسیدن به پوستتان جلوگیری کنید در ادامه در مقاله ای به نام عوامل آسیب رسان به پوست | قسمت دوم به چهار مورد دیگر که سبب آسیب رسیدن به پوست شما می شود می پردازیم

    مراقبت از پوست درماتولوژیست عوامل آسیب پوست نکات مراقبت پوست روش های مراقبت پوست