عدم رعایت بهداشت و بیماری‌های پوستی ناشی از آن | قسمت اول

هنگامی که صحبت از بیماری‌های پوستی می‌گردد، می‌توان آن‌ها را به دو دسته‌ی بیماری‌های دائمی و بیماری‌های موقتی تقسیم نمود. در ادامه، ما به بیان بعضی بیماری‌های موقتی پوستی که شما در صورت عدم رعایت بهداشت به شکل صحیح آن در زندگی شخصی خود ممکن است به آن‌ها مبتلا گردید، خواهیم پرداخت.

عدم رعایت بهداشت و بیماری‌های پوستی ناشی از آن | قسمت اول
 
امروزه، پیشرفت علم و دستیابی انسان به دستاوردهای نوین صنعتی و نیز پزشکی، به سبب کشف بیماری‌های جدید توسط انسان صورت گرفته است. بسیاری از این بیماری‌ها به دلیل عدم رعایت بهداشت محیط و همچنین، بهداشت فردی در انسان به وجود آمده است. آلوده نمودن محیط زیست، عدم توجه به پاکیزگی محل زندگی و از همه‌ی آن‌ها مهم‌تر عدم رعایت بهداشت فردی توسط انسان، از جمله مواردی است که موجب بروز اکثر بیماری‌ها در افراد می‌گردد. شایان ذکر است که انسان همواره و با بروز یک بیماری جدید سعی در یافتن راه‌های مناسب درمان برای داشته و در این مسیر موفقیت‌های چشمگیری به دست آورده است. به طوری که امروزه اکثر بیماری‌های کشف شده را می‌تواند کاملاً و یا تا حدود زیادی درمان نماید. اما، مسأله‌ای که در این بین وجود داشته و توجه به آن می‌تواند تا حد زیادی در عدم ابتلا به انواع بیماری‌ها مثمر ثمر واقع شود، رعایت نکات بهداشتی در زندگی شخصی و روزمره‌ی افراد می‌باشد. برای مثال، پوست ما شکننده و آسیب‌پذیر می‌باشد. پوست انسان به دلیل ارتباط مستقیمی که با جهان بیرون دارد، آسیب‌پذیرترین قسمت بدن ما می‌باشد. پوست ما همواره در معرض آفتاب بوده، در اثر ضربه کبود شده و خاک بر روی آن می‌نشیند؛ با این حال، علی‌رغم تمام این اتفاقات همواره خود را ترمیم نموده و بهبود می‌بخشد. اما، نکته‌ای که در این جا وجود دارد این است که با وجود تمام روش‌های مراقبتی ما، بعضی بیماری‌ها هستند که مهم نیست ما در قبال پوست خود چه کاری انجام می‌دهیم، در هر صرت اتفاق خواهند افتاد. هنگامی که صحبت از بیماری‌های پوستی می‌گردد، می‌توان آن‌ها را به دو دسته‌ی بیماری‌های دائمی و بیماری‌های موقتی تقسیم نمود. در ادامه، ما به بیان بعضی بیماری‌های موقتی پوستی که شما در صورت عدم رعایت بهداشت به شکل صحیح آن در زندگی شخصی خود ممکن است به آن‌ها مبتلا گردید، خواهیم پرداخت.
1. آکنه : یکی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی در انسان می‌باشد. تقریباً، هر نوجوانی در یک نقطه و یا به صورت پراکنده در پوست صورت خود دارای آکنه بوده و در حقیقت این موضوع یکی از ناراحت‌کننده‌ترین مسائل در دوره‌ی نوجوانی افراد می‌باشد. آکنه دارای انواع متفاوتی می‌باشد. برای مثال، پاسچول‌ها یا همان جوش‌های قرمزی که در رأس آن‌ها چرک‌های سفید و یا زرد دیده می‌شود و معمولاً هر فردی در زندگی خود حداقل یکی از آن‌ها را بر روی پوست خود مشاهده نموده است. این نوع از آکنه خطرناک نبوده و تنها سبب کاهش عزت نفس در افراد می‌گردد. از دیگر انواع آکنه می‌توان به پاپول‌ها  یا برآمدگی‌های قرمز بدون چرک اشاره نمود که ناشی از آلودگی موجود در فولیکول‌های مو می‌باشد. این برآمدگی‌ها شاید بسیار واضح باشند اما، مانند ندول‌ها سبب ایجاد آسیب بر روی پوست نمی‌گردند. آن‌ها نوع دردناک آکنه هستند که در زیر سطح پوست ایجاد شده و معمولاً در مناطقی از بدن رشد می‌کنند که دچار اصطحکاک با پارچه و یا قسمتی دیگر از بدن می‌گردند. اما آخرین و نامطبوع‌ترین نوع آکنه، کیست‌ها می ‌باشند. کیست‌ها ترکیبی بسیار بد از موارد قبلی بوده و دارای عفونت‌های دردناک پر چرک در زیر پوست می‌باشند. خوشبختانه، انواع آکنه به راحتی به وسیله‌ی کرم‌ها و پمادهای مختلف و یا در موارد شدیدتر با داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص، قابل درمان می‌باشد.
لطفاً جهت آگاهی از دیگر بیماری‌های شایع پوستی در صورت عدم رعایت نکات بهداشت فردی و محیط، ما را در مقاله‌ی بعدی همراهی نمایید.
    بیماری های پوستی رعایت بهداشت پوست عوامل آکنه مراقبت از پوست