آموزش بوتاکس | بوتاکس چیست ؟

در حقیقت، بوتاکس یک نام تجاری برای ترکیبی شیمیایی ساخته شده از یک سَم به نام "بوتولینوم" می‌باشد. این ماده پس از تزریق در ناحیه‌ی مورد نظر سبب مهار شدن حرکات و یا به طور دقیق‌تر فلج عضلات منطقه‌ی درمان شده، و می‌تواند مانع از ایجاد چین و چروک و یا حتی بدتر شدن وضعیت آن‌ها گردد.

آموزش بوتاکس | بوتاکس چیست ؟

بوتاکس چیست؟

در حقیقت، بوتاکس یک نام تجاری برای ترکیبی شیمیایی ساخته شده از یک سَم به نام "بوتولینوم" می‌باشد. این ماده پس از تزریق در ناحیه‌ی مورد نظر سبب مهار شدن حرکات و یا به طور دقیق‌تر فلج عضلات منطقه‌ی درمان شده، و می‌تواند مانع از ایجاد چین و چروک و یا حتی بدتر شدن وضعیت آن‌ها گردد. جالب است بدانید نام "بوتاکس" در واقع از واژه‌ی "بوتولوس" گرفته شده که به معنای سوسیس می‌باشد. دلیل این نام‌گذاری به سبب رشد آن به صورت طبیعی در بعضی محصولات حتی گوشت در سطوح خطرناک، می‌باشد. البته، توجه داشته باشید مقادیر بالای این سم توانایی فلج نمودن و یا حتی در بعضی موارد کشتن افراد را خواهد داشت. هرچند، با وجود این که این محصول "سمی‌ترین ماده‌ی شناخته شده " توصیف شده است، در صورت استفاده‌ی بی‌خطر برای اهداف آرایشی با دوز پایین کم‌ترین میزان آسیب را متوجه مصرف‌کنندگان آن خواهد نمود. NHS (یک سایت اطلاعات پزشکی) در رابطه با بهره‌گیری از بوتاکس برای درمان چین و چروک می‌گوید: "تزریق سم بوتولینوم مانند بوتاکس و دیسپورت، درمان‌های پزشکی‌ای می‌باشند که می‌توان برای کمک به آرام نمودن عضلات صورت از آن‌ها کمک گرفت. استفاده از این ماده سبب از بین رفتن خطوط ریز و چین و چروک‌های صورت مانند: خطوط پنجه کلاغی و خطوط اخم گشته و موجب کم‌تر دیده شدن آن‌ها می‌گردد. این امر می‌تواند به طور موقت بدون عمل جراحی منجر به تغییر ظاهر شما گردد. 

کابرد بوتاکس چیست و با چه هدفی استفاده می‌گردد؟

تزریق بوتاکس اکنون یکی از پرطرفدارترین روش‌های آرایشی در جهان است و تعداد زیادی از افراد مشهور هستند که برای جوان و شاداب به نظر رسیدن ظاهر خود، از آن بهره می‌گیرند. البته، شایان ذکر است که اگر چه از این روش برای اهداف زیبایی‌شناسی می‌توان استفاده نمود و بسیار شیوه‌ی محبوبی است، با این حال برای رفع بعضی دیگر از معایب بدن مانند تعریق بیش از حد، بسیار مفید خواهد بود. شاید  برایتان غیرقابل باور باشد، اما تعداد فزاینده‌ای از مردان از بوتاکس برای تزریق به داخل کبد خود استفاده می‌نمایند.

بوتاکس چگونه عمل می‌کند؟

تزریقات زیبایی بوتاکس با مسدود نمودن ورود سیگنال‌های عصبی به عضلات خاص، عمل می‌کند. عضلات پس از گذشت چند مدت دچار آرامش بیش‌تری گشته که به دنبال آن ظاهر خطوط ریز و چین و چروک‌های موجود بر روی پوست صورت، بهبود خواهد یافت.

ماندگاری بوتاکس چند وقت است ؟

بوتاکس صورت با مسدود کردن انتقال‌دهنده‌های عصبی، حرکات عضلات را منجمد نموده و این اثر ممکن است بین 4 الی 6 ماه باقی بماند. این بدان معناست که اگر شما می‌خواهید جوانی و شادابی ظاهر خود را حفظ نمایید، قطعاً به چندین جلسه‌ی ترمیم در سال نیاز خواهید داشت. هنگامی که فردی بوتاکس تزریق می‌نماید، معمولاً تأثیرات آن بر روی عضلات طب چند ساعت آشکار می‌گردد، سپس، اثرات اصلی آن را می‌توان پس از گذشت حدود 1 هفته مشاهده نمود.

 آیا بوتاکس ضرر دارد؟

تزریق بوتاکس یک روش درمانی نسبتاً بی‌خطر است که البته بهتر است همیشه توسط یک پزشک متخصص واجد شرایط انجام گیرد. چرا که استفاده از مقدار صحیح آن در محل مورد نظر بسیار حائز اهمیت می‌باشد. مراجعه نزد افراد بی تجربه و بدون صلاحیت می‌تواند منجر به نتایج نامتقارن، افتادگی عضلات صورت، حالت بی‌حرکتی و همچنین بروز پیامدهای خطرناک دیگری گردد. در زیر به بیان لیستی از خطرات تزریق بوتاکس، که توسط NHS گردآوری شده است، خواهیم پرداخت.
1. علائمی مانند آنفولانزا -ازجمله سر درد- برای 24 ساعت اول پس از درمان،
2. کبودی در محل تزریق،
 ا ضعف موقت و ریزش تار موهای موجود بر روی صورت شما؛ به عنوان مثال، اگر داروی تزریق شده به سمت ناحیه‌ی ابرو و یا چشم‌ها حرکت کند، ممکن است سبب ریزش ابروها و یا مژه‌هایتان گردد،
4. اگر این روش زیبایی بیش از حد تکرار گردد، بدن در برابر درمان مقاومت خواهد کرد.
در مواردی نادر، بسته به این که در نواحی چشم‌ها و ابروهایتان بوتاکس انجام دهید، ممکن است به مشکلات جدی‌ای مانند تاری دید و تنگی نفس دچار گردید.

عوارض جانبی بوتاکس صورت

اگر این روش به درستی انجام گیرد، عوارض جانبی کم‌تری به دنبال داشته و در بعضی موارد ممکن است اصلاً این عوارض تجربه نگردند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است در ناحیه‌ی درمان مقداری قرمزی و یا کبودی ایجاد گردد که البته طبیعی بوده و نباید مدت طولانی‌ای به طول بی‌انجامد. عوارض جانبی نادر می‌تواند شامل: مشکل بلعیدن، صحبت کردن و نفس کشیدن باشد، که اگر این اتفاق بی‌افتد بایستی سریعاً نزد یک پزشک بروید. با این حال، اگر این روش توسط یک متخصص با استفاده از دوز اید‌آل صورت پذیرد، بروز عوارض جانبی بسیار دور از انتظار خواهد بود.
 در صورت قطع جلسات درمان بوتاکس، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟
خطوط و چین و چروک‌ها برگشته و عضلات ناحیه‌ی درمان شروع به تکرار عملکرد طبیعی خود خواهند کرد. به این ترتیب، روند طبیعی پیری پوست آغاز خواهد گشت.
    بوتاکس صورت تزریق بوتاکس عوارض بوتاکس بوتاکس چیست؟ کابرد بوتاکس