عوارض جانبی روش هایفوتراپی

با این که هایفوتراپی یک شیوه‌ی درمانی ایمن برای لیفت پوست و سفت نمودن آن محسوب می‌گردد، با این حال هیچ روشی بدون عیب نخواهد بود و عوارض جانبی خاص خود را خواهد داشت. بنابراین، این روش نیز از این قائده مستثنی نبوده و عوارض قابل پیش‌بینی‌ای برای آن وجود دارد.

عوارض جانبی روش هایفوتراپی

با وجود روش‌های متعددی که برای درمان بیماری‌ها، زائده‌ها و مشکلات پوستی در بازار وجود دارد، فهمیدن این که کدام گزینه مناسب‌ترین و بهترین گزینه برای برطرف ساختن آن‌ها خواهد بود، کار بسیار دشواری می‌باشد. شیوه‌ی درمانی هایفوتراپی با به کارگیری امواج صوتی با فرکانس بالا، نوعی روش غیرتهاجمی برای سفت نمودن پوست و کاهش چین و چروک‌های موجود بر روی آن، می‌باشد. این روش همچنین، بسیار سریع انجام شده و نواحی خاصی از صورت و گردن را هدف قرار می‌دهد که نیاز به جوان‌سازی خواهند داشت. البته، با این که هایفوتراپی یک شیوه‌ی درمانی ایمن برای لیفت پوست و سفت نمودن آن محسوب می‌گردد، با این حال هیچ روشی بدون عیب نخواهد بود و عوارض جانبی خاص خود را خواهد داشت. بنابراین، این روش نیز از این قائده مستثنی نبوده و عوارض قابل پیش‌بینی‌ای برای آن وجود دارد. در زیر، به صورت مختصر به بیان بعضی از این عوارض خواهیم پرداخت.

  • درد

معمولاً روش هایفوتراپی بدون درد بوده و مراجعه‌کنندگان تنها کمی احساس گرما و سوزن سوزن شدن در ناحیه‌ی درمان خواهند داشت. هرچند، این موارد تنها در طول درمان احساس شده و پس از ترک محل درمان فرد فاقد هرگونه احساس گرما و یا دیگر عوارض خواهد بود. با این حال، ممکن است برخی بیماران در طول روند درمان احساس ناراحتی نموده، که در صورت صلاح‌دید پزشک و یا فرد معالج، استفاده از یک کرم بی‌حسی موضعی و یا داروی خوراکی بلامانع می‌باشد. اما، بروز این اتفاق در این روش درمانی بسیار نادر بوده و بیش‌تر مراجعین نیازی به استفاده از هیچ‌کدام از این موارد نخواهند داشت.

  • پوست لک‌دار

رایج‌ترین عارضه‌ی جانبی گزارش شده پس از انجام روش درمانی هایفوتراپی، بروز لکه و قرمزی بر روی پوست ناحیه‌ی درمان می‌باشد. احتمال پدید آمدن این موارد، به خصوص در افرادی که دارای پوستی حساس و مستعد قرمزی هستند، بیش‌تر خواهد بود. البته، این عارضه دائمی نبوده و معمولاً چند ساعت پس از درمان از بین خواهد رفت. در صورت لزوم معالج کرمی را برای رفع این مشکل معرفی نموده و با استفاده از آن می‌توان از شر این موارد خلاص گشت.

  • ورم

پوست متورم و باد کرده از جمله عوارض نادر این روش درمانی می‌باشد. اما، به دلیل این که عکس‌العمل پوست هر فرد متفاوت بوده، احتمال ایجاد تورم در بعضی از مراجعین وجود خواهد داشت. ورم به وجود آمده پس از چند روز به طور کلی از بین رفته و شما می‌توانید به خوبی آثار به وجود آمده بر اثر استفاده از این روش، در روند بهبود وضعیت پوست خود را، مشاهده نمایید.

  • سوزن سوزن شدن (بی‌حسی) پوست

امواج صوتی ساطع شده در طی روش هایفوتراپی برای رفع هرچه بیش‌تر و بهتر چین و چروک‌ها، به عمیق‌ترین لایه‌های پوست نفوذ می‌نمایند. این فناوری توانایی بالا و بی‌نظیری در نفوذ به لایه‌ی درم و نیز سیستم لایه‌برداری عضلانی سطحی (SMAS)، دارا بوده که از سایر روش‌های غیرتهاجمی عمیق‌تر نیز، خواهد بود. در حقیقت، "SMAS" همان لایه‌ای از پوست است که در حین جراحی معمولی سفت گشته، و حال این که در روش هایفوتراپی برخلاف روش‌های جراحی، این اتفاق نخواهد افتاد. هرچند، به دلیل نفوذ امواج صوتی این روش به عمیق‌ترین لایه‌های پوست، ممکن است سبب کمی آسیب جزئی و در نتیجه احساس بی‌حسی گردد. احساس سورن سوزن شدن بیش‌تر در نواحی ظریفی همچون اطراف لب‌ها و چشم‌ها اتفاق خواهد افتاد. در صورت بروز بی‌حسی در این نواحی به مدت حداکثر دو هفته امری عادی بوده، و به خودی خود از بین خواهد رفت.

  • رنگ‌دانه‌های خارج از حد عادی

اگرچه عارضه‌ای نادر است، اما به طرز شگفت‌آوری یک اثر جانبی به طور بالقوه دائمی می‌باشد. این عارضه ممکن است در بعضی افراد به دلیل ایجاد دمای 45 تا 65 درجه‌ی سانتیگراد در پوست، سبب تغییر رنگ پوست و تیره شدن آن گردد. هرچند که این اتفاق تا به حال رخ نداده و با توجه به تخصص و مهارت فرد معالج، امری غیرممکن خواهد بود.

  • عدم اثرگذاری

افرادی نیز وجود دارند که با توجه به این که از این روش برای رفع افتادگی و چین و چروک پوست خود استفاده می‌نمایند، با این حال هیچ‌گونه فایده و حتی عارضه‌ای را تجربه نخواهند نمود. اگرچه آسیب ندیدن پوست آن‌ها بسیار مهم است، اما عدم اثرگذاری مثبت بر روی پوست نیز بسیار ناامیدکننده خواهد بود. در 10% موارد، مراجعه‌کنندگان هیچ تفاوتی در ظاهر پوست صورت و گردن خود مشاهده نخواهند کرد، چرا که نتایج حاصل از به کارگیری این روش در هریک از افراد متفاوت خواهد بود. برای مثال، در بعضی افراد هنگامی که روند کلاژن‌سازی در زیر پوست آغز می‌گردد، تنها تأثیر خود را در زیر پوست بر جا خواهد گذاشت و اثر قابل توجهی بر روی ظاهر سطحی و بیرونی پوست نخواهد داشت.    

 هر روش درمانی دارای عوارض جانبی بالقوه‌ای می‌باشد. با این حال، هایفوتراپی یک روش تأیید شده توسط سازمان غذا و دارو (FDA) جهت سفت نمودن و ترمیم مشکلات جزئی پوست می‌باشد. تقریباً هیچ‌گونه عارضه‌ی دائمی‌ای برای این روش تا به حال گزارش نشده و عوارض جانبی جزئی پس از گذشت 1 الی 2 هفته، از بین خواهند رفت. اگر به دنبال یک روش درمانی کم خطر و کم عارضه می‌باشید، هایفوتراپی می‌تواند جایگزینی عالی برای لیفت، سفت نمودن و ترمیم پوست باشد. لازم به ذکر است که، بروز هر یک از این عوارض جانبی یاد شده بسیار نادر بوده و پیش از انجام این روش به طور کامل در رابطه با عوارض آن مورد مشاوره قرار خواهید گرفت. البته، همانطور که در ابتدای این مقاله گفته شد، با این که هر شیوه‌ی درمانی و زیبایی دارای عوارض جانبی مخصوص خود می‌باشد، با این حال شیوه‌ی درمانی هایفوتراپی از عوارض کم‌تری نسبت به سایر آن‌ها برخوردار می‌باشد.

    هایفوتراپی دستگاه هایفو دستگاه لیفت صورت روش لیفت صورت عوارض هایفوتراپی