هایفوتراپی | کاربرد و روش هایفوتراپی

مکانیزم عملکرد این شیوه‌ی درمان به این صورت است که تمامی امواج ساطع شده از دستگاه در ناحیه‌ی کوچکی از بافت بیمار متمرکز گشته و سطح بالایی از آن‌ها به انرژی و گرما تبدیل می‌گردد. این انرژی متمرکز که به آن "دوز حرارتی" نیز گفته می‌شود، سبب می‌شود تا امواج صوتی با فرکانس بالا به نقطه‌ی کانونی و مورد نظر درمان، بدون ایجاد هیچگونه آسیبی به دیگر بافت‌ها، منتقل گردد.

هایفوتراپی | کاربرد و روش هایفوتراپی

هایفوتراپی | کابرد و روش کار دستگاه هایفو

روش هایفوتراپی 

همانطور که در مطالب پیشین یاد شد، هایفوتراپی روشی نوین در علم زیبایی پوست می‌باشد. هرچند که این روش درمانی پیش از به کارگیری آن در این علم برای درمان برخی بیماری‌ها همچون بعضی از انواع سرطان مورد استفاده قرار گرفته است. مکانیزم عملکرد این شیوه‌ی درمان به این صورت است که تمامی امواج ساطع شده از دستگاه در ناحیه‌ی کوچکی از بافت بیمار متمرکز گشته و سطح بالایی از آن‌ها به انرژی و گرما تبدیل می‌گردد. این انرژی متمرکز که به آن "دوز حرارتی" نیز گفته می‌شود، سبب می‌شود تا امواج صوتی با فرکانس بالا به نقطه‌ی کانونی و مورد نظر درمان، بدون ایجاد هیچگونه آسیبی به دیگر بافت‌ها، منتقل گردد. هر یک از این امواج فراصوت بخشی کاملاً مشخص از بافت مورد نظر را درمان خواهد کرد. با افزایش فشار وارده به بافت آسیب‌دیده توسط این امواج، گرمای بسیاری ایجاد شده و نیز، به دنبال آن فضای خالی کمی در اطراف ناحیه‌ی آسیب‌دیده به وجود می‌آید. از این رو سلول‌های بافت آسیب‌دیده در صدد درمان خود برآمده و به تولید کلاژن می‌پردازند. با افزایش تولید کلاژن به تدریج محل تحت درمان بهبود یافته و بافتی جوان و سالم جایگزین بافت آسیب‌دیده خواهد گشت و روند درمان به پایان می‌رسد. قابل ذکر است که این شیوه‌ی درمان نیازی به بیهوشی نخواهد داشت.

کاربرد هایفوتراپی

پیش از آن که روش هایفوتراپی به عنوان یک روش موثر در درمان مشکلات پوستی به کار گرفته شود، موارد استفاده‌ی دیگری مانند:
1. ایجاد گرمایش و تغییرات مکانیکی در بافت بیولوژیکی جهت درمان سرطان،
2. ایجاد امواج متمرکز توسط لیتوترپسی جهت شکسته شدن سنگ کلیه،
3. درمان کیست و تومورها،
4. درمان آب مروارید.
البته، در سال 2015 سازمان غذا و دارو (FDA) توانایی این روش را برای از بین بردن بعضی بافت‌های پروشتات نیز تأیید نموده است.

فواید هایفوتراپی

طبق گزارش انجمن جراحی زیبایی پلاستیک آمریکا (ASAPS)، هایفوتراپی و دیگر روش‌های غیرجراحی جهت انجام لیفت پوست صورت و گردن، از محبوبیت بسیاری برخوردار گشته‌اند. با توجه به آمار گرفته شده از خدمات زیبایی صورت گرفته در این کشور توسط این سازمان، استفاده از این روش‌های درمانی بین سال‌های 2012 تا 2017 چیزی حدود 64.8 درصد روند افزایشی داشته است. بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت با پیشرفت علم و فناوری در زمینه‌ی پزشکی پوست و زیبایی، تمایل افراد برای به کارگیری راه‌های بی خطر و کم درد و نیز دارای اثرگذاری بالا، بیش‌تر خواهد بود. روش درمانی هایفوتراپی به عنوان یک روش نه چندان جدید در علم پزشکی پوست، توانایی درمان بعضی مشکلات جزئی پوست را داشته و همچنین، مزایای زیبایی شناختی بسیاری را دارا می‌باشد. به عنوان مثال:
1. کاهش چین و چروک،
2. سفت نمودن پوست‌های شل در ناحیه‌ی گردن،
3. لیفت گونه‌ها، ابروها و پلک‌ها،
4. فرم‌دهی فک با از بین بردن غبغب،
5. سفت نمودن پوست بالای سینه،
6. صاف نمودن پوست.
طبق مطالعه‌ای که در سال 2017 بر روی 32 فرد کره‌ای صورت گرفت، این نتیجه به دست آمد که هایفوتراپی به شکل قابل توجهی حالت ارتجاعی پوست گونه‌ها، پوست شکم و نیز، پوست ران‌های پا را پس از گذشت 12 هفته بهبود می‌بخشد. همچنین، در یک مطالعه‌ی جامع‌تر که بر روی 93 نفر صورت گرفت، 66% آن‌ها با انجام این روش درمانی، در ظاهر پوست گردن و صورتشان، پس از گذشت 90 روز تغییرات چشمگیری را مشاهده نمودند.
    هایفوتراپی دستگاه هایفو دستگاه لیفت صورت دستگاه زیبایی پوست روش لیفت صورت کابرد هایفوتراپی