رنگ مو چطور انجام می شود ؟

رنگ مو یکی از موضوعات علم شیمی است. اولین محصول تجاری مطمئن رنگ مو در سال 1909 توسط شیمیدان فرانسوی یوجین شولر با استفاده از پارافنیلدیامین شیمیایی ساخته شد. امروزه، رنگ نمودن مو با آمار بیش از 75% زنانی که موی خود را رنگ می‌نمایند، و یا درصد رو به رشد آقایان در انجام این امر، بسیار محبوب می‌باشد

رنگ مو چطور انجام می شود ؟

علم رنگ‌آمیزی مو

رنگ مو یکی از موضوعات علم شیمی است. اولین محصول تجاری مطمئن رنگ مو در سال 1909 توسط شیمیدان فرانسوی یوجین شولر با استفاده از پارافنیلدیامین شیمیایی ساخته شد. امروزه، رنگ نمودن مو با آمار بیش از 75% زنانی که موی خود را رنگ می‌نمایند، و یا درصد رو به رشد آقایان در انجام این امر، بسیار محبوب می‌باشد. عملکرد رنگ مو به چه شکل است؟ این امر نتیجه‌ی یک سری واکنش شیمیایی میان مولکول‌های موجود در مو و رنگ‌دانه‌‌ها، و همچنین پراکسید و آمونیاک، می‌باشد.
مو چیست؟
مو به طور عمده متشکل از کراتین، همان پروتئین موجود در پوست و ناخن، است. رنگ طبیعی مو به نسبت و مقادیر دو نوع پروتئین دیگر موجود در مو، یوملانین و فوملانین، وابسته می‌باشد. یوملانین مسئولیت رنگ‌دانه‌های قهوه‌ای و مشکی را بر عهده داشته، در حالی که فوملانین مسئولیت رنگ‌دانه‌های بلوند طلایی، رنگ‌های تند و قرمز را بر عهده دارد. عدم وجود هر یک از انواع ملانین، سبب تولید موهای سفید/خاکستری خواهد شد.

رنگ موی طبیعی

مردم هزاران سال با استفاده از گیاهان طبیعی و مواد معدنی موهای خود را رنگ نموده‌اند. بعضی از این عوامل طبیعی حاوی رنگ‌دانه می‌باشند (مانند حنا، پوسته‌ی سیاه گردو)؛ در حالی که دیگر عوامل حاوی سفیدکننده‌های طبیعی بوده و یا باعث واکنش‌هایی می‌شوند که رنگ مو را تغییر می‌دهند (برای مثال سرکه). رنگ‌دانه‌های طبیعی مو عموماً با پوشاندن بدنه‌ی تار مو به وسیله‌ی رنگ کار می‌کنند. بعضی رنگ موهای طبیعی حتی با شسته شدن به وسیله‌ی شامپوهای گوناگون ماندگار می‌باشند، اما به این معنی نیست که لزوماً نسبت به ترکیبات مدرن امن‌تر و ملایم‌تر عمل می‌کنند. دستیابی به نتایج بی نقص کمی دشوار است، چرا که بعضی از مردم به مواد تشکیل دهنده‌ی این رنگ‌ها حساسیت دارند.

رنگ موی موقت

رنگ موهای موقت یا نیمه دائمی ممکن است رنگ‌دانه‌های اسیدی را بر روی بدنه‌ی تارهای مو ته‌نشین نمایند، و یا ممکن است شامل مولکول‌های رنگ‌دانه‌ای کوچکی باشند که می‌توانند با استفاده از مقدار کمی پراکسید و یا بدون هیچ ماده‌ی دیگری به درون بدنه‌ی تارهای مو بلغزند. در برخی موارد، مجموعه‌ای از چند مولکول وارد مو می‌شوند تا یک ترکیب بزرگ‌تر را در داخل بدنه‌ی مو ایجاد نمایند. شامپو نمودن مو، در نهایت رنگ موی موقت را از بین خواهد برد. این محصولات حاوی آمونیاک نمی‌باشند، به این معنی که بدنه‌ی تار مو در طول فرآیند باز نشده و رنگ طبیعی مو پس از شستشو با محصول (شامپو) داخل بدنه‌ی آن باقی خواهد ماند.

روشن نمودن رنگ مو

سفید کننده برای روشن نمودن رنگ موی مردم استفاده می‌گردد. ماده‌ی سفید کننده با ملانین مو واکنش نشان داده و رنگ مو را از طریق یک واکنش شیمیایی غیرقابل بازگشت، حذف نموده و مولکول ملانین را اکسید می‌نماید. توجه داشته باشید که مولکول ملانین همچنان وجود دارد اما به دلیل اکسید شدن بی رنگ می‌باشد. با این حال، موهای سفید شده میل بیشتری به تغییر رنگ خود به زرد کم‌رنگ را دارند. رنگ زرد، رنگ طبیعی کراتین، پروتئین ساختاری مو، می‌باشد. همچنین، سفید کننده با رنگ‌دانه‌ی تیره‌ی یوملانین نسبت به رنگ‌دانه‌ی فوملانین بسیار راحت‌تر واکنش نشان می‌دهد، به طوری که بعضی رنگ‌های طلایی یا قرمز ممکن است بعد از فرآیند روشن نمودن رنگ مو، باقی بمانند. پراکسید هیدروژن یکی از رایج‌ترین عوامل روشن کننده می‌باشد. پراکسید در یک محلول قلیایی که سبب باز شدن بدنه‌ی تارهای مو می‌شود، استفاده می‌گردد تا بتوانند با ملانین مو واکنش نشان دهند.

رنگ موی دائمی

لایه‌ی بیرونی بدنه‌ی تار مو، کوتیکول آن، بایستی پیش از آن که رنگ دائمی به موها برسد، باز شود. هنگامی که کوتیکول مو باز باشد، رنگ با قسمت داخلی مو واکنش نشان داده که رنگ را جذب کند و یا آن را دفع نماید. اکثر محصولات رنگ موهای دائمی از فرآیند 2 مرحله‌ای (که معمولاً به طور همزمان اتفاق می‌افتد)، که ابتدا رنگ اصلی مو را حذف نموده و سپس رنگ جدید را جذب می‌کنند، استفاده می‌نمایند. در حقیقت همان فرآیند روشن نمودن مو می‌باشد، به جز این که رنگ مو همزمان به بدنه‌ی تار مو می‌چسبد. آمونیاک یک ماده‌ی شیمیایی قلیایی است که کوتیکول را باز می‌کند و اجازه می‌دهد رنگ به قشر تارهای مو نفوذ نماید. همچنین، زمانی که رنگ موی دائمی به همراه پراکسید باشد، این ماده به عنوان یک کاتالیزور عمل می‌کند. پراکسید، به عنوان عامل توسعه دهنده و یا اکسید کننده استفاده می‌گردد، چرا که اکسید کننده رنگ قبلی را حذف می‌کند. پراکسید سبب خنثی شدن پیوندهای شیمیایی در مو شده و گوگرد را آزاد می‌کند، که این فرآیند همراه با یک بوی خاص هنگام استفاده از محصولات رنگ مو می‌باشد. زمانی که ملانین دکلره می‌گردد، یک رنگ موی دائمی جدید به قشر تار مو می‌چسبد. انواع گوناگونی از الکل‌ها و نرم کننده‌ها نیز، ممکن است در محصولات رنگ مو وجود داشته باشند. نرم کننده‌ها کوتیکول‌های مو را پس از اتمام اجرای رنگ مو بسته و از رنگ جدید محافظت می‌نمایند.

    رنگ مو آموزش رنگ مو دکاپاژ مو رنگ مو چیست عملکرد رنگ مو