ویتامین‌ها و مواد مغذی لازم برای پوستی سالم و شاداب

این حقیقت که سلامتی اعضای داخلی بدن بسیار حائز اهمیت می‌باشد، بر کسی پوشیده نیست. اما، پوست شما اولین لایه‌ی دفاعی بدنتان در برابر جهان بیرونی می‌باشد و همچنین، می‌تواند یک سر نخ عالی برای اطلاع از سلامتی اعضای داخلی بدن در اختیارتان بگذارد.

ویتامین‌ها و مواد مغذی لازم برای پوستی سالم و شاداب

ویتامین‌ها و مواد مغذی لازم برای داشتن پوستی سالم

این حقیقت که سلامتی اعضای داخلی بدن بسیار حائز اهمیت می‌باشد، بر کسی پوشیده نیست. اما، پوست شما اولین لایه‌ی دفاعی بدنتان در برابر جهان بیرونی می‌باشد و همچنین، می‌تواند یک سر نخ عالی برای اطلاع از سلامتی اعضای داخلی بدن در اختیارتان بگذارد. چرا که درگیر شدن بدن با هر نوع بیماری، تقریباً تأثیرات قابل مشاهده‌ای به روی پوست خواهد داشت. بسیاری از مردم معتقدند که قسمت عظیمی از زیبایی انسان را، پوست او تشکیل می‌دهد. مراقبت مناسب و صحیح از پوستتان، می‌تواند شما را در داشتن ظاهر و البته اعضای درونی سالم یاری رساند. پوست شما برای این که بتواند فعالیت اصلی خود را انجام دهد، نیاز به یک برنامه‌ی متعادل از مصرف مواد مغذی دارد. به منظور داشتن پوستی با ظاهر و عملکرد خوب، بهتر است که آن را با تغذیه‌ی مناسب درونی، کمک نمایید. اما، مصرف چه موادی برای پوست ما، مفید خواهد بود؟
1.چربی‌های سالم
درخشندگی پوست شما تا حدودی زیادی با میزان چربی‌های مفیدی که به بدنتان می‌رسانید، ارتباط مستقیم دارد. کم بودن این چربی‌ها در وعده‌های غذایی شما، می‌تواند سبب چروک و خشکی پوستتان گردد. با تمرکز بر روی مصرف چربی‌های منحصر به فرد و غیر اشباع شده‌ی گیاهانی مانند: آجیل‌ها، دانه‌ها، آواکادو و یا ماهی، می‌توانید پوست خود را مرطوب، انعطاف پذیر و سازگار نگه دارید. این نوع از چربی‌ها نسبت به سایر انواع آن سلامت قلب شما را کمتر به خطر می‌اندازند. از دیگر چربی‌های مفید برای سلامت پوست و بدن، اسیدهای چرب موجود در امگا 3 است، که نوعی چربی غیراشباع بوده و بدن انسان قادر به تولید آن نیست، اما، برای ساخت دیواره‌های سلولی، مورد نیاز می‌باشد. همچنین، این اسیدهای چرب می‌توانند بدن را در برابر یک نوع ماده‌ی شیمیایی که اجازه می‌دهد بیماری سرطان پوست رشد کرده و گسترش یابد، محافظت نموده و نیز ممکن است التهاب‌های پوستی را، کاهش دهند.
2.پروتئین
بدن شما همواره تمامی موادی که وارد آن می‌شود را تجزیه، و به مواد دیگری تبدیل می‌کند. برای مثال، زمانی که شما پروتئین مصرف می‌نمایید، بدن این پروتئین‌ها را به سدهای ساختاری‌ای که اسیدهای آمینه نامیده می‌شوند، تبدیل نموده و از آن‌ها برای ساخت پروتئین‌های دیگری از جمله کلاژن و کراتین که ساختار پوست را تشکیل می‌دهند، استفاده خواهد کرد. همچنین، بعضی از اسیدهای آمینه به ریخته شدن سلول‌های مرده‌ی پوست کمک نموده، و بعضی دیگر از آن‌ها نیز، پوست را در برابر اشعه‌ی UV خورشید، محافظت می‌نمایند.
3.ویتامین A
هر دولایه‌ی فوقانی و زیرین پوست شما، نیازمند مقدار مشخصی از ویتامین A می‌باشند. چرا که این ویتامین از طریق آنتی اکسیدان‌هایی که در آن وجود دارد و همچنین، با از بین بردن روندی که موجب تجزیه‌ی کلاژن در پوست بدن می‌شود، می‌تواند برای جلوگیری از آسیب‌های نور خورشید، از جمله آفتاب سوختگی، مناسب باشد. البته، توجه داشته باشید که استفاده از کرم ضد آفتاب مؤثرتر خواهد بود. ویتامین A به غدد چربی موجود در اطراف فولیکول‌های موی شما کمک می‌کند تا هر چه بهتر وظیفه‌ی خود را انجام دهند. همچنین، دردهای شما را، به خصوص زمانی که برای کاهش التهاب پوستی استروئید(کرم‌های چرب کننده) مصرف نموده‌اید، کاهش داده و تسکین خواهد داد. بدون ویتامین A به مقدار کافی، ممکن است پوست شما دچار خشکی شده و به دنبال آن خارش‌های شدیدی در آن ناحیه ایجاد گردد.
4.ویتامین C 
وجود این ویتامین در بدن، سبب می‌شود تا شبکه‌های پیچ خورده‌ی پروتئین، شکل ساختاری خود را حفظ نمایند. همچنین، ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی می‌باشد که شما را در برابر عوارض عوامل خارجی مانند: آلودگی‌های محیطی، که سبب بیماری می‌شوند، محافظت می‌نماند. این ویتامین توانایی کاهش احتمال خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز کاهش می‌دهد. کمبود ویتامین C می‌تواند عوارض زیادی مانند: ایجاد کبودی به روی پوست، خونریزی لثه‌ها و همچنین، کاهش سرعت بهبود زخم‌های ایجاد شده در بدن را، موجب شود.
5.ویتامین E 
ویتامین E یک آنتی اکسیدان و ضد التهاب قوی است، که می‌تواند انرژی موجود در پرتوهای UV نور خورشید، که به پوست آسیب می‌رسانند و سبب چروک شدن، افتادگی و سرطان پوست می‌شوند را، جذب نماید. این ویتامین با کمک ویتامین C برای تقویت دیواره‌ی سلولی، فعالیت می‌کند.
6.زینک (Zinc)
زینک یا همان عنصر "روی" ماده‌ی معدنی موجود در بدن است، که به رشد، تقویت سیستم ایمنی، ترمیم زخم و زیبایی و سلامت پوست و مو، کمک می‌نماید. تراکم این ماده در لایه‌ی فوقانی پوست نسبت به لایه‌ی زیرین آن، 5 برابر بیشتر می‌باشد. این عنصر به پوست شما در بهبود هر چه سریع‌تر زخم‌های ایجاد شده بر روی آن کمک خواهد کرد. وجود زینک برای پایداری دیواره‌های سلولی و همچنین، جداسازی و اختصاص دادن سلول‌ها برای اهداف مختلف از زمان رشد آن‌ها، بسیار مفید می‌باشد. عنصر روی، به دلیل نحوه‌ی رفتاری که با دیگر فلزات بدن شما مانند آهن و مس دارد، می‌تواند پوستتان را در برابر اشعه‌ی مضر UV موجود در نور خورشید، محافظت نموده و همچنین، قادر است شبیه به یک آنتی اکسیدان، عمل نماید. کمبود زینک در بدن می‌تواند به شکل اگزما به روی پوست نمایان شود، و حتی اگر شما از کرم‌های مرطوب کننده و استروئیدی(چرب کننده) هم استفاده نمایید و به روی محلی که تحریک و دچار خارش شده است قرار دهید، هیچ کمکی به بهبود آن نخواهد کرد.
7.سِلِنیُم
یک عنصر شیمیایی که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می‌کند. مصرف بیش از حد آن سمی است، اما مقدار کمی از آن برای فعالیت سلول‌های بدن لازم است، که از طریق بعضی مواد غذایی تأمین می‌شود. این ماده با کمک سایر آنتی اکسیدان‌های موجود در بدن، به محافظت پوست در برابر اشعه‌ی UV کمک خواهد کرد و همچنین کمبود آن در بدن، با خطر ابتلا به سرطان پوست، ارتباط مستقیم دارد.
8.غذا و مکمل‌ها
به طور کلی، میوه‌ها و سبزیجات انتخاب مناسبی برای حفظ سلامت و شادابی پوست می‌باشند. چرا که این مواد غذایی، دارای حجم زیادی از ویتامین‌ها و دیگر آنتی اکسیدان‌های ضروری برای پوست می‌باشند. بعضی از انواع غذاها هستند که بیش از یک ماده‌ی مغذی را در خود ذخیره دارند و به دیگر ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌ها برای فعالیت هر چه بهترشان، کمک می‌نمایند:
ماهی چرب: ماهی قزل آلا، ساردین، تون _ دارای پروتئین، امگا 3 و سِلِنیُم،
سبزیجات سبز تیره: کلم، اسفناج، کولارد(نوعی کلم) _ دارای ویتامین‌های A, E, C و امگا 3، که البته اسفناج دارای مقداری سِلِنیُم نیز می‌باشد،
تخم مرغ: دارای ویتامین A, E و سِلِنیُم و زینک،
دانه‌ی کتان: دارای امگا 3 و سِلِنیُم،
حبوبات: عدس و نخود که دارای پروتئین و زینک،
آواکادو: دارای چربی‌های سالم، ویتامین E, C،
روغن زیتون فوق بکر: دارای چربی‌های سالم و ویتامین E، می باشند.
اگر فکر می‌کنید در وعده‌های غذایی خود، به قدر کافی از این مواد مغذی وجود ندارد و جذب بدنتان نمی‌شود، و یا این که بدن شما بیش از حد مجاز از این مواد دریافت نموده، در صورت نگرانی به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید و مطمئن شوید که کمبود و یا فراوانی آن‌ها سبب اختلال در فعالیت بدن شما نگردد. برای مثال، روغن ماهی منبع امگا 3 که یک ماده‌ی مفید است، می‌باشد، اما اگر شما کم خون هستید و یا سیستم ایمنی بدنتان ضعیف است، شاید استفاده از این ماده ایده‌ی مناسبی نباشد. همچنین، عنصر روی(زینک)، می‌تواند تأثیر بعضی آنتی بیوتیک‌ها را کاهش دهد. بنابراین، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که یک برنامه ی غذایی مفید با توجه به دستورات یک پزشک متخصص را رعایت نمایید، تا در صورت کمبود و یا فراوانی هر یک از این مواد غذایی، دچار مشکل نگردید.

    پوست زیبایی مراقبت از پوست زیبایی پوست ویتامین مواد مغذی پوست