برای ثبت سفارش، نیاز به هیچگونه پرداخت آنلاین نیست

عارضه‌های پوستی در دوره ی کهنسالی

انسان در دوره کهنسالی با تغییرات زیادی نسبت به دوره جوانی روبرو می شود ، یکی از این تغییرات در پوست انسان رخ میدهد این تغییرات باعث مشکلاتی در پوست می شود برخی از تغییراتی که با پا گذاشتن به دوره‌ی کهنسالی پوست به آن‌ها دچار می‌شویم ، به شرح زیر می‌باشد

عارضه‌های پوستی در دوره ی کهنسالی

تغییرات پوست در دوره کهنسالی 

انسان در دوره کهنسالی با تغییرات زیادی نسبت به دوره جوانی روبرو می شود ، یکی از این تغییرات در پوست انسان رخ میدهد این تغییرات باعث مشکلاتی در پوست می شود برخی از تغییراتی که با پا گذاشتن به دوره‌ی کهنسالی پوست به آن‌ها دچار می‌شویم ، به شرح زیر می‌باشد : 

1.خشک و یا خشن شدن پوست ،
2.شل شدن و افتادن پوست، به خصوص در نواحی مختلف صورت ، مانند : اطراف چشم‌ها  ، گونه‌ها ، و یا خطوط فک ،
3.ایجاد کبودی سریع به دلیل کاهش انعطاف‌پذیری پوست با افزایش سن ،
ونبروز کراتوز سبورئیک یا همان زگیل پیری و همچنین آنژیوم‌ها یا همان توده‌های خوش‌خیم که ناشی از سلول‌های جدار عروق خونی ،
5.نازک و نیز شفاف شدن پوست .
در ادامه به بیان بعضی از بیماری‌ها و عوارضی که احتمال ابتلا به آن ها با افزایش سن بیشتر خواهد بود، و  همچنین راه‌های درمان آن‌ها ، خواهیم پرداخت . 
1.چین و چروک:  شایع‌ترین عارضه‌ی تمامی دوران‌های مختلف زندگی و به خصوص دوره‌ی سالمندی است ، که ناشی از قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور خورشید می‌باشد . این عارضه زمانی بروز می‌کند که پوست قابلیت کشسانی و انعطاف‌پذیری خود را از دست بدهد . بایستی بدانید استعمال دخانیات به خصوص سیگار یکی دیگر از اصلی‌ترین عواملی است که پوست را دچار چین و چروک خواهد کرد .
دراه درمان : درمان کامل و جامعی برای چین و چروک وجود ندارد و تنها می‌توان با استفاده از کرم‌ها و داوهای ترمیم کننده تا حدودی آن‌‌ها را رفع کرده تا کمتر به چشم بیایند .
2.لک‌های پیری : در واقع همان لک‌هایی است که به رنگ قهوه‌ای بوده و در نقاطی از بدن مانند : صورت ، روی دست و ساعد ظاهر می‌گردد ، که بیش از بقیه‌ی نقاط در معرض نور خوشید می‌باشند .
 راه درمان : همانند چین و چروک راه درمان قطعی برای آن وجود ندارد و شاید بتوان برای کمرنگ نمودن آن‌ها از بعضی کرم‌های ضد لک استفاده نمود ، که البته انتظار نمی‌رود خیلی تأثیر نمایند . 
3.خشکی و خارش پوست : با بالا رفتن سن غدد چربی نیز به مرور از بین رفته و به همین خاطر آن لطافتی که از پوست خود انتظار دارید ، وجود نخواهد داشت و پوست دچار خشکی می‌گردد . این مشکل اغلب اوقات خود را در سنین بالا نشان داده و سبب خارش و عارضه‌ی پوسته‌ریزی در پوست می‌گردد . همچنین ، خارش و خشکی پوست می‌تواند ناشی از بیماری‌هایی همچون دیابت ، بیماری‌های کلیوی و یا مربوط به کبد باشد .
 راه درمان : سعی نمایید حتی‌المقدور از حمام کردن‌های غیر ضروری خود بکاهید . استحمام بیش از می‌تواند احتمال ابتلا به عارضه‌ی خشکی پوست را بیشتر نماید . استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های مرطوب کننده به طور منظم ، می‌تواند پوست شما را در حفظ رطوبت خود کمک نماید . 
4.خطوط ناشی از حرکات صورت : به مرور ایجاد شده و در سنین بالاتر خود را نشان خواهد داد . این خطوط ، به خطوط لبخند و خطوط نگرانی و اخم نیز معروف می‌باشند . در نواحی مختلف صورت مانند : اطراف لب‌ها ، چشم‌ها ، بالای گونه ، روی شقیقه‌ها ، بالای بینی(بین دو ابرو) و روی پیشانی ، به صورت افقی ، عمودی و گاهی منحنی ظاهر می‌گردد .
راه درمان : بهتر است جهت کاهش تأثیر این حرکات به روی پوست و ایجاد خطوط بر روی آن ، ورزش‌های مختص پوست صورت را انجام داده و از بروز و یا تشدید هر یک از این خطوط پیشگیری نمایید .
5.زخم بستر : این بیماری در اثر دراز کشیدن به مدت زیاد در رختخواب پیش می‌آید . به این معنی که ، اگر خدای ناکرده ، شما دچار بیماری و یا شکستگی در بعضی از نقاط بدن گردید ، و نیاز به استراحت مطلق داشته باشید ، و یا مشکلات حرکتی داشته باشید ، به این بیماری دچار خواهید گشت . چرا که بدن به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت بوده و فشار بسیاری را در آن محل ، متحمل خواهد شد . معمولاً افرادی که به دلیل مشکلات گردش خون مبتلا به بیماری دیابت می‌شوند ، بیشتر در معرض خطر ابتلا به زخم بستر می‌باشند .
دراه درمان : کاهش فشار وارده بر ناحیه‌ی مورد نظر ، تغییر وضعیت خواب بیمار ، تغذیه ، استفاده از بالش‌های هوایی ، از جمله مواردی است که می‌توانید به کمک آن‌ها زخم بستر را تا حدودی درمان نمایید .
6.سرطان پوست : اشعه‌ی ماوراءبنفش موجود در نور خورشید ، اصلی‌ترین عامل بروز ضایعه‌های سرطانی و سرطان پوست ، در سنین بالا می‌باشد .
راه درمان : برای این که از بروز سرطان پوست پیشگیری نمایید ، بهتر است اگر تغییری در ظاهر پوست خود مشاهده نمودید و یا خال و توده‌ی جدیدی روی پوست بدنتان ایجاد شد ، به پزشک متخصص جهت تشخیص و پیشگیری و درمان آن‌ها ، مراجعه نمایید .

    پوست پوست در کهنسالی